Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 

 
 
Resim Yüklenemedi
 

 
 
sevk kağıdını e- devleten aldım birliğime 1 ay geç teslim olursam
 
 
iyi günler arkadaşlar. 15.09.2017 birliğine teslim olmak gerekiyor. İstenmeyen nedenlerden dolayı 1 ay yada 1 celp dönemi askere geç teslim olursam sadece idari para cezasi mi var? Ilk defa bakaya kalacagim. Memurum lütfen acil bilgi verir misiniz?

Not: Bu içerik site ziyaretçisi tarafından eklenmiştir.

 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Android Telefonu Olanlar İçin Duyuru
***********************
 
Askerlik Tecrübeleri sitesinin android uygulaması bulunmaktadır. Play store yükleme linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=enginatalay.askerliktecrubeleri
 
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 17:13
Web sitesinden yazıldı
Admin ve arkadaşlar ne olur cevap verin lütfen? Ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 17:43
Web sitesinden yazıldı
Sülüs kağıdı alındıktan sonra artık asker sayılırsınız. Sevk başlangıç tarihinden itibaren 7 gün içerisinde teslim olmazsanız; firari asker sayılırsınız ve görüldüğünüz yerde askere gönderili, devamında mahkemeniz de yapılır.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 17:54
Web sitesinden yazıldı
askerlik şubesini aradım, hem bulunduğum ilk hemde nüfus da kayıtlı olan askerlik şubem. Her ikisi de ilk defaya bakaya kalma olur dedi. Ilk defa olduğu için idari para cezası ödersin dedi.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 17:55
Android uygulamasından yazıldı
Eksik bilgi vermişsiniz o nedenle öyle cevap vermişler. siz sevk kağıdını almışsınız artık öyle bir şansınız yok.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 17:57
Web sitesinden yazıldı
Sevk kağıdını e devlet den aldigimi hatta uçak bileti mi de aldigimi söyledim. Memur olduğunu söyledim nasıl bir yaptırım olur dedim. Idari para cezası dedi başka birşey yok. Bakaya kalma yok mesala 1 ay sonra işiniz bitti o zaman ertesi gün hemen teslim olacaksınız diyor. Ancak 25 günü geçirme dedi.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 18:02
Android uygulamasından yazıldı
Şu ana kadar yasa bizin dediğimiz şekildeydi bir değişim mi oldu bilemiyoruz.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 18:09
Web sitesinden yazıldı
Zaten ayağımda sıkıntı var 10 gun raporlayım istemediğim nedenlerle mecburi katılamayacağim. Bir de askerlik kanuna göre 89. Maddesi diyor ki 47. Maddeli unsurlar yani hastalık, evlilik çocuk doğum falan yoksa bakaya kalma ertelenmiyor.hastalik raporun var benim sebebim var hastalık sonrası katilamayacagim. Bakaya kalanlara idari para cezası kesinleştikten sonra tekrar bakaya kalanlar nüfusta kayıtlı olduğu askerlik subesi tarafından cumhuriyet başsavcılığa suç duyurusunda bulunur diyor. ADMIN açıklar mısınız lütfen? Sonuçta zaruret hali ben herşeyimi düzenli yaptım uçak biletime kadar aldım. Neden iptal edeyim net bilgi verin lütfen.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 18:39
Android uygulamasından yazıldı
gününüz gelmeden askerlik şubesine gidip şube başkanıyla konuşun derim en garantisi o firari olacaksa da işinizle ve gitmenize engel durumu cözmeye bakin derim ileride sorun olabilir sicilden dolayı
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 18:43
Web sitesinden yazıldı
Benim şuan tarak kemiğim ağrı var zor basıyorum. 10 gun raporluyum . 21 de kontrol var. 15.09.2017 birliğe zaten teslim olamıyorum. Şubeyi aradım önemli olan benim için memurluluk da sıkıntı olmaz idari para cezası alırsın geç katılırsan dediler. Bende bunun bilgisi olan yada bu durumda olan var mı onu soruyorum teşekkürler.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 18:52
Android uygulamasından yazıldı
yönetmelik şu diyor siz bu diyorsunuz şubedekiler o diyor p. eğt. tug. a dilekçe yazın durumunuzu bildirin ayrintisiyla raparunuzun fotokopisini ek e ekleyin tahaatlü posta gönderin
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 18:57
Web sitesinden yazıldı
Ilgi ve alamama teşekkürler. Sonuç da admin biliyordur. Yada başından böyle bir durum geçen mutlaka olmuştur. Sevk işlemlerini yapmayan yada sevk belgesini almasına rağmen birliğine teslim olmayana bakaya denir. Ilk defa bakaya olana idari para cezası verilir. Idari para cezası kesinlestikten sonra aynı olayı tekrarlayan yani 2. Kez bakaya kalan cumhuriyet başsavcılığı suç duyurusu olur. Bu bilgiyi bana açıklar mısınız size zahmet arkadaşlar, ADMIN?
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 18:59
Android uygulamasından yazıldı
sevk tehiri diye bisey var galiba onu bi arastir istersen madde 36 ydı galiba
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 19:10
Web sitesinden yazıldı
CEZAİ İŞLEMLER 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 47’nci maddesinde; “Askere sevk için çağrıldıkları halde; a) Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü ya da herhangi bir resmi sağlık kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı, b) Ana, baba, eş, kardeş veya çocuğunun resmi sağlık kurumu heyet raporuyla belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı, c) Sevkten önceki veya sonraki on beş gün içinde ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin ölümü, d) Sevkten önceki veya sonraki on beş gün içinde kendisi veya ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından birinin evlenmesi, e) Sevkten önceki veya sonraki iki ay içinde çocuğunun doğması, nedeniyle askerlik şubesine gelemeyecek olanlar, bu mazeretlerini kanıtlayan belgeleri askerlik şubesinde bulundururlar. Bunlar hakkında bakaya işlemi yapılmaz. Bu mazeretler dışındaki nedenlerle sevkin son gününe kadar askerlik şubesine gelmeyenler ile gelip de sevk evrakını alanlardan, kendilerine verilen yol süresi sonunda birliğine katılmayanlar, bakaya olarak kabul edilirler.” hükümlerine yer verilmiştir. Bu kapsamda; sevke tabi yedek subay aday adayları yukarıdaki Kanun maddesinde belirtilen mazeretlerine ait belgeleri sevk esnasında veya sevkten sonra askerlik şubesi başkanlıklarında bulundururlar. Herhangi bir şekilde yasal mazereti olmayanlar hakkında 1111/89‘uncu madde kapsamında bakaya işlemi yapılır. İlk defa yoklama kaçağı/bakaya kalmak suçunu işleyenlerin suç evrakları idari para cezası teklifi yapılmak üzere il/ilçe idare kurullarına gönderilir. İdari para cezası kesinleştikten sonra bu suçlardan herhangi birini tekrar işleyenler ile bu eylemleri seferberlik ve savaş halinde işleyenler hakkında askerlik şubelerince suç dosyaları hazırlanarak yükümlünün nüfusa kayıtlı olduğu yer Cumhuriyet başsavcılığına gönderilir.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 19:20
Android uygulamasından yazıldı
bakaya olmak başka sevk belgesi alıp teslim olmama, firari yani asker kaçağı durumunda olmak başkadır. http://www.askerliktecrubeleri.com/Yazilar/askerlik-bilgileri/bakaya-kalmak-nedir/262
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 19:26
Web sitesinden yazıldı
Iyi de asker kaçağı ne demek benim sevk tarihim 14.09.2017 de başlıyor. Ayrıca raporlayum. Hastayım ki ayrıca madde ne diyor sevk evrakini alıp sevk yerine gitmemek hayta toplama yerinden bile kaçmak falan yazıyor bunların hepsi bakaya demek. Asker olmak için öncelikli yemin etmek gerekir. Yemin törenimiz yok. Ki bir ay önce uçak bileti aldım gideceğiz ancak zaruret var. Firar demek kanıma dokunur kusura bakmayın.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 19:28
Android uygulamasından yazıldı
yeminden sonra değil sevk başlangıç tarihinden itibaren asker sayılırsınız.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2017 19:35
Web sitesinden yazıldı
Bu mazeretler dışındaki yani 47. Mad. nedenlerle sevkin son gününe kadar askerlik şubesine gelmeyenler ile (gelip de sevk evrakını alanlardan, kendilerine verilen yol süresi sonunda birliğine katılmayanlar,) bakaya olarak kabul edilirler.” hükümlerine yer verilmiştir Parantez içini okuyun lütfen. Bende sevk evrakı aldım ama katılamazsam ne olacam bakaya.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
12 Eylül 2017 15:23
Web sitesinden yazıldı
keşke senin yerine beni alsalar.bende biran önce gitmek istiyorum.
 
 
Resim Yüklenemedi
12 Eylül 2017 15:38
Web sitesinden yazıldı
Öyle bir yazmışım ki sanki bende kaçmak istiyorum. Zaruret diye bir şey var kardes inşallah sende tez zamanda gidersin.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 

 
SORU SOR & TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık