Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Askeriyeye Akıllı Telefon Sokmanın Yollları
 
 

İlk olarak şunu belirteyim askeriye içerisine kameralı ve internet erişimli cep telefonu sokmak yasaktır cezası olarak disiplin suçu veriliyor ve askerlik 21 güne kadar uzayabiliyor. Peki akıllı cep telefonu yalnız askerleremi yasaktır tabi ki hayır askeriyedeki tüm komutanların uzmanların, subay ve astsubaylarında akıllı cep telefonu kullanmaları yasaktır.

Gel gelelim ki  komutanlar zaten telefon kullanmaktadırlar askerler ise bir çok birlikte kullanabilmektedirler. Komutanlara göstermeden kullanabildikleri kadar kullanabilmektedirler. Genel de çoğu bölükte komutanlar kadro askerinin telefon kullanmasını bildiği halde asker açık seçik bir alanda kullanmıyorsa müsade edebiliyor yalnız bazı bölüklerde özellikle zamansız vakitlerde bir anda koğuşa gelip telefon araması yapabilen komutanlar olabilmektedir.

Aramada telefonu yakalayan komutan sizin bölüktense genelde ilk ceza olarak çarşı izniniz var ise çarşınızı kitler. Komutanların çoğu mahkemeye bu yüzden askerini vermez en başta kendisi için çünkü mahkemeye verirse yakalayan komutanda duruşmaya çıkması gerekmekte komutanlarda bununla uğraşmamak için mahkemeye vermezler.

Yasak olduğunu tekrar belirterek askerler genelde içeriye nasıl akıllı telefon sokuyorlar kulaktan duyma bildiklerimi anlatayım.

AKILLI TELEFON SOKMA YÖNTEMLERİ

1. Acemi eğitim birliği ile Usta birliği aynı yere çıkmış ise bir askerin en rahat telefonu sokabilen asker olur. Şöyle ki yemin törenine ailesi veya bir arkadaşıda gelebilir yemin töreninden sonra askeriye içerisinde aileler evlatları ile kucaklaşıyor işte bu zamanda asker ailesinden telefonu alıyor bu kucaklaşma birliğin içerisinde tören alanında olduğundan daha sonra koğuş bölgesine gidip telefonunu koyabiliyor bu şekilde en rahat telefon sokulabiliyor. Eğer acemi birliği 2-3 ay sürüyorsa bir askerin 3 hafta sonra olan yemin töreninden aynı yöntemle telefonu alıp uzun acemilik dönemi boyunca cep telefonu kullanabiliyorlar.

2.Asker nizamiyeden yakın bir ardakaş ediniyor çarşı dönüşlerinde askerler üst baş ararken asker arkadaşının arama noktasına giriyor arkadaşına arama yaparken telefonu olsada görmezden geliyor geçirtiyor.

3.Askerde yine yasak olmasına rağmen dışarıdan yemek söyleyenler vardır. Yasal değildir tabi ama söylemeyen askeri birlikte yoktur heralde. Örneğin dürümler söylenir tel örgüden alınır. Asker çarşı iznindeyken telefonunu bu dürümcüye bırakır akşam da birliğine geçtiğinde dürüm siparişi verir sipariş ile birlikte cep telefonunu da içeri sokmuş olur.

Bu gibi yöntemler ile askerler içeriye telefon sokabilmektedirler. Yine en başında belirttiğim gibi er ve erbaşın da komutanlarında cep telefonu kullanmaları yasaktır aklınızda bulunsun.

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Askerde Uzun Dönem Tertip Lakapları
 
Askere erken gitmenin avantaj ve dezavantajları nelerdir?
 
Askere Acemi Birliğine Cep Telefonu Götürülür mü?
 
Askerde Acemilik Nasıl Geçer?
 
Askerde iş yaptıktan sonra istirahat hakkı
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
 
Resim Yüklenemedi
24 Kasım 2014 08:38
Web sitesinden yazıldı
ben uzman erbaslıgı kazandım ama evragımı golcukte unuttum artı bide diger evragı gonderiyorlarmı birlige kazandıgıma dahil
 
 
Resim Yüklenemedi
8 Haziran 2018 03:22
Android uygulamasından yazıldı
ailene söyle evrakları askeriyeye fax'lasınlar
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
18 Mayıs 2015 06:19
Web sitesinden yazıldı
otogarlarda ve telefoncularda sam... marka 80 liraya satılan sarji cok konusursan 1 gün az konusursan 2 3 gün giden telefon ve yedek bataryası 10 lira olan bi nasıl sokacaginizida siz düşünün artık bu sitede bir kadrolu astsubay bir askerlik sube calisani ve bir kısa dönem bir uzun dönem asker çalışıyo herkesin bildigi yöntemleri kendileri yazmışlar herkesin bilmedigi yontemleride siz buralara yazmayın arkadaslar askerligin ilk kuralı sessiz ol sakin ol komutan geliyo Ayık ol :)
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
4 Eylül 2015 00:12
Web sitesinden yazıldı
Askere telefon sokmak kolay arkafadlar korkmuyosan panik deyilsen carsidan islak mendil slip arkasindan kesip icine koy sonra bant ile arkayi kapat bulma sansi yuzde sifir ikinci yol tutun kulanmak askerde hobi bazi yerlerde tutun makoron yani filitre kutusunun icine koy ustunude filitreyle kapat veya tutun icine koy ucuncu yol ise carsidanbakstir al bakstir posetinin icine koybulamaz odami olmadi 5yol emanete veremedim diyerek nizamiyeye ver onlar bolune verirler boluk komutanindan carsiya cjkinca alirsin osira nizamiyeden cimkadan arkadasina ver carsidan gldiktn sonra alirsin ama bir hafta bklersin
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
14 Nisan 2016 12:40
Web sitesinden yazıldı
Artık telefonlar serbest :))
 
 
Resim Yüklenemedi
28 Ekim 2016 12:14
Web sitesinden yazıldı
kameralılar yasak olduğundan, kameralılar için başlık halen geçerli :)
 
 
Resim Yüklenemedi
5 Temmuz 2019 09:22
Android uygulamasından yazıldı
kamerasızı alamıyorlar dimi onunla içeri girebiliyoruz.sivil hat yasakmış pttcell alıcam diyip geçebiliyormuşsun .
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Ocak 2017 04:13
Web sitesinden yazıldı
yardımcı olursanız sevınırım 1 şaubat gıdıyorum da bütün telefonlar mı yasak yoksa kamerasızlar dıgıl mı
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
10 Ağustos 2017 11:45
Web sitesinden yazıldı
Telefon artık kullanılıyor bölüklerde Kıbrıs'ta. Ama sadece Askercell ile yasal. Akıllı olmayan cihazlardan yani. Turkcell'den hat alırsanız Askercell yapın, kullanın. Komutanlar bişey demiyorlar. Kameralılar yasak galiba sadece. O yüzden normal bir telefon ile Askercell alıp kullanabilirsiniz.
 
 
Resim Yüklenemedi
7 Ekim 2017 22:59
Web sitesinden yazıldı
Yılmaz kardeş bende Kıbrısa düştüm. Usta birlik. Türkiyedeki askercell tarifesi kıbrısta da geçerli mi. Yoksa orda fatura veya kontör daha çok mu gidiyor. Birde akıllı telefonumu getirsem içeri soksam kullanabilirmiyim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
12 Ekim 2017 14:32
Android uygulamasından yazıldı
askercell almak mecburi mi
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
5 Kasım 2017 23:25
Web sitesinden yazıldı
Benim usta birliğim Şırnak a tusdu telefonu içeri nasıl sorabilirim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
10 Temmuz 2018 01:09
Android uygulamasından yazıldı
Acemilik İzmir Gaziemire düştü android telefon sokmak istiyorum çok mu sıkıdır bilmiyorum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık