Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Askerde Devrecilik, Tertipcilik Nedir?
 
 

Askerde devrecilik ile ilgili ilk olarak şunu belirteyim devrecilik usta birliğinize gittiğinizde başlar yani acemi eğitim birliğiniz de devrecilik olmaz. Peki nedir bu devrecilik veya eş anlamlısı olan tertipcilik; bildiğiniz gibi askeriyede senede 4 tane celp dönemi bulunmaktadır. Örneğin size 94/3 olarak acemilik eğitiminitamamlayıp usta birliğinize teslim olduğunuzda sizden önce orada usta askerlik yapan 94/2'ler, 94/1'ler, 93/4'ler, 93/3'ler bulunmakadır ve bunlar sizin üst devreniz konumundadır sizden daha evvel ki tertip olduğundan.

 

Devrecilik ise sizin örnekte bahsettiğimiz üst devlerinizin size olmadık zamanlarda mıntıka temizliği yaptırması, kendi nöbetine göndermesi, koğuşta üst devre bot çıkarıp yatmadan sizin botunuzu çıkarmanıza izin vermemesi, cep telefonu kullandırmaması vb. şekillerde ezmee çalışmasına devrecilik diyebiliriz. Eğer kendinize ezdirmeyen bir karakteriniz var ise size devrecilik yaptıramazlar zaten yaptırsalar da sizin de bir alt devreniz gelene kadar en fazla yaptırabilirler.

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Askerde Uzun Dönem Tertip Lakapları
 
Askerde Tertip İsimleri
 
Askerde Ortam ve Yaşam Nasıldır
 
Askerde Dayak Var mı? 2014
 
Askere Acemi Birliğine Cep Telefonu Götürülür mü?
 
Askerde Acemilik Nasıl Geçer?
 
Askerde iş yaptıktan sonra istirahat hakkı
 
Askerde Şafak Sayma Usûlü
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
 
Resim Yüklenemedi
2 Şubat 2015 09:30
Web sitesinden yazıldı
Ben kendimi kimseye ezdirmem ûst devrelerde kim oluyor komutan dururken BeTe Naße :)
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
17 Ocak 2017 21:20
Web sitesinden yazıldı
üst devrenin kendi kişisel işlerini yaptırmasına izin vermeyin öyle bir hakkı yok
 
 
Resim Yüklenemedi
16 Temmuz 2017 12:03
Android uygulamasından yazıldı
yapmadık diyelim ne olur sonucu
 
 
Resim Yüklenemedi
9 Ağustos 2017 18:41
Web sitesinden yazıldı
Sevilmezsin ama alt devreler geldikçe düzelir
 
 
Resim Yüklenemedi
7 Ekim 2017 09:02
Web sitesinden yazıldı
Mrb kardedim bende mayista gidiom
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
8 Şubat 2018 11:01
Web sitesinden yazıldı
çok merak edilen bir konu olduğundan askere gidecek arkadaşlara bu hususta bilgilendirme yapmak lazım. unutmamalıdırki sıracılık, devreciliğin modern halidir ve ikisinin arasında ince bir fark vardır. devrecilik: atıyorum 8/1 askerlerin askere başlamasıyla birlikte 7/2 7/3 7/4 gibi celp döneminde gelmiş askerlerin size koğuşu temizletmesi bu esnada bir türlü temizlik konusunda ikna olunmadığından sil baştan yaptırması, su/köpük basımı yaptırması, su koğuştan çekpaslarla çıkarıldıktan sonra yerleri çorapla kontrol etmesi ve o çorabın ıslanması halinde olmamış denilerek en baştan su basılması, alt devre olan yeni gelmiş askere botlarını boyatması, diş fırçasıyla tuvaleti temizletmesi, koğuş kalk saatinden sonra yatakların yaptırılması, tuvaletlere sırf ızdırap olsun diye büyük haceti yapıp bırakmak, cep telefona bir ay kırk gün gibi süreyle el konulması, biri aranacağı zaman üst devrenin yanında konuşulabilmesi gibidir sıracılık: yine aynı şekilde mıntıka, tuvalet temizliği, koğuşa su basımı uygulanır fakat olmamış denilerek tekrar yaptırılmaz, bot boyatılmaz, yatağını mümkün olduğunca herkes kendi yapar, gece nöbetleri genelde yeni gelenlere kitlenir, tuvaletleri bir kaç kişi çekpasla temizler, daha çok birlikte hareket edilir. telefonlara el konulmaz vs umarım aradaki farkı izah edebilmişimdir, başka sorusu olan yazarsa cevaplarız
 
 
Resim Yüklenemedi
25 Nisan 2018 09:29
Web sitesinden yazıldı
usta birliğine yeni giden kişilere nasıl davranılır peki koğuş nöbeti nasıl oluyor ?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık