Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Bakaya Kalmak Nedir?
 
 

Bakaya kalmak; okumuyorsanız askere gitme yaşınız geldiğinde veya okuyorsanız okul bittiyse ama tecil işlemi yaptırmadıysanız mazeret göstermeden askerlik yoklaması yaptırmak üzere askerlik şubesine gitmediyseniz bakaya durumunda olursunuz.

Kısaca; bakaya = zamanı gelmesine rağmen Yedeklik Yoklamasını yaptırmayanlara denir.

Bakaya kalanlar,  bakaya kaldığı süre boyunca orantılı olarak idari para cezası ödemektedirler. Bakaya durumunda iseniz herhangi bir zaman fark etmeksizin polis veya jandarma kontrol yapıp bakaya durumunda olduğunuzu gördüğünde sizi direk askeri birliğe teslim etme hakkına sahiptir.

Yedek subay aday adaylarından, mazeretsiz biçimde birliğine katılmayanlar bakaya kabul edilmektedir. Bakaya olan yükümlüler askerlik şubelerine gitmeleri durumunda derhal askere işlemleri başlatılır, teslim olacağı tarihi beklemeye koyulur.

 

Sıkça gelen sorulardan birisi de bakaya durumunda iken üniversite kazanılsa veya yüksek lisans, doktora vb. eğitim faaliyetlerine başlarsanız ne olur?

Bu durumda, Bakaya durumunda iseniz örnek olar yüksek lisans için kayıt yaptırıp öğrenci belgesi ile askerlik şubesine gitseniz dahi askerliğinizi erteletemezsiniz, askerlik şubesi derhal askerlik işlemleriniz başlatır ve size bir tarih verir, askeri birliğe teslim olacağınıza dair. Tabi isterseniz bu verilen tarihte de teslim olmayabilirsiniz yine bakaya durumunda olursunuz ve gün geçtikçe para cezası katlanır. 

 

Önemli bir nokta; bakaya durumunda iken ve tekrar işlem yapıp askere gitmez iseniz de hapis cezası olmamaktadır. Askerlik şubesinde çalışanlar genelde göz korkutmak amacı ile hapis cezası olduğunu söyleyebilirler fakat para cezası dışında hapis cezası vb. cezalar olmamaktadır.

PARA CEZASI NE KADAR?

Yedeklik Yoklamasını yaptırmayanlar için idari para cezası uygulanmaktadır. İdari para cezaları sabit olmayıp her yıl artmaktadır.2015 yılında her dönem için 250 tl ceza kesilmektedir. Senede 4 celp dönemi bulunmaktadır.

PARA CEZASINDA İNDİRİM VE TAKSİT İMKANLARI

İdarî para cezasının 1 (bir) aylık süre içerisinde bağlı bulunduğunuz il/ilçedeki Mal Müdürlüklerine veya Defterdarlık Muhasebe Müdürlüklerine ödenmesi gerekmektedir. Ceza Kararının tarafınıza tebliğ edildiği tarihi takip eden 15 günlük süre içerisinde idarî para cezasının peşin ödenmesi halinde ceza indirimli tahsil edilecektir. Diğer taraftan, bu süre (15 gün) içinde cezayı veren birime başvurmanız ve ekonomik durumunuzun müsait olmadığını da tevsik etmeniz halinde idari para cezasının biri peşin olmak üzere dört eşit taksitte ve bir yıl içinde ödenmesi mümkün bulunmaktadır. 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 27 nci maddesine göre idarî para cezalarına karşı 15 gün içersinde yetkili Sulh Ceza Mahkemesine başvurulması mümkündür. Başvuruda bulunulmaması ya da başvuruda bulunulduğu halde başvurunun reddedilmesi nedeniyle kesinleşen idarî para cezaları, 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre yetkili vergi daireleri tarafından takip ve tahsil edilecektir.

Kaynak: Mili Savunma Bakanlığı

 

ÖNEMLİ NOTLAR

Yüksek Lisans, Doktora vs. yapıyorsanız tecil işlemleriniz öğrenci işleri yapıyor diye garanti almayın. Zira yüksek lisans yapıp da tecil işlemlerini öğrenci işleri yapıyor diye hiç bu konu ile ilgilenmeyen arkadaşlarım daha sonra yüklü miktarda bakaya durumda olduğundan ve askerliğini tecil ettirmediğinde para ödemişliği vardır.

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Askere Vefat İzni
 
Uzun Dönem Asker İzin Süresi Kaç Gündür
 
Askerde Kaç Aşı Olunuyor
 
Askerlere Ücretsiz Uçak Bileti Verilen İller
 
Kısa Dönem Askerlik Kaç Gündür?
 
Askeriyeye Akıllı Telefon Sokmanın Yollları
 
Askere Giderken Kıdem Tazminatı Veriliyor mu?
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 8
 
Resim Yüklenemedi
15 Temmuz 2017 13:10
Web sitesinden yazıldı
üniversiteyi Haziran 2017 de bitirdim.Komiser yardımcılığına başvuru yapcam. Şartlarda askerlikle ilişiği olmamak yazıyor. E devletde 'YÜKÜMLÜNÜN 04/02/2018 TARIHINE KADAR ASKERLIK ISLEMLERI YÖNÜNDEN BIR SAKINCASI YOKTUR. ' yazıyor. Bu durumda bakaya kalmış oluyor muyum ?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
19 Aralık 2017 02:47
Android uygulamasından yazıldı
Merhabalar.liseden 2013te mezun oldum.tecili yakalandiktan sonra yaptirdim ceza yedim.sonradan gidip tecili yaptirdim.suresi gecti universiteye baslamadim.herhangi bir tebligatta gelmedi.bende pek onemsemedim gelmedigi icin.bu yaz cevirmede asker kacagi gorunuyom diye tekrar tutanak tuttular.universiteye kaydimi da bu yaz yapmtirdim.okuldan durum belgesi aldim subeye gittim tecil yapamiyoruz suren gecmis dedi.okulda orgun ogrenciyim.bu konuda yapabilcegim birsey var mi?yardimci olursaniz sevinirim.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
4 Ocak 2018 20:52
Web sitesinden yazıldı
Merhabalar Ben şubat celbinde askere gitmek üzere tecilimi bozdurdum. Ancak bir sağlık problemi nedeniyle beni hastaneye sevk ettiler. 1 aralıkta direk hastaneye gittim ama hala sonuçlanmadı bir patoloji sonucu bekleniyor o da ocak 14 e kadar sürecek. Ancak bugün polisler bana yoklama kaçağı durumunda olduğumu askerlik şubesine gitmem gerektiğini söylediler. Bu durumda ne yapmam gerekir ? Hastaneden bir yazı mı almam gerek yoksa askerlik şubesine durumu anlattığımda problem çözülür mü ?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Ocak 2018 20:50
Web sitesinden yazıldı
Merhaba 28 yaşındayım 4 kez polis tarafından yoklama kaçağı olduğum için tutanak imzaladım 22.300 lira para cezası geldi askerlik şubesinden ödeyebilecek gücüm yok olsa zaten askere giderdim ve aynı şekilde askere gidemeyeğim akabinde dava açılacağı yargılanacağım söyleniyor hapis cezası alabilme ihtimalim varmı teşekkür ederim
 
 
Resim Yüklenemedi
3 Temmuz 2018 00:03
Web sitesinden yazıldı
bende aynı durumdayım. Bilen biri allah rızası için cevap yazsın
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
3 Temmuz 2018 00:16
Web sitesinden yazıldı
e-devlete baktığımda 21/05/2017 tarihinden itibaren baka durumumdan dolayı mahkeme kararınca 18.650 para cezasına çarptırılmışım. Bu durumda cezaya itiraz etme hakkım var mı? Askerlik şubesine gidersem hapis durumum olur mu? Askerlik görevi için başvurursam ceza indirimi alır mıyım? Lütfen yardım edin.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
6 Temmuz 2018 12:35
Web sitesinden yazıldı
Merhaba 2018 Ocak ayında muayene oldum ve 2018 Kasım Celp döneminde askere gideceğim kesinleşti. Şu anda mevcut bir işyerinde çalışıyorum sülüsümü alıp işyerine verdikten sonra askere gideceğimi bildirip tazminatımı alıp işten çıkmak istiyorum. Evli ve 1 çocuk sahibiyim. 2018 Kasıma doğru da bedelli askerliğin çıkma durumu olduğundan bedelli askerlik eğer o tarihe kadar çıkmazsa sülüste belirtilen tarihte birliğe teslim olmadan kaçak dolaşmak (firari olacağım sanırım) gibi bir düşüncem var. Bir kaç sorum olacak arkadaşlar; 1- Bu durumda firari mi olurum kaçak mı ve bununla alakalı ne gibi cezalar alırım? 2- İnzibat bir anda evden gelip beni alma durumu varmı? 3- Bu tarihler arasında çıkacak olan bedelliden yaralanabilirmiyim. Sonuçta birliğe daha teslim olmamış oluyorum ama firari olma durumum var. Bu konularda tecrübelerine ihtiyacım var. Teşekkürler
 
 
Resim Yüklenemedi
9 Temmuz 2018 21:32
Web sitesinden yazıldı
Merhabalar. Acaba sorunuzun yanıtını bulabildinizmi ?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
6 Aralık 2018 19:33
Web sitesinden yazıldı
Merhaba beyler , ocak 29 1998 dogumluyum suanda buyuk ıhtımalle yoklama kacagıyım ve asker kacagı duruam dusecegım aıleden bırıne baktıgım ıcın o ankı donememde gıdemedım suanda askerlık subesine gitsem 2 gun ıcınde baslatıyorlarmıs heralde dımı cunkı hemen gıtmem lazım ?
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 8
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık