Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Manisa il jandarma komutanlığı askerlik tecrübelerim
 
 
admin'in isteği üzerine tecrübelerimi paylaşıyorum.

365. Dönem KSD olarak yaptım. Manisa İl Jandarma Komutanlığı bizim dönemimizle birlikte ilk defa acemi birliği olmayan yeri acemi birliği yaparak kısa dönem erlerin eğitim süreçlerini burada vermeye başladı. Neden böyle yaptılar emin değilim.

Eskiden kastamonu vb. yerlerde standart eğitim birliklerinde eğitim tamamlanıp kuraya göre manisa il jandarma asker alıyordu. Şuan genelde kısa dönem erlerde acemilik ve ustalık aynı yer oluyor. Bu 365,366,367 ve 368. dönem ksdlerde böyleydi.

Acemilik yaptığımız yer T Tipi Cezaevi bölüğü. Güvenlik nedeniyle kapasite, bölük kişi sayısı kalabalık mı değil mi filan bununla ilgili bilgi vermek istemiyorum ama 3-4 koğuş hariç koğuşlar oldukça güzel bunu bilseniz yeter. Rahat bir acemilik yaptık. Bizden sonrakiler bizden daha rahat yaptılar. Acemilik sonrası evci izni verdiler.

Yemin törenine bir kaç gün gün kala kura çekimi yapıldı. Kura çekimi alayda yapılıyor. Burada cam fanusun içinde bütün ilçeler ve cezaevi bölükleri yerleştiriliyor. Kısmetinizi kendiniz belirliyorsunuz.

Acemilikteki arkadaşlıklar dostluklar daha farklı oluyor.1 ay görüşüyorsunuz ama emin olun bence kısa dönemlerde acemilik dostlukları daha ayrı. Herkes belli bir yaşa belli bir olgunluğa geldiği için daha rahat anlaşıyorsunuz. En azından bizim dönemimizde böyleydi. Kura Konusu, acemilikten sonra nereye gideceğiz ?; Kurayı Cezaevleri ve ilçeler, olarak ayırabiliriz.

Ben karakolda yaptım fakat devrelerimden ötürü hepsi hakkında aşağı yukarı bilgim var. Cezaevlerinden birini çekerseniz, Sürekli sevk, yok oraya sevk buraya sevk hastaneye sevk. Farklı illere, farklı ilçelere gidersiniz. Deli gibi şafak atar fakat yorucu tempo. İlçelerden birini çekerseniz. Her ilçenin durumu farklı tabi ama genel olarak rahattır ilçeler. İlçelerden köy karakollarına gönderilme ihtimaliniz de var. Bana göre köy karakolları daha da rahat. İlçe ve köy karakollarında standart görevler. Yol aramaları, devriyeler veya gelen ihbarlar. Bazen zevkli olabiliyor bu görevler.

Akıllı Telefon Konusu; İlçelerin genelinde akıllı telefona bir şey demiyorlar. Gözlerine sokmadığınız sürece problem yaşamıyorsunuz. Fakat sıkıntılı bir kaç ilçe jandarma ve cezaevi olduğunu duydum devrelerimden. Bu artık şansınıza kalmış. Akıllı telefonu usta birliğine gittikten ve ortama baktıktan kısa bir süre sonra getirtebilirsiniz. Şu Meşhur Yemek Konusu; Evet yüzlerce askerlin zehirlendiği yer orası. Bazı ilçe ve cezaevlerine bu yemek şirketi götürüyorDU. Tüm ilçelere bu firma götürmüyor. Çünkü uzak ilçeler falan var. Diğer farklı ilçelere yine farklı şirketlerden yemek gidiyor. Bu sıkıntılı yemek şirketinin son durumunu bilmiyorum. Bazı devrelerim yemeklerinin çok iyi olduğunu söylerken bazıları da sıkıntılı diyordu. Yemek konusu da gideceğiniz ilçe ile alakalı.

Komutanlar standart lafı var, "Askerliği zorlaştıran yine askerler" diye. Aslında haklılar. Siz itaat edin emri sorgulamayın askerde sıkıntı çekmezsiniz. Komutanlar akıllı adamları severler. Kavga edeni, sıkıntlı tipleri sevmezler. "Emredin komutanım", "Emredersiniz komutanım" , işte askerlik bu. Siz komutana karşı bu iki cümleyi kurun yeter. Varsın verdiği emir dünyanın en saçma şeyi olsun önemli değil. Herkese şimdiden hayırlı tezkereler

Not: Bu içerik site ziyaretçisi tarafından eklenmiştir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
 
Resim Yüklenemedi
24 Temmuz 2017 15:30
Android uygulamasından yazıldı
değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Temmuz 2017 08:56
Web sitesinden yazıldı
teşşekkürler kardeşim bilgilerini paylaştığın için herkesin hakkında hayırlısı..
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Temmuz 2017 10:31
Android uygulamasından yazıldı
İşte insanı korkutan değil. Neyin nasıl olduğunu anlatan adam akıllı tecrübe paylaşımı sağol kardeşim.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
27 Temmuz 2017 14:31
Android uygulamasından yazıldı
Kardeşim askercell lazım oldu mu sana. Birde jandarmanın çorabı yeşil değil siyahmış doğru mu bana hep siyah verdi asker kıyafeti satan adam
 
 
Resim Yüklenemedi
27 Temmuz 2017 14:52
Web sitesinden yazıldı
askercell almayın sakın. Normal hattı ilk başta saklayın. Askercel kullanan yok gibi çok katı değiller o konuda. İlk başta tuşu telefon olsun yeter. Hat askercell olmasa da olur. Çorap siyah doğrudur.
 
 
Resim Yüklenemedi
27 Temmuz 2017 16:02
Android uygulamasından yazıldı
çok sağol kardeşim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
5 Ekim 2017 11:13
Web sitesinden yazıldı
Kardeş sen hangi ilçede yaptın 368/1 bende köprübaşı ilçe j.k.lığındayım.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
15 Nisan 2019 17:09
Android uygulamasından yazıldı
Slm arkadaşlar manisa alaşehir var mı aranızda
 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık