Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
15'inci p.eğt.tug.kh. ve kh.bl. Amasyada Askerlik Nasıldır
 
 
15'inci p.egt.tug.kh. ve kh.bl./ Amasya Merkez Askerlik acemi veya usta için nasıldır en net ve bilgilendirici olarak bu yazıda sizlerle.
 
HAVA ŞARTLARI
 
Amasyada kışın soğuk ve sert geçer. 15'inci piyade eğitim tugayı Amasya merkezden 8 km uzaklıkta yüksek bir dağın etrafında konumlanmıştır. Eğer Kasım veya Şubat ayında askere gidiyorsanız fazlasıyla üşüyeceğinizi söyleyebilirim. Zaten Kasım veya Şubat'ta burada askere gelen acemiler mutlaka ilk hafta sonrasında hasta olmaktadırlar.
 
Kalacağınız binalar ortalama 60 yaşında üst bölgede yeni yapılan binalar da bulunuyor fakat tüm bu binaların ortak sıkıntısı ısınma problemi. Kazan dairesi sürekli bozuluyor ve kışın yatağın içindeyken bile üşüyebiliyorsunuz. Yazın ise tam tersi aşırı sıcak geçmektedir kısa zamanda ten renginiz esmerleşebilir.
 
 
YEMEK
 
15'inci piyade eğitim tugayının belki de en güzel yanı yemekleridir. Yemekler özel bi şirket tarafından yapılmaktadır, bir çok yerde halen yemekleri askerlerin yaptığını düşündüğünüzde, bu askeriye koşulları için çok güzel bir artı oluyor.
 
Bunlarında yanında kantin bölgelerinde yine dışarıdan özel bir şirkete verilen Pideci ve Dönerciler bulunmaktadır. Eğer o gün yemeği beğenmediyseniz bu imkanlarıda değerlendirebilirsiniz.
 
 
EĞİTİM
 
Acemilik için çok rahat bir yerdir Amasya. Komutanlar genelde acemilik süresinin yarısını eğitim diye amfiye götürüp askeri başıboş bırakır geçer odasına. Ama özellikle son hafta yemin töreni öncesi her acemi birliğinde olduğu gibi bol bol yürüyeceksiniz.
 
Usta asker için Amasya çekilmez biryerdir. Acemi eğitim birliği olduğundan işler hiç bitmez. Sürekli acemiler gelir ve komutanlar hep askere görev verir bunun yanında birde nöbetler eklenince çok yorucu bir askerlik dönemi geçirebilir usta bir asker.
 
 
KONUM
 
Amasya merkeze 8 km uzaklıkta merkeze bağlı Eryatağı semtinde bulunmaktadır 15'in piyade eğitim tugayı. Bulunduğu konum görsellik bakımında çok iyidir Amasyanın meşhur taşlı dağlarının arasındadır. Yine merkezde turistlerin sıkça rağbet ettiği Kral Kaya Mezarlarına ve Yeşilırmak nehrinin güzelliğiyle beraber haftasonu çarşı izninde usta askerler için güzel bir yerdir.
 
15'İNCİ P.EĞT.TUG.KH. ULAŞIM
 
Otobüs ile geldiyseniz terminalde otobüsten indikten sonra aşağıda ana yola çıkıyorsunuz. 2 numaralı minibüsler bulumakta. Bu minibüslerde büyük harflerle TUGAY yazar, bu minibüslere binerek Tugaya en geç yarım saatte ulaşabilirsiniz. Acemilik yapmak üzere geldiyseniz tavsiyem önce bir şehri gezip sonra tugaya çıkmanızdır. Zira acemilik süresi boyunca çarşı yüzü göremeyeceksiniz.
 
 
BANKAMATİK ve PARA ÇEKME
 
Akbank ve ING Bank'ın bankamatikleri kışLa içerisinde bulunmaktadır. Akbank bankamatiği ortak kullanım noktasıdır aynı zamanda diğer banka kartlarınız ile ufak bir kesinti ile para çekebilirsiniz.
 
PTT ŞUBESİ
 
Kışla içerisinde PTT şubesi bulunmakta, kargo istediğinizde kışladaki şubeye gelebilmektedir.
 
 
 
SORULAR ve CEVAPLAR
 
* Tugay'da cami var mı?
- Evet 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 43
 
Resim Yüklenemedi
18 Ocak 2019 18:43
Web sitesinden yazıldı
99/1 b grubu kd acemi ve usta birliği aynı.
 
 
Resim Yüklenemedi
9 Nisan 2019 18:29
Android uygulamasından yazıldı
arkadaşlar ben 15'inci p.eğt.tuğ.kh.amasya merkeze düstum de merak etigim şu acaba amasya en cok nereye veriyor.usta birligini bilen varmi
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 43
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık