Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Askerde Sınav İzni
 
 

Er ve erbaş olarak askerlik görevini yerine getirirken sınav belgelerini ibraz etmeleri halinde kpss, ales, yds, açıköğretim fakültesi sınavı, master sınavı, öss, lys, ygs, polis okulu, gümrük müşavirliği,  uzman erbaş ve uzman jadarma sınavları, doktora sınavları ve telafisi mümkün olmayacak hak haybına neden olabilecek diğer sınavları için yasal izinden yeterli olacak izin verilmektedir.

 

Bu konuda er ve erbaş yasal hakları cep kitapçığındaki kanun maddesinde şu şekilde belirtilmektedir;

"Erbaş ve erlere, silah altına alındıktan sonra terhis oluncaya kadar sınav belgelerini ibraz etmeleri halinde; açıköğretim fakültesi sınavı, mastır sınavı, ÖSS sınavları, polis okulu, uzman erbaş ve uzman jandarma sınavları, doktora sınavları ve telafisi mümkün olmayacak hak kaybına neden olabilecek diğer sınavlar için sınav süresince, izin veremye yetkili personel tarafından yasal izninden yeterli izin verilir (KK Devamlı Emirler Muhtırası)."

 

Sınav belgeniz ile sınav tarihinden ortalama 1 hafta önceden komutanınıza sınav girmek için izin istediğinizi belirtirseniz sınav için gerekli izni vermektedir. Sınav dışında bilisayar başında yapacağınız tercihler içinde acemi iken komutan izin vermektedir. 

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Askere Vefat İzni
 
Askerde Doğum İzni
 
Askerde Yol İzni Nasıl Hesaplanır
 
Asker Evci İzin Hakkı Nasıl Olur
 
Kısa Dönem Askerlik Uzadı mı?
 
Yeni Üniversite Mezunu En Erken Celp Dönemi
 
Askere Giderken Kıdem Tazminatı Veriliyor mu?
 
ablamın eşi yani eniştem evci iznine cikarabilirmi?
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 8
 
Resim Yüklenemedi
19 Aralık 2016 10:47
Web sitesinden yazıldı
Merhaba Arkadaşlar.Ben 2017 Mayıs ayında kısa dönem askere gitmeyi planlıyorum.Ama 28 Mayıstaki KPSS sınavına da girmem gerekiyor. Sınava başvururken sinava girmek istedigim şehri yazmam gerekiyor ama Askerligi hangi şehirde yapacağim o vakte kadar belli olmayacak. Bu durumda ne yapmalıyım ? Bilgisi olanlar yardım ederse çok sevinirim.İyi günler
 
 
Resim Yüklenemedi
31 Aralık 2016 13:26
Web sitesinden yazıldı
Kardesim sinav yerini gitmeden once nasil ayarladiysan oyle kalior askere gittiginde komutandan izin alip sinava girecegin yere gidiyosun baska bi yolu yok bende ayni durumdayim aof sinavlarim var yardimci olabildiysem ne mutlu
 
 
Resim Yüklenemedi
25 Ocak 2017 02:17
Web sitesinden yazıldı
kardeşim ben 1 şubat günü birliğime teslim olmam gerekiyor ancak 6 şubatta y lisans savunma sınavım var acemilikte kesinlikle izin yok ben rapor alıp askere geç gitmeyi askerlik şubesinden önerdiler kpss ye çok çalıştıysan bir sonraki dönemde askere gitmeni öneririm.
 
 
Resim Yüklenemedi
3 Nisan 2017 13:20
Web sitesinden yazıldı
Arkadaşlar merhabalar, Şimdi İstanbul Bölgesi Asker alımı yapan Halıcıoğlu Askeri Şubeyi aradım; Acemi birliğinde KPSS sınavı için izin alabiliyoruz ki bu bizim yasal hakkımız olduğunu söylediler. Ben de Mayıs ayında askere gideceğim ve KPSS'ye gireceğim. Sadece 27 Mayıs Ve 28 Mayısta olacak sınavlardan biri yemin törenine denk gelirse belki sorun çıkabilir ama halledilebilir dedi.Bu arada tören tarihleri de belli değil. Milli Savunma Bakanlığı'ndan haber bekleniyormuş. Bilginize..
 
 
Resim Yüklenemedi
5 Nisan 2017 14:59
Web sitesinden yazıldı
Onur kardeşim bende aynı sorunu yaşıyorum.. Ösym yi aradım. sınava 1 ay kala askerlik yerlerimiz belli oluyor dedim.. bi dilekçe yazarsınız. yer değiştirmeniz onaylanabilir dediler..sonuçta askerden izin alacağız diye düşünüyoruz ama bütün acemi birlikleri batıda. ben doğuda bir şehirde sınavlara gireceğim.. sınavdan 1 gün önce çıkmam gerekir. ayrıca bu durum iki hafta tekrarlanacağı için kafamda çok soru işareti var. En azından şu ösym acemi birliğinin olduğu şehire alırsa sınavı kesin izin alıp gireriz. ama düğer türlü prüz çıkabilir. yemin töreni falan. Şimdi herkeste sınava girecekse herkese izinde çıkmayabilir.. Hayırlısı olsun hakkımızda..
 
 
Resim Yüklenemedi
24 Aralık 2017 18:09
Android uygulamasından yazıldı
Acemi birliğinde kurum mülakatı (PTT) icin izin alabilir miyim ?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
7 Ocak 2017 21:34
Web sitesinden yazıldı
meraba kardeşim şimdi ben askerdeyken astsubaylık yükseköğretim sınavına girebilrmy girebilrsem yahut kazanırsam askerliğim terhismi olur cvb yazarsanız sevnrm
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
18 Ocak 2017 19:22
Web sitesinden yazıldı
Peki askerligimiz uzar mi ?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
13 Şubat 2017 17:15
Web sitesinden yazıldı
Selamın aleykum bi sorum olacak suan askerim ve uzman jandarma sinavina girecem ama hic iznim yok mazaret dahil. Izin vermek zorunda mi gidebikir miyim acaba sinava
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
22 Mart 2017 05:44
Web sitesinden yazıldı
Merhaba arkadaşlar,bu konuya bir arkadaş acemilikte sınav izni verilmiyor yazmış. Mayıstaki kpss için mayıs başında teslim olursam acemilikte olmuş olucam büyük ihtimal.Sınav izni alamazmıyım?
 
 
Resim Yüklenemedi
16 Ocak 2018 01:23
Web sitesinden yazıldı
Buna benzer bi durum bende de var .Siz izin alabildiniz mi?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
28 Nisan 2017 23:42
Web sitesinden yazıldı
Merhabalar, askeriyede sınav için izin verildiğini duydum. Bu iznin detaylarını öğrenebilir miyim ? Ösym'de sınava gireceğim il İzmir. Kastamonu'ya acemi birliğine gideceğim.Sınava Kastamonu'da girme şansım olur mu, yoksa İzmir'de mi girmem gerekiyor ? İzmir'de girersem çok masraf olacak tek gün için :( Bir de sınav için izin aldığımızda askerliğimiz uzuyor mu ? İzin hakkımızdan mı düşüyor ?
 
 
Resim Yüklenemedi
29 Nisan 2017 16:39
Android uygulamasından yazıldı
aynı gün gelip gidecekseniz uzamıyor. 1 günden fazla süreli şehir dışı sınavı ise izninizden kesiliyor.
 
 
Resim Yüklenemedi
14 Temmuz 2017 16:40
Web sitesinden yazıldı
Kanuni izin aldım (sınav için ) 2 gun yol hakkı yok ayrılış saati 07.00 katilis saati 07.00 15.07.2017_17.07.2017 izin tarihleri Soru 1; İznim askerlikten mi sayılır? Soru 2: Saatlerinde 17.07.2017.de 07.00 yazıyor ya akşam mı o saat ?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
7 Mayıs 2017 01:26
Android uygulamasından yazıldı
Ben 2016 şubat ayinda atanan bir öğretmenim. Fakat daha önce memur olduğum icin göreve gec basladim ve Mart 2017'de yapılan aday öğretmenlik sınavına giremedim. Bir dahaki sınav dönemi ne zaman olur belli degil. Ben ağustos ayında askere gitmek için basvursam, askerde iken yapılacak olan aday öğretmenlik sınavı ile daha sonra yapılacak olan mülakat sınavlarına girebilir miyim? Sıkıntı yapma durumları olur mu acaba?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
30 Haziran 2017 11:35
Web sitesinden yazıldı
Benim sorum şu sınav izni olduğunu biliyorum ama ACEMILIK dönemin de izin var mı ?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
6 Temmuz 2017 22:20
Web sitesinden yazıldı
Arkadaslar ben AOF Lisans mezunuyum.ayrica Gazi universitesinde hukuk okuyorum.tecilim okul bitmeden bitiyor.askere gitsem vize Ve final sinavlarim icin izin alabilir miyim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
6 Ekim 2017 15:21
Web sitesinden yazıldı
arkadaşlar merhaba kasım celbinde askere gidecem kısmetse fakat şöyle bir sorun var milli savunma bakanlığının açmış olduğu dış kaynaklı subay alımına başvurdum sonuç açıklandı sınava girmeye hak kazandım ama sınavım 2 kasımda hemen hemen askere gideceğim gün ile çakışma durumu var ne yapmam gerekiyor ?
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 8
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık