Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Askere Giderken Alınması Gerekenler Listesi
 
 

ASKERE GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER

İnternette bir çok sitede askere giderken neler götürmeniz gerektiğini aradınız. Bazı sitelerde al ceketini çık yola askeriyede her şeyi veriyorlar diye okudunuz bazı sitelerde uzunca,sayfalarca sayısı 100'ü geçen ihtiyaçtan fazla gereksiz büyük listeler gördünüz ve kararsız kaldınız. Bende bir zamanlar sizler gibi bu durumu yaşadım askerliğimi yeni bitirdim ve bu konuda sizlere yardımcı olmak için en doğru asker listesini hazırladım. Evet askerin gerçekten ihtiyaç duyacağı aşağıdaki listeyi okursanız acemiliğiniz boyunca çok rahat edersiniz. Aşağıdaki listede yazılan bazı malzemeler askeriyede kantinde bulunmaktadır fakat sizin gibi 7-10 bin arası acemi askerin gittiği acemi birliğinde ortalama 4 kantin olduğunu düşünürseniz uzun kuyruklar ve tam sıra size gelmişken tükendi kelimesini duymak istemiyorsanız aşağıdaki malzemeleri alıp askere gidin ve rahatça acemiliği geçirin.

Yeni: video ile anlatım

 

 

 

 
1
Boyuna Asılabilen İpli Cüzdan
 
Mutlaka alınız. Askeriyede en çok sahip çıkmanız gereken şey cüzdanınız olmalıdır. Boyuna asılabilen ipli olsun ki akşam yatarken de boynunuzda olsun bu sayede çalacak kişi boynunuzdan almaya cesaret edemez. Askerde cüzdanını 10 saniye bile olsa boş bir yere bırakmayacaksın. Cüzdanını yatağına bırakıp dolaptan elbise alıp dönmesi 20 saniye süren arkadaşın cüzdanının çalındığına şahit oldum.
 
2
Banyo Malzemeleri
 
Şampuan, lif, sabun, kulak temizleme çubuğu mutlaka almalısınız. Not: Yüz havlusu ve Banyo havlusu askeriyeye girerken veriliyor.
 
3
Kişisel Bakım Malzemeleri
 
Tırnak makası, yanaklardaki kılları almak için 10 liraya satılan pil ile çalışan ufak makinelerden tavsiye ederim eğer bu cihazı bulamazsanız cımbız alın.
 
4
El ve Yüz İçin Vücut Kremi
 
Kesinlikle bulundurun, hava değişiminden veya soğuktan el,yüz ve dudak çatlamaları illaki başınıza gelecektir. Arko, nivea, dove gibi markaların vücut kremlerini tavsiye ederim.
 
5
İçlik
 
Acemilik eğitim döneminiz kış mevsimine denk geliyorsa mutlaka içlik alınız.

 

 
6
Bot Kilidi ve Valiz Kilidi
 
Mutlaka 2 tane uzun bot kilidinden alın biri yedekte bulunsun. Askeriyede botunuza sahip çıkmazsanız çalındığından asla geri gelmez bir de üstüne komutandan azar işitebilirsiniz. Şimdi diyebilirsiniz bütün herkese bot veriliyor kim çalıyor bu botları, acemilik eğitimine başladığınız bölükte 30'a yakın kadro asker vardır usta birlik görevlerini orada yapan işte o usta askerler hiç çekinmeden botlarınızı çalabilir. Ayrıca valiziniz içinde ufak bir kilit almanızı öneririm.
 
7
Traş Malzemeleri
 
Traş köpüğü, traş bıçağı(tavsiye Gillette Mach 3), Traş losyonu traştan sonra yüze sürmek için. Koltuk altı ve genital bölgedeki kılları almak için 2-3 adet banyo traş bıçağı kesinlikle alın. Not:Askeriyeye elektrik ile çalışan traş makinası sokulması yasaktır yanınızda götürmeyin. Ayrıca kolonya sokulması da yasaktır.
 
8
Saat
 
Saat kesinlikle bulundurun. Nöbetinden, içtimasından, kalkış saatine kadar her şeyde askeriyede zamana uyarak hareket edeceğinden, geç kaldığında ceza almaktan kurtulmak istiyorsan saat bulundur. Piyasa da Casio'nun 5 liralık saatleri ve veya I/O Second markasının şafak sayar saatleri mevcut.
 
9
Ankesörlü Telefon Kartı ve Askercell Hizmeti
 
Ankesörlü telefon ile konuşmak için telefon kartı alınız acemiyken en çok ihtiyaç duyacağınız şeydir ankesörlü telefon. Telefon kartları kantinde satılmakta fakat kısa sürede tükenmekte veya tükenmese de uzun uzun kuyruklara girip almaya değmez giderken yanınızda götürmek en mantıklısıdır.

2. olarak 2015 ile hizmete giren Askercell hizmeti. Turkcell faturasız hattınız ile kamerasız olmayan bir telefona Askercell hizmeti tanımlatıp bu telefon ile gidebilirsiniz. Askercell hakkında detaylı bilgi için Askercell Bilgisi
 
10
Siyah Asetat Kalem ve Siyah ve Mavi Tükenmez Kalem
 
Askeriyede çalınma veya yer değiştirme diyelim acemiliğe gittiğiniz her yerde karşınıza çıkacaktır. Birazdan dediklerimi dinlerseniz başınıza geldiğinde çalınan eşyanızı bulabilirsiniz. 1 siyah 1 beyaz asetat(keçeli) kalem alın. Askeriyeye girdiğiniz ilk gün askeri malzemelerinizi aldıktan sonra bavuluna, elbisene, eşofmanına, terliğine, spor ayakkabına, askeri kamuflaj ve şapkana ismini yazarak önlem almış olursunuz. Beyaz keçeli kalemi siyah zemin üstüne yazarken kullanacaksınız. Ayrıca siyah ve mavi tükenmez kalem alın çünkü lazım olmakta askeriyede imzalar mavi tükenmez kalem ile imza dışındakiler siyah tükenmez kalem ile yazılmakta bir çok yerde kayıt olurken işinize yarayacaktır almayı unutmayın.

 

 
11
Ziraat Banka Kartı
 
Askeriyede alışverişin nakit parayla yapılması yasaktır. Ziraat bankasının kartı ile alışveriş yapılmaktadır. Acemi eğitim birliğine gittiğinizde binlerce aceminin de sizin gibi kart ihtiyacı olacaktır çoğu zaman ilk teslim olanlar kartları alıyor ve kartlar tükeniyor daha sonra yeni kartların 1 hafta 10 gün sonra geldiği de oluyor eğer ziraat kartınız sizde veya ailenizde varsa onu alıp giderseniz sıkıntı yaşamazsanız fakat acemiliğin son haftasında herkese kart dağıtımı yapıyorlar usta birliğine gideceğiniz zamana yakın sadece alışverişte kullanılan ziraat kartından.
 
12
Ufak Not Defteri
 
Mutlaka lazım oluyor. Bölüğünde, eğitimde öğrendiklerini not alırken, üzerine zimmetli eşyaların bilgisini not alırken veya sivilde tanıdıklarının telefon numaralarını, acemilikte ki tanıştığın arkadaşların numaralarını yazmak için vb. durumlarda lazım olmaktadır.
 
13
Ufak Cep Feneri ve Okuma Lambası
 
Askerde lazım olmaktadır. Akşam yat saatinde ışıklar kapandığında ayakta bir işin olduğunda cep fenerine ihtiyaç duyabilirsiniz veya kitap okuyacaksanız okuma lambası getirmelisiniz.
 
14
Bot Boyası ve Bot Fırçası
 
Her sabah botunuz boyalı şekilde içtimalara çıkacağınızdan bot boyası ve fırçası almalısınız.
 
15
İğne iplik ve Çengelli iğne
 
Olmadık zamanlarda kamuflajınız da yırtıklar olabilir iğne ve iplik kesinlikle lazım olacaktır, bulundurun veya elbisen yırtıldı acelen varsa çengelli iğne ile tutturabilirsiniz. Ayrıca her sabah yatağınızı düzgün ve çarşafınızı gergin bir şekilde yapmanız gerektiğinden çarşafın yeterince gergin olmasını sağlamak için çengelli iğneyi kullanabilirsiniz. Yorganınızın kılıfınının düğmeleri kopmuşsa yorganın kılıftan çıkmasını engellemek içinde çengelli iğneleri kullanabilirsiniz.
 
16
Ortopedik tabanlık ve Vatka
 
Ayaklarınızın botlarda nasırlanmamasını istiyorsanız ortopedik tabanlık ve 3-4 vatka almalısınız. Ayak topuğunuz 3. günden sonra bota vurmaya, ezilmeye başlayacaktır vatkayı topuğunuz ile botunuz arasına yerleştirerek bunu engellemiş olursunuz.
 
17
Bere, Boyunluk ve Eldiven
 
Acemiliğiniz kış dönemine denk geliyorsa mutlaka alın. Asker yeşili renginde almayı unutmayın. Askeriyede boyunluk ve bere verilmiyor yalnızca eldiven veriliyor onlar XXL sabit olduğundan giyilmiyor. Alacağınız bu malzemeler asker yeşili renginde olmaz ise komutanlar kullanılmasına izin vermezler.
 
18
Askılık
 
2 tane askılık yanında götür dolaba elbiselerini asacağınızdan götürün kantindeki sıralardan kurtulun.
 
19
Islak Mendil ve Selpak
 
Islak mendil, selpak, ve özellikle tuvalet kağıdı yanınızda götürün. Kantinde genelde ya bulunmuyor yada tükeniyor giderken yanınızda almanız sizin için faydalı olacaktır.
 
20
Yara bandı ve Kulak tıkacı
 
Bir kutu yara bandı mutlaka alın yanınıza acemiliğiniz boyunca mutlak bir kanama başınıza gelecektir. Ayrıca kalacağınız 200 metre karelik koğuşta ortalama 70 kişi bulunmakta ve aralarında mutlaka yüksek sesle horlayan bulunmaktadır. Eczaneden 2 liraya plastik kulak tıkacı alarak bi nebze de olsa sesten etkilenmeden uyuyabilirsiniz. Acemi birliğine gittiğinizde ikinci akşam yattığınızda kulak tıkacı almamamın eksikliğini kesinlikle yaşacağınız konusunda temin edebilirim.
 
21
Sivil Giysiler
 
Askeriyeye teslim olup, askeri kamuflajlarınızı aldıktan sonra sivil giysileriniz ilk günden sivil eşya deposuna kaldırılır acemiliğiniz bitene kadar orada kalır. Zaten acemiliğiniz boyunca çarşıya çıkamayacağınızdan sivile ihtiyaç duymayacaksınız. Askeriyeye giderken üzerinizde bulunan sivil giysiler size yeterli olacaktır. Acemiliğin son haftası yemin töreninden sonra çarşı izni veya kullanacaksınız evci izni için giyip çıkacaksınız çarşıya. Eğer acemilikten sonra izin kullanmayacaksanız ve aileniz yemin törenine gelmiyorsa direk usta birliğine gidecekseniz sivil giysi sayınızı fazla alabilirsiniz örneğin en fazla 3 adet pantolon götürün fazladan kasıt budur. Yada usta birliğine gideceğiniz yere aileniz kargo ile göndersin yanınızda fazla sivil eşya bulunmasın malum sivil eşya deposuna sizin gibi ama usta olan askerler bakıyor götürdüğünüz elbise ve ayakkabılar ne kadar az ve lüks olursa çalınmadan o kadar elinizde kalabilir.
 
22
Bankamatik Kartı
 
Bankamatik kartınızı da götürmeyi unutmayınız. Askeriye içerisinde genelde Akbank bankamatiği olmaktadır fakat bu bankamatık ortak Atm'dir ve ufak bir kesinti olsada diğer bankamatik kartlarınız ile hesaplarınızdaki parayı çekebilirsiniz. Cüzdanınızda yüksek miktarda para bulundurmayın tavsiyemdir.
 
23
Mantar Kremi
 
Ayağınızda mantar yoksa bile alın zira postallara giydikten 2 hafta ayağınızda mantar başlangıcı genelde görülebilir yanınızda bulunudurun. Trosyd markasının eczanede 5 liralık mantar kremini tavsiye ederim.

 
24
Seccade(Namaz Kılıyorsanız)
 
Namaz kılıyorsanız seccadenizi götürebilirsiniz. Dolabınızda temiz çamaşır sepetinde tutabilirsiniz. Komutanlar sıkıntı çıkarmaz.
 

Devlet size  2 adet diş fırçası, 2 adet diş macunu, terlikeşofman4 adet çorap,3 adet don, 4 adet kalın ve ince tişört, banyo şortu, pijama, spor ayakkabası, 1 adet banyo havlusu, 2 adet yüz havlusu vermektedir. Don ve çorap sayısını  22-42  gün arası acemilik yapacağınızı düşünerekten ona göre kendi ihtiyacınıza göre yetersiz ise fazladan çorap ve don alarak gidebilirsiniz. Devletin verdiği diş macunu ve diş fırçası kaliteli değildir eğer dişlerinize bakımı önemsiyorsanız giderken kendi diş fırça ve macununuzu götürmenizi kesinlikle öneririm ben şahsen öyle yaptım. Temizlik konusunda hassas iseniz ekstra olarak yastık kılıfı götürebilirsiniz.

Fotoğraf makinası, çağrı cihazı, radyo, kaydedici cihazlar, wolkman gibi elektronik cihazların askeri birliklere sokulması yasaktır. 2015 itibari ile askercell uyumlu telefonlar serbest olduğundan uyumlu cep telefonu ve sarjını yanınızda götürebilirsiniz.


Sorular Üzerine Önemli Not:

Not 1: Mantar kremi, el, yüz kremlerini nizamiyede teslim etmenize gerek yoktur. Zaten aramalarda valizde bu kremler belli olmamaktadır. Bölüğünüzdede traş çantanızda tutarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 27
 
Resim Yüklenemedi
26 Ağustos 2019 23:09
Web sitesinden yazıldı
İnternetten Güvenle Asker Malzemeleri Alabileceğiniz Site Askerlik oldukça kutsal ve derin bir görevdir. İnsan askerlikte olgunlaşır. Bununla birlikte askerlikte öğrenir birçok şeyi. Bu nedenle askerlik kişilerin hayatında oldukça önemli bir dönüm noktasıdır. Bizler de askerkolisi.com ailesi olarak, askerlik zamanı gelmiş ve bu kutsal vazifesini yapmak için birliğine katılacak olan gençlere asker malzemeleri satışını gerçekleştirmekteyiz. Asker malzemeleri konusunda oldukça geniş ve kapsamlı bir platform olduğumuz için aradığınız her şeyi ihtiyacınıza yönelik olarak sitemizden temin edebilme şansını yakalayabilirsiniz. Asker malzemeleri konusunda oldukça geniş bir ürün ağımız bulunmaktadır. Bununla birlikte asker seti halinde ister bütün eşyaları set şeklinde alabilir isterseniz de tek tek parçalar halinde kendi asker çantanızda bulunan eksiklikleri karşılayabilirsiniz. Sitemiz son derece hızlı ve bir o kadar da kaliteli ürünler ile karşınızdadır. Bu sayede hem ihtiyacınız olan asker malzemeleri teminini yapabilirsiniz hem de ücretsiz kargo ile satın aldığınız ürünleri kapınıza kadar getirebilme imkanını yakalarsınız. Her zaman oldukça kullanışlı ve kaliteli ürün çeşitliliği sayesinde askerlik döneminiz hangi mevsime denk gelirse gelsin ihtiyaçlarınıza yönelik olarak ürünlerin teminini gerçekleştirebilirsiniz. Asker malzemeleri, internet sitemizde ihtiyaca yönelik şekilde kategoriye ayrılmış durumdadır. Bu sayede kişiler ihtiyaçları doğrultusunda ürünleri aradıkları şekilde anında bulabilirler. “Yazlık Asker kolileri” bölümü ile yazın ihtiyacınız bulunan bütün ürünlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu asker kolileri, kişilerin temel askerlik ya da askerliğin ilerleyen dönemlerinde uzmanlaşma sürecindeki ihtiyaçlarına göre de ayrım göstermektedir. Yazın bir kişinin ihtiyacı bulunan ve ayrı ayrı alındığı zaman daha yüksek meblağlar ile kendini gösterecek ürünlerin hem toplu şekilde asker seti olarak alınmasından kaynaklı hem de internet üzerinden alınmasından kaynaklı olarak uygun ücretler karşılığında temin edilmesi durumudur. “Kışlık Asker Kolileri” de kişilerin özellikle kışın askerliği denk gelenlerin ya da soğuk yerlerde askerlik yapmak durumunda kalan kişilerin temel ihtiyaçlarının bulunduğu set halindeki kolilerdir. Hem iç çamaşırları, hem kişisel bakım ürünleri hem de kışın temin edilmesi gereken ve sıcak tutan ürünlere içeriğinde yer verilmektedir. “Giyim Kolileri” ve “ Kişisel Bakım Kolileri” ile de bir gencin askerde ihtiyacı olan bütün ürünlere teminini sağlayabilirsiniz. Bu sayede vatani görevlerini yapan gençlerimizin yanında yer almaktan ve onlara kolaylık sağlamaktan da ayrıca mutluluk duymaktayız. Almanız gereken ürünlerin set ya da parça başına satın alım işlemlerini hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Seçeceğiniz koli türüne göre beden türü ve ayak numarası belirlediğiniz zaman gün içerisinde koliniz hazırlanacaktır. Sizlere ulaşması bulunduğunuz yere göre ve kargo şirketinin anlaşma durumuna göre maksimum iki gündür. Ayrıca 100 TL ve üzeri alışverişin de ücretsiz kargo olması durumundan kaynaklı şekilde alacağınız ürünleri hiçbir şekilde ek ücret ödemeden evinize kadar sipariş verebilirsiniz. Bu sayede asker malzemeleri için ekstra dolaşıp parçaları birleştirmeye ihtiyacınız bulunmaz. Her şey kaliteli ve özenli şekilde ayağınıza kadar hızlı teslimat bilgisi ile gelmektedir.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
22 Şubat 2020 05:46
Android uygulamasından yazıldı
Admin aktif misin bütün yorumları okudum 2020 deyiz güncel Bi malzeme listesi varsa elinde güncellersen mutlu oluruz çok hoş olur
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
22 Şubat 2020 05:48
Android uygulamasından yazıldı
Admin yaşıyor san Bi işaret ver
 
 
Resim Yüklenemedi
22 Aralık 2020 23:10
Web sitesinden yazıldı
burdayız
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 27
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık