Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Askerlik yeri açıklandıktan sonra yapılacaklar
 
 
Askerlik görevini yapmak üzere zamanında şubeye gittiniz gerekli işlemleri yaptınız ve artık e-devlet'ten askerlik yerinizin belli olacağı günü beklemeye koyuldunuz. Ve o gün geldi acemi eğitim birliğiniz açıklandı peki bundan sonra ne yapacaksınız.

Adım 1 - Sevk Belgesi(Sülüs Kağıdı)

Yeriniz belli olduktan sonraki hafta içinde ya askerlik şubenizden ya da e-devlet üzerinden sülüs kağıdınızın çıktısını almalısınız. *** Eğer B gubu yani 2.grup çıktıysa 1 ay sonra sülüsü alabileceksiniz. Edevlet üzerinden internetten çıktı alma işlemi 1 sefere mahsus yapılıyor bu durumda yazıcı olan bir bilgisayarda alınız veya çıktıyı bir usb ye kaydedebileceğiniz şekilde atmayı unutmayınız. Sülüs kağıdı sizin sevk belgenizdir bunu almazsanız acemi eğitim birliğine teslim olamazsınız sülüs kağıdınız da birliğinize ne zaman teslim olmanız gerektiği saatine kadar belirtilir.
Sülüs kağıdı ne zaman alınır makale linkini de ayrıca okuyabilirsiniz.
Bilgi: A ve B grubu nedir?
 
Adım 2 - PTT Kartı Yol Parası ve İaşe Bedeli

Devlet acemi eğitim birliğine gitmeniz üzere yol parası ve iaşe(yemek) parası vermektedir. Bu paralar 2015 den beri uygulanan yeni sistem ile adreslerinize gönderilen Ptt kartlarınıza yatmaktadır. Ptt kartınızın adresinize ulaşmadığı durumlarda ptt ye gidip kendiniz alabiliyorsunuz. Ptt kartlarınızı aldıysanız bu kartlara, acemi eğitim birliğine teslim olmak üzere gideceğiniz yol ve yemek parasının yattığını kontrol etmelisiniz.

Eğer ptt kartınız gelmedi ise ptt yi arayıp ptt kartınız basılmış mı, basılmamış mı, kargoya verildi mi veya bankot numarasi veriyolar.  444 1 788 arayıp müşteri hizmetinden bu bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Eğer ptt kartınız hiç gelmemiş ve basılmamış ise yol ve yemek parasını, ptt şubesine gidip alabilirsiniz. Ptt şubesinden de alamadıysanız son aşamada askerlik şubesinden alabilirsiniz.

Bir zamanlar verilen bu yol parası ve iaşe bedeli az gelirdi ama artık hiç öyle değil hatta gideceğiniz yer için alacağınız otobüs biletinden çoğunlukla daha fazla para verilmektedir.
 

Adım 3 - Çalışanlar İçin Tazminat ve Çıkış

Sülüs kağıdı çıktınız aldıktan sonra işyerinize çıkışınızı verebilirsiniz ve kıdem tazminatınızı artık alabilirsiniz. Bunun için dilekçe örneği Kıdem tazminatı dilekçe örneği linkindedir.


Adım 4 - Alınması Gereken Malzeme Listesi - (Askercell, Pttcell)

Acemi birliğine teslim olmadan önce askeri malzeme alışverişi yapmalısınız ve ihtiyaç duyacağınız malzemeleri temin etmelisiniz. Askere giderken alınması gereken malzeme listesi makalemizi Askere giderken alınması gereken malzemeler linkindedir. Askercell veya Pttcell konusu malzeme listesinde yer almaktadır.

Adım 5- Teslim Olmadan Önce Saç Traşı
Birliğe teslim olmadan önce saç traşını yapmanızı öneririz. Bu konuda hakkındaki yazı: Askere giderken saç traşı

Adım 6- Acemi Birliğine Giderken Sivil Eşya götürülür mü?
Konu hakkındaki makale linki: Acemilikte sivil esya götürülür mü bilgisi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 14
 
Resim Yüklenemedi
Android Telefonu Olanlar İçin Duyuru
***********************
 
Askerlik Tecrübeleri sitesinin android uygulaması bulunmaktadır. Play store yükleme linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=enginatalay.askerliktecrubeleri
 
 
 
Resim Yüklenemedi
4 Ocak 2017 14:22
Web sitesinden yazıldı
97/2 GİDİYORUM MAYIS 4 :)
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
2 Ocak 2017 10:25
Web sitesinden yazıldı
AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 07/02/2017 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
30 Aralık 2016 17:42
Web sitesinden yazıldı
Arkadaşlar Bn 97 doğumluyum muayene oldum 7 ay oldu askere ne zaman gideceğiz belli oldumu
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
20 Aralık 2016 22:53
Web sitesinden yazıldı
Şubat 1 de git Eğin belliyken sürüsü edenlerden alman lazim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
9 Aralık 2016 19:44
Web sitesinden yazıldı
ben subat bırde gıdecem askere ve benım dusdugum yerın nezaman bellı olcanı ogrenmek ıstıyorum
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
27 Ekim 2016 20:45
Web sitesinden yazıldı
Bende de aynı 2 sinde birliğimde olmam gerektiği söyleniyor ama sevk bitiş tarihi ayın 3ü yazıyor. 1 gün yol izni felan yazmışlar. Erken gitsek askerlikten sayılmıyor, geç gitsek sıkıntı. Düzgünce 2si veya 3.de birliğinde ol yazmıyorlarda bitiş tarihi 5 de banane kardeşim bitiş tarihinden. Şuan çok saçma geldi, durumu anlayan soran arkadaşlar yeşillendirin...
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
27 Ekim 2016 12:38
Web sitesinden yazıldı
Merhaba, sülüs kağıdında ayın 2 sinde birliğimde olmam gerektiği söyleniyor ama sevk bitiş tarihi ayın 3ü yazıyor. Hangi tarihte gitmem daha mantıklı?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
25 Ekim 2016 12:14
Web sitesinden yazıldı
1.adım yanlış arkadaşlar askerlik yerim belli oldu sülüs kağıdımı edevletten alamadım buradaki yazıyı okuyup sülüs almak için o hafta içerisinde askerlik şubesine gittim dediki sen b gurubu ile beraber gidiyorsun aralıkta edevletten alabilirsin dedi
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
24 Ekim 2016 13:18
Web sitesinden yazıldı
Arkadaslar agrida ogretmenlik yapiyorum.ikametim burada.edevletten guvenlik gerekcesiyle sulusumu alamiyorum. Agri askerlik subesine gittigimde buradan sulus alirsam ktmye katilmam gereltifi soylendi. Ben ktmye katilmayip once memleketime sonra birligime gitmek istiyorum. Ben sulusumu memleketimden alirsam ktmye ikametim yuzunden katilmak zorunda kalir miyim? Yoksa memleketimden aldigimda ktmye gitmeme gerek kalmaz mi? Eger sorun ikamet ettigim yerse ikametimi memleketime aldirsam herhangi bi sorun yasar miyim? Cevaplarsaniz cok sevinirim.simdiden tesekkur ederim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
22 Ekim 2016 12:31
Web sitesinden yazıldı
Arkadaşlar yedek subaylık çıktı giderken kimlik,avukatlık kartı,diploma fotokopisi falan götürmem gerekiyor mu ?
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 14
 
 
 
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 

 
SORU SOR & TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık