Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Askere Giderken Alınması Gerekenler Listesi
 
 

ASKERE GİDERKEN ALINMASI GEREKENLER

İnternette bir çok sitede askere giderken neler götürmeniz gerektiğini aradınız. Bazı sitelerde al ceketini çık yola askeriyede her şeyi veriyorlar diye okudunuz bazı sitelerde uzunca,sayfalarca sayısı 100'ü geçen ihtiyaçtan fazla gereksiz büyük listeler gördünüz ve kararsız kaldınız. Bende bir zamanlar sizler gibi bu durumu yaşadım askerliğimi yeni bitirdim ve bu konuda sizlere yardımcı olmak için en doğru asker listesini hazırladım. Evet askerin gerçekten ihtiyaç duyacağı aşağıdaki listeyi okursanız acemiliğiniz boyunca çok rahat edersiniz. Aşağıdaki listede yazılan bazı malzemeler askeriyede kantinde bulunmaktadır fakat sizin gibi 7-10 bin arası acemi askerin gittiği acemi birliğinde ortalama 4 kantin olduğunu düşünürseniz uzun kuyruklar ve tam sıra size gelmişken tükendi kelimesini duymak istemiyorsanız aşağıdaki malzemeleri alıp askere gidin ve rahatça acemiliği geçirin.

Yeni: video ile anlatım

 

 

 

 
1
Boyuna Asılabilen İpli Cüzdan
 
Mutlaka alınız. Askeriyede en çok sahip çıkmanız gereken şey cüzdanınız olmalıdır. Boyuna asılabilen ipli olsun ki akşam yatarken de boynunuzda olsun bu sayede çalacak kişi boynunuzdan almaya cesaret edemez. Askerde cüzdanını 10 saniye bile olsa boş bir yere bırakmayacaksın. Cüzdanını yatağına bırakıp dolaptan elbise alıp dönmesi 20 saniye süren arkadaşın cüzdanının çalındığına şahit oldum.
 
2
Banyo Malzemeleri
 
Şampuan, lif, sabun, kulak temizleme çubuğu mutlaka almalısınız. Not: Yüz havlusu ve Banyo havlusu askeriyeye girerken veriliyor.
 
3
Kişisel Bakım Malzemeleri
 
Tırnak makası, yanaklardaki kılları almak için 10 liraya satılan pil ile çalışan ufak makinelerden tavsiye ederim eğer bu cihazı bulamazsanız cımbız alın.
 
4
El ve Yüz İçin Vücut Kremi
 
Kesinlikle bulundurun, hava değişiminden veya soğuktan el,yüz ve dudak çatlamaları illaki başınıza gelecektir. Arko, nivea, dove gibi markaların vücut kremlerini tavsiye ederim.
 
5
İçlik
 
Acemilik eğitim döneminiz kış mevsimine denk geliyorsa mutlaka içlik alınız.

 

 
6
Bot Kilidi ve Valiz Kilidi
 
Mutlaka 2 tane uzun bot kilidinden alın biri yedekte bulunsun. Askeriyede botunuza sahip çıkmazsanız çalındığından asla geri gelmez bir de üstüne komutandan azar işitebilirsiniz. Şimdi diyebilirsiniz bütün herkese bot veriliyor kim çalıyor bu botları, acemilik eğitimine başladığınız bölükte 30'a yakın kadro asker vardır usta birlik görevlerini orada yapan işte o usta askerler hiç çekinmeden botlarınızı çalabilir. Ayrıca valiziniz içinde ufak bir kilit almanızı öneririm.
 
7
Traş Malzemeleri
 
Traş köpüğü, traş bıçağı(tavsiye Gillette Mach 3), Traş losyonu traştan sonra yüze sürmek için. Koltuk altı ve genital bölgedeki kılları almak için 2-3 adet banyo traş bıçağı kesinlikle alın. Not:Askeriyeye elektrik ile çalışan traş makinası sokulması yasaktır yanınızda götürmeyin. Ayrıca kolonya sokulması da yasaktır.
 
8
Saat
 
Saat kesinlikle bulundurun. Nöbetinden, içtimasından, kalkış saatine kadar her şeyde askeriyede zamana uyarak hareket edeceğinden, geç kaldığında ceza almaktan kurtulmak istiyorsan saat bulundur. Piyasa da Casio'nun 5 liralık saatleri ve veya I/O Second markasının şafak sayar saatleri mevcut.
 
9
Ankesörlü Telefon Kartı ve Askercell Hizmeti
 
Ankesörlü telefon ile konuşmak için telefon kartı alınız acemiyken en çok ihtiyaç duyacağınız şeydir ankesörlü telefon. Telefon kartları kantinde satılmakta fakat kısa sürede tükenmekte veya tükenmese de uzun uzun kuyruklara girip almaya değmez giderken yanınızda götürmek en mantıklısıdır.

2. olarak 2015 ile hizmete giren Askercell hizmeti. Turkcell faturasız hattınız ile kamerasız olmayan bir telefona Askercell hizmeti tanımlatıp bu telefon ile gidebilirsiniz. Askercell hakkında detaylı bilgi için Askercell Bilgisi
 
10
Siyah Asetat Kalem ve Siyah ve Mavi Tükenmez Kalem
 
Askeriyede çalınma veya yer değiştirme diyelim acemiliğe gittiğiniz her yerde karşınıza çıkacaktır. Birazdan dediklerimi dinlerseniz başınıza geldiğinde çalınan eşyanızı bulabilirsiniz. 1 siyah 1 beyaz asetat(keçeli) kalem alın. Askeriyeye girdiğiniz ilk gün askeri malzemelerinizi aldıktan sonra bavuluna, elbisene, eşofmanına, terliğine, spor ayakkabına, askeri kamuflaj ve şapkana ismini yazarak önlem almış olursunuz. Beyaz keçeli kalemi siyah zemin üstüne yazarken kullanacaksınız. Ayrıca siyah ve mavi tükenmez kalem alın çünkü lazım olmakta askeriyede imzalar mavi tükenmez kalem ile imza dışındakiler siyah tükenmez kalem ile yazılmakta bir çok yerde kayıt olurken işinize yarayacaktır almayı unutmayın.

 

 
11
Ziraat Banka Kartı
 
Askeriyede alışverişin nakit parayla yapılması yasaktır. Ziraat bankasının kartı ile alışveriş yapılmaktadır. Acemi eğitim birliğine gittiğinizde binlerce aceminin de sizin gibi kart ihtiyacı olacaktır çoğu zaman ilk teslim olanlar kartları alıyor ve kartlar tükeniyor daha sonra yeni kartların 1 hafta 10 gün sonra geldiği de oluyor eğer ziraat kartınız sizde veya ailenizde varsa onu alıp giderseniz sıkıntı yaşamazsanız fakat acemiliğin son haftasında herkese kart dağıtımı yapıyorlar usta birliğine gideceğiniz zamana yakın sadece alışverişte kullanılan ziraat kartından.
 
12
Ufak Not Defteri
 
Mutlaka lazım oluyor. Bölüğünde, eğitimde öğrendiklerini not alırken, üzerine zimmetli eşyaların bilgisini not alırken veya sivilde tanıdıklarının telefon numaralarını, acemilikte ki tanıştığın arkadaşların numaralarını yazmak için vb. durumlarda lazım olmaktadır.
 
13
Ufak Cep Feneri ve Okuma Lambası
 
Askerde lazım olmaktadır. Akşam yat saatinde ışıklar kapandığında ayakta bir işin olduğunda cep fenerine ihtiyaç duyabilirsiniz veya kitap okuyacaksanız okuma lambası getirmelisiniz.
 
14
Bot Boyası ve Bot Fırçası
 
Her sabah botunuz boyalı şekilde içtimalara çıkacağınızdan bot boyası ve fırçası almalısınız.
 
15
İğne iplik ve Çengelli iğne
 
Olmadık zamanlarda kamuflajınız da yırtıklar olabilir iğne ve iplik kesinlikle lazım olacaktır, bulundurun veya elbisen yırtıldı acelen varsa çengelli iğne ile tutturabilirsiniz. Ayrıca her sabah yatağınızı düzgün ve çarşafınızı gergin bir şekilde yapmanız gerektiğinden çarşafın yeterince gergin olmasını sağlamak için çengelli iğneyi kullanabilirsiniz. Yorganınızın kılıfınının düğmeleri kopmuşsa yorganın kılıftan çıkmasını engellemek içinde çengelli iğneleri kullanabilirsiniz.
 
16
Ortopedik tabanlık ve Vatka
 
Ayaklarınızın botlarda nasırlanmamasını istiyorsanız ortopedik tabanlık ve 3-4 vatka almalısınız. Ayak topuğunuz 3. günden sonra bota vurmaya, ezilmeye başlayacaktır vatkayı topuğunuz ile botunuz arasına yerleştirerek bunu engellemiş olursunuz.
 
17
Bere, Boyunluk ve Eldiven
 
Acemiliğiniz kış dönemine denk geliyorsa mutlaka alın. Asker yeşili renginde almayı unutmayın. Askeriyede boyunluk ve bere verilmiyor yalnızca eldiven veriliyor onlar XXL sabit olduğundan giyilmiyor. Alacağınız bu malzemeler asker yeşili renginde olmaz ise komutanlar kullanılmasına izin vermezler.
 
18
Askılık
 
2 tane askılık yanında götür dolaba elbiselerini asacağınızdan götürün kantindeki sıralardan kurtulun.
 
19
Islak Mendil ve Selpak
 
Islak mendil, selpak, ve özellikle tuvalet kağıdı yanınızda götürün. Kantinde genelde ya bulunmuyor yada tükeniyor giderken yanınızda almanız sizin için faydalı olacaktır.
 
20
Yara bandı ve Kulak tıkacı
 
Bir kutu yara bandı mutlaka alın yanınıza acemiliğiniz boyunca mutlak bir kanama başınıza gelecektir. Ayrıca kalacağınız 200 metre karelik koğuşta ortalama 70 kişi bulunmakta ve aralarında mutlaka yüksek sesle horlayan bulunmaktadır. Eczaneden 2 liraya plastik kulak tıkacı alarak bi nebze de olsa sesten etkilenmeden uyuyabilirsiniz. Acemi birliğine gittiğinizde ikinci akşam yattığınızda kulak tıkacı almamamın eksikliğini kesinlikle yaşacağınız konusunda temin edebilirim.
 
21
Sivil Giysiler
 
Askeriyeye teslim olup, askeri kamuflajlarınızı aldıktan sonra sivil giysileriniz ilk günden sivil eşya deposuna kaldırılır acemiliğiniz bitene kadar orada kalır. Zaten acemiliğiniz boyunca çarşıya çıkamayacağınızdan sivile ihtiyaç duymayacaksınız. Askeriyeye giderken üzerinizde bulunan sivil giysiler size yeterli olacaktır. Acemiliğin son haftası yemin töreninden sonra çarşı izni veya kullanacaksınız evci izni için giyip çıkacaksınız çarşıya. Eğer acemilikten sonra izin kullanmayacaksanız ve aileniz yemin törenine gelmiyorsa direk usta birliğine gidecekseniz sivil giysi sayınızı fazla alabilirsiniz örneğin en fazla 3 adet pantolon götürün fazladan kasıt budur. Yada usta birliğine gideceğiniz yere aileniz kargo ile göndersin yanınızda fazla sivil eşya bulunmasın malum sivil eşya deposuna sizin gibi ama usta olan askerler bakıyor götürdüğünüz elbise ve ayakkabılar ne kadar az ve lüks olursa çalınmadan o kadar elinizde kalabilir.
 
22
Bankamatik Kartı
 
Bankamatik kartınızı da götürmeyi unutmayınız. Askeriye içerisinde genelde Akbank bankamatiği olmaktadır fakat bu bankamatık ortak Atm'dir ve ufak bir kesinti olsada diğer bankamatik kartlarınız ile hesaplarınızdaki parayı çekebilirsiniz. Cüzdanınızda yüksek miktarda para bulundurmayın tavsiyemdir.
 
23
Mantar Kremi
 
Ayağınızda mantar yoksa bile alın zira postallara giydikten 2 hafta ayağınızda mantar başlangıcı genelde görülebilir yanınızda bulunudurun. Trosyd markasının eczanede 5 liralık mantar kremini tavsiye ederim.

 
24
Seccade(Namaz Kılıyorsanız)
 
Namaz kılıyorsanız seccadenizi götürebilirsiniz. Dolabınızda temiz çamaşır sepetinde tutabilirsiniz. Komutanlar sıkıntı çıkarmaz.
 

Devlet size  2 adet diş fırçası, 2 adet diş macunu, terlikeşofman4 adet çorap,3 adet don, 4 adet kalın ve ince tişört, banyo şortu, pijama, spor ayakkabası, 1 adet banyo havlusu, 2 adet yüz havlusu vermektedir. Don ve çorap sayısını  22-42  gün arası acemilik yapacağınızı düşünerekten ona göre kendi ihtiyacınıza göre yetersiz ise fazladan çorap ve don alarak gidebilirsiniz. Devletin verdiği diş macunu ve diş fırçası kaliteli değildir eğer dişlerinize bakımı önemsiyorsanız giderken kendi diş fırça ve macununuzu götürmenizi kesinlikle öneririm ben şahsen öyle yaptım. Temizlik konusunda hassas iseniz ekstra olarak yastık kılıfı götürebilirsiniz.

Fotoğraf makinası, çağrı cihazı, radyo, kaydedici cihazlar, wolkman gibi elektronik cihazların askeri birliklere sokulması yasaktır. 2015 itibari ile askercell uyumlu telefonlar serbest olduğundan uyumlu cep telefonu ve sarjını yanınızda götürebilirsiniz.


Sorular Üzerine Önemli Not:

Not 1: Mantar kremi, el, yüz kremlerini nizamiyede teslim etmenize gerek yoktur. Zaten aramalarda valizde bu kremler belli olmamaktadır. Bölüğünüzdede traş çantanızda tutarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 27
 
Resim Yüklenemedi
5 Mart 2018 00:37
Web sitesinden yazıldı
Gençler hiç bişey almaya gerek yok vallahi veriyorlar zaten hemen Bi çanta dolusu külodundan kamuflaj ama şampuan jilet eşofman çorap hersey veriyorlar kendinize eziyet etmeyin ha bide telefonunu almayı unutma çok sıkılırsın iyi sakla fereştaha bulamaz.
 
 
Resim Yüklenemedi
24 Mayıs 2018 02:39
Android uygulamasından yazıldı
kardeş traş malzemesi vermiyorlar ben amasyada 22 gün acemilik yaptım kimseye tıraş malzemesi jilet falan vermediler
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
8 Mart 2018 10:50
Android uygulamasından yazıldı
bu bilgiler 3-4 sene öncesine ait durum şimdide geçerlimi arkadaşlar
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
13 Mart 2018 22:33
Web sitesinden yazıldı
Mart ayında gidecek olan var mı?
 
 
Resim Yüklenemedi
19 Mart 2018 02:47
Web sitesinden yazıldı
ben gideceğim dostum
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Mart 2018 00:39
Android uygulamasından yazıldı
beyler yanınıza bi sırt çantası alın içine sadece sürekli kullanıp alışık oldugunuz kısaca traş köpüğü jilet şampuan dış fırçası macunu lif gibi şeyleri koyun geriye kalan don atlet çorap iclik eşofman şort gibi şeyleri size fazlasıyla veriyolar koca bavul doldurup kendinize eziyet etmeyin kafanız rahat olsun
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Mart 2018 17:07
Web sitesinden yazıldı
Allah razı olsun
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
1 Nisan 2018 16:19
Web sitesinden yazıldı
97/1 olarak yaptık askerliği ve gitmeden önce bir çaylak olarak buralara uğrayıp bilgi edinmeye çalışır dururduk :) Ama hiç gerek yok.Acemi birliğinize katılırken yanınızda ne kadar yük götürürseniz o kadar hamallık yapmış olursunuz.Ben minicik bir sırt çantası içerisinde birkaç iç çamaşır çorap,traş takımı diş fırça-macunu almıştım.bu malzemeleri acemi birliğinden çıkana kadar da görmedim :D orda size fazlasızla malzeme verilecek zaten.verilmeyenler için de sizi manga manga kantinlere gönerip aldırırlar.kantinde çoğu zaman her tür ıvır zıvırı bulabileceksiniz. *sadece tek tavsiyem son teslim tarihinizde gidin gün boyu yiyin için gezip dolaşın ve mümkünse gece saatlerinde teslim olun.gündüz saatleri yoğunluğundan dolayı amfilerde çok uzun saatler sürünürsünüz.gece yarısına doğru gidin teslim olun.yarım saatte işlemleriniz biter ve öğlen teslim olmuş adamla aynı zamanda yatağına uzanırsın.tabii onun perti çıktı ama sen yarın için hazırsındır :D
 
 
Resim Yüklenemedi
7 Haziran 2018 11:48
Web sitesinden yazıldı
yatak sorunu olmuyormu kardeş
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
7 Nisan 2018 00:21
Web sitesinden yazıldı
boğaz pastili götürün beyler 60 kişi yatarken biri hasta oldumu bütün koğuş hasta oluyor. hamallık etmeye gerek yok çoğu şey veriliyor verilmesede kantinden alabilrsiniz. Yedek pijama takımı götürün 184 cm boy 89 kg yum en büyük beden eşofman zor oldu üstüme riske girmeyin.mp3 çalar yada radyo götürün aklıma geldikçe eklerim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Nisan 2018 21:45
Web sitesinden yazıldı
bence boyuna asılan ipli cüzdan gereksiz gibi cüzdanı boynumuzda taşırsak dalga geçerler amk.
 
 
Resim Yüklenemedi
20 Nisan 2018 19:31
Web sitesinden yazıldı
agsgasgasgg
 
 
Resim Yüklenemedi
20 Nisan 2018 22:05
Web sitesinden yazıldı
bende senin amk gerizekalı salak
 
 
Resim Yüklenemedi
21 Nisan 2018 18:50
Android uygulamasından yazıldı
sgsahshah aga herkes aliyo hirsiz dolu amk alcan tabi
 
 
Resim Yüklenemedi
24 Mayıs 2018 02:42
Android uygulamasından yazıldı
özcandmrbs ben boyun cüzdanı aldım çok işe yaradı hatta senden bile faydalı bişey senin gibi içi boş kalmıyo
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
23 Nisan 2018 17:25
Web sitesinden yazıldı
çok güzel bilgilerle dolu bir içerik. yeni askere gidecek olan asker adaylarının bu siteye giriş yaparak daha detaylı bigi alabilirller. http://www.askermekani.com
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
12 Temmuz 2018 05:47
Android uygulamasından yazıldı
iyi gunler ben subatta 3 kilodan tecil aldim 1 sene ama kiloyu verdim suan askerlik subesine gitsem askere gonderirlermi basina gelmis olan varmi yardımcı olabilirmisiniz?
 
 
Resim Yüklenemedi
12 Temmuz 2018 15:36
Android uygulamasından yazıldı
188 boy 116 dim suan 105 oldum
 
 
Resim Yüklenemedi
14 Temmuz 2018 04:27
Android uygulamasından yazıldı
?????
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 27
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık