Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 

 
 
Resim Yüklenemedi
 

 
 
2017 yılı askerlik başvurusunda gerekli belgeler
 
 
Askerlik yoklamanızı yaptırmak üzere askerlik şubesine gelirken Aşağıdaki belgeleri de yanınızda bulundurmalısınız.
 
UZUN DÖNERM ERLER (Lisans Mezunu Olmayanlar)
 
a. Nüfus Hüviyet Cüzdanı Aslı
 
b. Diploma aslı ve fotokopisi,
 
c. Bonservis, sertifika veya kurs belgesi aslı ve fotokopisi, (varsa)
 
ç. Trafik sürücü belgesi ve fotokopisi, (varsa)
 
d. Hastalık ve arızalarına ait rapor veya tedavi belgelerinin aslı ve fotokopisi, (varsa)
 
e. Bölgenizde Verem Savaş Dispanseri varsa, verem taraması sonuç belgesi (varsa).
 
f. Yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.
 
g. Öğrenci,hapis,yurtdışında işçi veya işveren olarak bulunuyor veya hastanede yatıyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri yoklama süresi içinde askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.
 
ğ. Yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınızda veya mazeretinize ait belgeleri askerlik şubesine ulaştırmadığınızda yoklama kaçağı suçunu işlemiş olursunuz ve hakkınızda adli veya idari cezai müeyyide uygulanır. Bu kapsamda sürekli artan idarî para cezası verilir veya hakkınızda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.
 
 
KISA DÖNEM ER ve YEDEK SUBAY ADAYLARI (Lisans Mezunu Olanlar)
 
a. Dilekçe (Çıktı almak için tıklayınız),

b. Nüfus cüzdanı sürücü belgesi, pasaport ve Türkiye Barolar Birliğince tanzim edilen avukat kimlik belgesi (Kimlik bilgilerinin kontrolünü müteakip iade edilir),

c. Diploma, diploma yerine geçen mezuniyet belgesi (geçici mezuniyet belgesi) veya mezuniyetine dair resmi yazı (ilgili makama ) aslı ile iki suret tıpkıçekimi,

ç. Yurt dışındaki üniversitelerden mezun olanlardan; dört yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim gördüklerine dair YÖK tarafından verilen ve üzerinde mühür, soğuk damga veya sıcak       baskı hologramı bulunan, “Diploma Denklik Belgesi” veya “Mezuniyet Geçici Denklik Belgesi” ile diploma veya mezuniyet belgesinin aslı ve noter tasdikli Türkçe tercümesinden üçer suret,

d. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hukukuna göre kurulmuş olan yüksek öğretim kurumlarının lisans programlarına ÖSYM tarafından yerleştirilenlerden;

  ·2011-2012 eğitim öğretim yarı yılı bahar yarıyılından önce mezun olanlardan denklik belgesi yerine YÖK tarafından verilen bilgilendirme yazısı istenir.

  ·2011-2012 eğitim öğretim bahar yarıyılından itibaren mezun olanlardan ise diplomalarında “kimlik numarası/ÖSYM numarası, yerleştirme yılı/şekli, yerleştiği program, bitirdiği program,    tanzim eden, ad/soyad bilgileri ile KKTC Milli Eğitim Bakanlığı onayı aranır, ayrıca diploma denklik belgesi istenmez.

  ·Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hukukuna göre kurulmuş üniversitelere ÖSYM tarafından yerleştirilmeyen tüm yükümlülerden denklik belgesi istenir.

  ·Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak üniversitesi ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi mezunlarından diploma denklik belgesi istenmez.
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 3
 
Resim Yüklenemedi
Android Telefonu Olanlar İçin Duyuru
***********************
 
Askerlik Tecrübeleri sitesinin android uygulaması bulunmaktadır. Play store yükleme linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=enginatalay.askerliktecrubeleri
 
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Mayıs 2018 18:45
Web sitesinden yazıldı
Eczacılık son sınıf öğrencisiyim. Ağustosta askere gidebilmek için son başvuru tarihi 31 mayıs.Aradım askerlik şubesini gecic mezuniyet belgesi istiyor. Fakültem, öğrencimiz mezun durumunda 15 güne de diploması çıkacaktır diye bi belge yazarız ama gecici mezuniyet belgesi haziranın 15inde çıkar ona yapacak bi şey yok diyor. Ağustosta gitmenin bi yolu var mı ?
 
 
Resim Yüklenemedi
15 Mayıs 2018 10:17
Web sitesinden yazıldı
????????
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 3
 
 
 
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 

 
SORU SOR & TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık