Resim Yüklenemedi
Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 

 
 
Resim Yüklenemedi
 

 
Askerlik kıdem tazminatı dilekçe örneği
 
 
Askerlik görevi nedeniyle işten ayrılmak durumunda kalan arkadaşlar için kıdem tazminatı almak için işyerine verilecek kıdem tazminatı örneğini sizler paylaşıyoruz.
 
2015 yılında askerlik görevi nedeniyle işyerine dilekçe hazırlayan bir arkadaşımızın dilkeçe örneği aşağıdaki resimdeki gibidir.

 
 
Bu dilekçeyi ne zaman hazırlayacağız?
 
Bu dilekçeyi askerlik yerleriniz açıklandıktan sonra hazırlayabilirsiniz. Askerlik yer bilgisinin bir örneğini de ekleyerek dilekçe ile şirkete teslim ediyorsunuz.

Resmi olarak kurum sülüs(sevk belgesi) kağıdını görmeden çıkışınıza izin vermeme hakkına sahiptir. Ama kurumun insiyatifine bağlı olarak; aranız iyiyse, anlaşırsanız sülüs kağıdı henüz almadan da 2-3 hafta öncesinde çıkışını alabilirsiniz. Daha sonra sülüs kağıdı çıktısına göre dilekçeyi hazırlayıp tazminatınızı alabilirsiniz. Sülüs kağıdı kısaca; askerlik yerleriniz açıklandıktan sonra askerlik yerinizi gösteren kağıttır. Çıktısı e-devletten alınır.
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 2
 
Resim Yüklenemedi
Cemal
22 Haziran 2016 20:22
Arkadaşlar ben,5senedir ayni yerde çalisiyorm simdi tazminti alcam askere gidecegim için fakat iş yeri 1 seneye kadar çek veriyomuş napabilirm bu konuda bilgisi olan varmi nakit almak istiyorum
 
 
Resim Yüklenemedi
harun
15 Temmuz 2016 15:38
benim bildiğim nakit bankaya yatırması gerekiyor.
 
 
Resim Yüklenemedi
Anıl A. AYDIN
03 Eylül 2016 16:29
İşçi ve işverenin uzlaşmaları durumunda, kıdem ve ihbar tazminatının çek veya senetle taksitler halinde ödenmesi olanaklı bulunmaktadır. Kıdem tazminatının taksitlendirilerek ödenmesi halinde, gecikme faizleri ödeme tarihleri dikkate alınarak hesaplanır. Yargıtay'a göre, işçi taksitler halinde ödenen kıdem tazminatı için geçmiş günler faizi isteyebilir. Ancak, bu istemde bulunabilmek için ödemelerin ihtirazi (çekince) kayıt konularak alınmış olması gerekir. Yargıtay bir kararında (Yargıtay 9. H.D. E.1988/552,K. 1988/2731,T.8.3.1988) kıdem tazminatının taksitle ödenmesi halinde ihtirazi kayıtla alınan kısımlar için iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren faiz istenebileceğini hükme bağlamıştır. Yargıtay, kıdem tazminatının geç ödenmesi nedeniyle faiz talebine ilişkin davalarda, Borçlar Kanunu'nun 113. maddesi uyarınca asıl borç ödeme ile sona ermiş olduğunda, önceden işleyen faizleri talep hakkı saklı tutulmamış ise bu faizlerin istenemeyeceğini kabul etmiştir. Yargıtay'ın bir kararında (Yargıtay 9. HD. E.2004/100, K.2004/8521, T. 15.4.2004) ibranamede vadeli de olsa çek ile ödemeyi kabul ederek faiz talebinden vazgeçmesinin geçerli olduğu, üç ay sonra faiz talep hakkından vazgeçme iradesini geri almasının BK. 113/2. maddesi uyarınca faiz istenme hakkını saklı tutma olarak nitelendirilemeyeceği, kıdem tazminatı hakkı doğduktan, yani fesihten sonra verilen ibranamenin geçerli sayılacağı, belirtilmiştir.
 
 
Resim Yüklenemedi
tugay
16 Ekim 2016 13:23
ıyı gunler sıze bısey danısa bılırmıyım anıl abı
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Ali Y
25 Aralık 2016 12:53
Bu kıdem tazminatı dilekçesini verince şirket askerden sonra işe geri almamazlık yapar mı ben 10 senedir çalışıyorum kıdem tazminatı kaç ay öder şirket bize??
 
 
Resim Yüklenemedi
Mehmet
28 Aralık 2016 14:24
Kıdem tazminatınız kabaca 10x(brüt maaşınız) şeklinde hesaplanır. İşverenin işe alma zorunluluğu var. Fakat almazsa belli bir tazminat ödeyerek işe almaktan kurtulabiliyor. Eğer gelince işe sıkıntısız devam etmek istiyorsanız tazminat istemeyip iş akdini askıya almanızı tavsiye ederim.
 
 
Resim Yüklenemedi
KerimA
09 Şubat 2017 19:27
İşverenle anlaşmalı şekilde kısa dönem askerliğimi yaptıktan sonra geldigimde şayet işe alınmazsam geriye dönük tazminatımı istemeye hakkım oluyor mu?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Arda
13 Ocak 2017 12:28
Merhaba 11 aydır aynı iş yerinde çalışmaktayım kıdem tazminatı alabilmem için 1 sene doldurma mecburiyeti var mı dır ?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
atmaca67
09 Şubat 2017 03:21
iş yerlerı hemen yatırıyorlarmı tazmınatı. benım aynı yerde calıstıgım kişinin tazmınatı askerden gelmesıne 1 ay kala yatırdılar. benım de mı öyle olur. veya ne yapmam gerekiyor bunun ı.ın
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 2
 
 
 
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 

 
SORU SOR & TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık