Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Bakaya Kalmak Nedir?
 
 

Bakaya kalmak; okumuyorsanız askere gitme yaşınız geldiğinde veya okuyorsanız okul bittiyse ama tecil işlemi yaptırmadıysanız mazeret göstermeden askerlik yoklaması yaptırmak üzere askerlik şubesine gitmediyseniz bakaya durumunda olursunuz.

Kısaca; bakaya = zamanı gelmesine rağmen Yedeklik Yoklamasını yaptırmayanlara denir.

Bakaya kalanlar,  bakaya kaldığı süre boyunca orantılı olarak idari para cezası ödemektedirler. Bakaya durumunda iseniz herhangi bir zaman fark etmeksizin polis veya jandarma kontrol yapıp bakaya durumunda olduğunuzu gördüğünde sizi direk askeri birliğe teslim etme hakkına sahiptir.

Yedek subay aday adaylarından, mazeretsiz biçimde birliğine katılmayanlar bakaya kabul edilmektedir. Bakaya olan yükümlüler askerlik şubelerine gitmeleri durumunda derhal askere işlemleri başlatılır, teslim olacağı tarihi beklemeye koyulur.

 

Sıkça gelen sorulardan birisi de bakaya durumunda iken üniversite kazanılsa veya yüksek lisans, doktora vb. eğitim faaliyetlerine başlarsanız ne olur?

Bu durumda, Bakaya durumunda iseniz örnek olar yüksek lisans için kayıt yaptırıp öğrenci belgesi ile askerlik şubesine gitseniz dahi askerliğinizi erteletemezsiniz, askerlik şubesi derhal askerlik işlemleriniz başlatır ve size bir tarih verir, askeri birliğe teslim olacağınıza dair. Tabi isterseniz bu verilen tarihte de teslim olmayabilirsiniz yine bakaya durumunda olursunuz ve gün geçtikçe para cezası katlanır. 

 

Önemli bir nokta; bakaya durumunda iken ve tekrar işlem yapıp askere gitmez iseniz de hapis cezası olmamaktadır. Askerlik şubesinde çalışanlar genelde göz korkutmak amacı ile hapis cezası olduğunu söyleyebilirler fakat para cezası dışında hapis cezası vb. cezalar olmamaktadır.

PARA CEZASI NE KADAR?

Yedeklik Yoklamasını yaptırmayanlar için idari para cezası uygulanmaktadır. İdari para cezaları sabit olmayıp her yıl artmaktadır.2015 yılında her dönem için 250 tl ceza kesilmektedir. Senede 4 celp dönemi bulunmaktadır.

PARA CEZASINDA İNDİRİM VE TAKSİT İMKANLARI

İdarî para cezasının 1 (bir) aylık süre içerisinde bağlı bulunduğunuz il/ilçedeki Mal Müdürlüklerine veya Defterdarlık Muhasebe Müdürlüklerine ödenmesi gerekmektedir. Ceza Kararının tarafınıza tebliğ edildiği tarihi takip eden 15 günlük süre içerisinde idarî para cezasının peşin ödenmesi halinde ceza indirimli tahsil edilecektir. Diğer taraftan, bu süre (15 gün) içinde cezayı veren birime başvurmanız ve ekonomik durumunuzun müsait olmadığını da tevsik etmeniz halinde idari para cezasının biri peşin olmak üzere dört eşit taksitte ve bir yıl içinde ödenmesi mümkün bulunmaktadır. 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 27 nci maddesine göre idarî para cezalarına karşı 15 gün içersinde yetkili Sulh Ceza Mahkemesine başvurulması mümkündür. Başvuruda bulunulmaması ya da başvuruda bulunulduğu halde başvurunun reddedilmesi nedeniyle kesinleşen idarî para cezaları, 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre yetkili vergi daireleri tarafından takip ve tahsil edilecektir.

Kaynak: Mili Savunma Bakanlığı

 

ÖNEMLİ NOTLAR

Yüksek Lisans, Doktora vs. yapıyorsanız tecil işlemleriniz öğrenci işleri yapıyor diye garanti almayın. Zira yüksek lisans yapıp da tecil işlemlerini öğrenci işleri yapıyor diye hiç bu konu ile ilgilenmeyen arkadaşlarım daha sonra yüklü miktarda bakaya durumda olduğundan ve askerliğini tecil ettirmediğinde para ödemişliği vardır.

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Askere Vefat İzni
 
Askerde Kaç Aşı Olunuyor
 
Askerlere Ücretsiz Uçak Bileti Verilen İller
 
Askere Giderken Kıdem Tazminatı Veriliyor mu?
 
Kısa Dönem Askerlik Kaç Gündür?
 
Uzun Dönem Asker İzin Süresi Kaç Gündür
 
Askeriyeye Akıllı Telefon Sokmanın Yollları
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 8
 
Resim Yüklenemedi
Android Telefonu Olanlar İçin Duyuru
***********************
 
Askerlik Tecrübeleri sitesinin android uygulaması bulunmaktadır. Play store yükleme linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=enginatalay.askerliktecrubeleri
 
 
 
Resim Yüklenemedi
24 Ocak 2015 00:22
Web sitesinden yazıldı
2012 yılında şubeye gittiğimde 6-7 ay küsür bakaya olduğumu öğrendim mahkemede 100lira ceza ödedim jandarma astsubaylığa başvurmak istiorum başvurabilirmiyim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
19 Ocak 2015 14:49
Web sitesinden yazıldı
merhaba, pratisyen tabip olarak görev yapmaktayım. mayıs 2015 celp dönemine alınmısım. Halen çalışıyorum. Kasım 2015 celp ini uzatmam için ne yapmalıyım? (yüksek lisana basvurmak için kasım 2015),, sevk öncesi hazırlık dönem 1-31mart 2015 olarak geçiyor. s
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
6 Ocak 2015 23:46
Web sitesinden yazıldı
Benim kasım ayında tecil bitti ve yanılmıyorsam bakaya kaldım. Benim baba hasta ve kpss sınavına da girmem gerekiyor üstelik evde tek çalışan benim. Şimdi ben haziran da gitsem askerlik şubesine ağustosta gitmek için işlem yapsam beni apartopar alırlar mı yoksa celp dönemini mi beklerler...
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
4 Ocak 2015 22:48
Web sitesinden yazıldı
Merhaba.benim okulum bitti.polislik mulakatlarini bekledim girdim ve elendim.tabi bu surec icerisinde zaman gecti.simdi ben askerlik subesine gidersem.direk askeremi alirlar.ben bakaya falanmi oluyorum.hic sure tanimazlarmi admin.cvp lutfen
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
1 Ocak 2015 22:29
Web sitesinden yazıldı
Merhaba.ben acemi birliğine 2 gün geç katıldım.fakat 3 ay askerlik yaptıktan sonra askerliğe el verişli değildir raporu alarak geri döndüm.fakat geldikten 3 ay sonra adresime bakaya kalmaktan 307tl para cezası geldi.ben yoklama kaçağı değilim.2 günlük geç kalma süresine para cezası gönderiliyormu merak ediyorum.teşekkürler.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
28 Aralık 2014 18:00
Web sitesinden yazıldı
Ben suan bakaya yim ama polislik mulakatim olduğu için gitmedim daha 10 gün oldu mulakati kazanrsam eger ocak 19 da polis egitimleri baslayacak bana para ccezasndan baska zarari olurmu bu durumun. Yani polis olursam direk düşer mi askerligim gitmedigim gunlerin para cezasi neyse oderim. Teşekkürler simdiden..
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
23 Aralık 2014 13:34
Web sitesinden yazıldı
Oğlum 13.01.1989doğumlu okulunu bitirdiğinde tecil ettirmeyi unutmuş kendisi hava harp okulunda 12ay okuduğu için şubat celbinde gitmessi için ne yapması gerekmektedir
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 8
 
 
 
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 

 
SORU SOR & TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık