Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Bakaya Kalmak Nedir?
 
 

Bakaya kalmak; okumuyorsanız askere gitme yaşınız geldiğinde veya okuyorsanız okul bittiyse ama tecil işlemi yaptırmadıysanız mazeret göstermeden askerlik yoklaması yaptırmak üzere askerlik şubesine gitmediyseniz bakaya durumunda olursunuz.

Kısaca; bakaya = zamanı gelmesine rağmen Yedeklik Yoklamasını yaptırmayanlara denir.

Bakaya kalanlar,  bakaya kaldığı süre boyunca orantılı olarak idari para cezası ödemektedirler. Bakaya durumunda iseniz herhangi bir zaman fark etmeksizin polis veya jandarma kontrol yapıp bakaya durumunda olduğunuzu gördüğünde sizi direk askeri birliğe teslim etme hakkına sahiptir.

Yedek subay aday adaylarından, mazeretsiz biçimde birliğine katılmayanlar bakaya kabul edilmektedir. Bakaya olan yükümlüler askerlik şubelerine gitmeleri durumunda derhal askere işlemleri başlatılır, teslim olacağı tarihi beklemeye koyulur.

 

Sıkça gelen sorulardan birisi de bakaya durumunda iken üniversite kazanılsa veya yüksek lisans, doktora vb. eğitim faaliyetlerine başlarsanız ne olur?

Bu durumda, Bakaya durumunda iseniz örnek olar yüksek lisans için kayıt yaptırıp öğrenci belgesi ile askerlik şubesine gitseniz dahi askerliğinizi erteletemezsiniz, askerlik şubesi derhal askerlik işlemleriniz başlatır ve size bir tarih verir, askeri birliğe teslim olacağınıza dair. Tabi isterseniz bu verilen tarihte de teslim olmayabilirsiniz yine bakaya durumunda olursunuz ve gün geçtikçe para cezası katlanır. 

 

Önemli bir nokta; bakaya durumunda iken ve tekrar işlem yapıp askere gitmez iseniz de hapis cezası olmamaktadır. Askerlik şubesinde çalışanlar genelde göz korkutmak amacı ile hapis cezası olduğunu söyleyebilirler fakat para cezası dışında hapis cezası vb. cezalar olmamaktadır.

PARA CEZASI NE KADAR?

Yedeklik Yoklamasını yaptırmayanlar için idari para cezası uygulanmaktadır. İdari para cezaları sabit olmayıp her yıl artmaktadır.2015 yılında her dönem için 250 tl ceza kesilmektedir. Senede 4 celp dönemi bulunmaktadır.

PARA CEZASINDA İNDİRİM VE TAKSİT İMKANLARI

İdarî para cezasının 1 (bir) aylık süre içerisinde bağlı bulunduğunuz il/ilçedeki Mal Müdürlüklerine veya Defterdarlık Muhasebe Müdürlüklerine ödenmesi gerekmektedir. Ceza Kararının tarafınıza tebliğ edildiği tarihi takip eden 15 günlük süre içerisinde idarî para cezasının peşin ödenmesi halinde ceza indirimli tahsil edilecektir. Diğer taraftan, bu süre (15 gün) içinde cezayı veren birime başvurmanız ve ekonomik durumunuzun müsait olmadığını da tevsik etmeniz halinde idari para cezasının biri peşin olmak üzere dört eşit taksitte ve bir yıl içinde ödenmesi mümkün bulunmaktadır. 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 27 nci maddesine göre idarî para cezalarına karşı 15 gün içersinde yetkili Sulh Ceza Mahkemesine başvurulması mümkündür. Başvuruda bulunulmaması ya da başvuruda bulunulduğu halde başvurunun reddedilmesi nedeniyle kesinleşen idarî para cezaları, 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre yetkili vergi daireleri tarafından takip ve tahsil edilecektir.

Kaynak: Mili Savunma Bakanlığı

 

ÖNEMLİ NOTLAR

Yüksek Lisans, Doktora vs. yapıyorsanız tecil işlemleriniz öğrenci işleri yapıyor diye garanti almayın. Zira yüksek lisans yapıp da tecil işlemlerini öğrenci işleri yapıyor diye hiç bu konu ile ilgilenmeyen arkadaşlarım daha sonra yüklü miktarda bakaya durumda olduğundan ve askerliğini tecil ettirmediğinde para ödemişliği vardır.

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Askere Vefat İzni
 
Uzun Dönem Asker İzin Süresi Kaç Gündür
 
Askerde Kaç Aşı Olunuyor
 
Askerlere Ücretsiz Uçak Bileti Verilen İller
 
Kısa Dönem Askerlik Kaç Gündür?
 
Askeriyeye Akıllı Telefon Sokmanın Yollları
 
Askere Giderken Kıdem Tazminatı Veriliyor mu?
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 8
 
Resim Yüklenemedi
15 Mart 2016 13:46
Web sitesinden yazıldı
Merhabalar, sevk öncesi işlemleri yapmadığımız için diyelim ki bakaya kaldık. Diğer sevk döneminin direk başında gidip işlemlerimizi yaptırıp cezamızı ödediğimiz takdirde bakaya durumumuz kalkıyor mu, yoksa askere gitmemiz mi bekleniyor?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Mart 2016 23:09
Web sitesinden yazıldı
Merhaba e devletten yoklama kacagisiniz diye msj geldi şuanda üniversite ye hazırlanıyorum yaşım 22 tecir hakkım varmıdır daha öncede 2 yıl ertelemi
 
 
Resim Yüklenemedi
29 Mart 2016 00:51
Web sitesinden yazıldı
Var kardeşim sıkıntı yapma bir an önce git tecil işlemini yap
 
 
Resim Yüklenemedi
25 Mayıs 2016 11:56
Web sitesinden yazıldı
Bende geçen sene askerliğe çağırıldım. Lise kaydı ile tecil ettirecektim, kayıt yapamadım, seneye kayıt yapıp tecil ettirebilirmiyim.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
29 Mart 2016 09:58
Web sitesinden yazıldı
Sa kardesim ben yukseklisans baslattim donem harcini yatirdim ama ders kaydi yapmayi unnuttum okulda direk tecili iptal edip 31 mart 2016 da bitiyor.şimdi dw kurum ve kpps ye hazirlaniyorum.eylul de tekrar harç parasini yatirip ders kaydi yaparsam askerlik ertwleyebilir miyz mart -eylul arasindaki zamana ne olacak askeere gitmek zorunda miyim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
29 Mart 2016 15:58
Web sitesinden yazıldı
Arkadaslar benim tecilim 2016 ekimde bitiyor saniyordum 2015 ekimde bitiyormus suanda bakaya durumdayım normalde celp donemim 2015 te kasım.2016 celp donemi şubat gorunuyor.Şimdi şubeye gitsem hangi celp donemide gonderirler celp donemi gelmeden gonderme gibi bir olay var mı acaba teşekkürler.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
29 Mart 2016 22:33
Web sitesinden yazıldı
ben şuanda bakaya durumundayım askere gitmemek için kendimce sebeplerim var sorum şu zorla beni elimden tutup askere götürürlermi
 
 
Resim Yüklenemedi
13 Nisan 2016 12:33
Web sitesinden yazıldı
Ben de ayni durumdayim merak ediyorum
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
7 Nisan 2016 03:26
Web sitesinden yazıldı
Merhaba arkadaşlar. yurtdışı lisans ve yüksek lisans mezunuyum. yükseklisansım bu yıl bitti. yüksek öğretim kurumundan denklik olmadığı için bizleri uzun dönem er asker olarak işlem yapıyorlar. yaş 29. tecilim bitik. ben bakaya mı asker kaçağı mı oluyorum. Ayrıca denklik belgemi alıp rütbeli olarak gitmek istiyorum. bu süre zarfında ceza hapis cezası hepsini göze alıp denklik alana kadar bekleme şansım var mı?.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
12 Nisan 2016 22:49
Web sitesinden yazıldı
Merhabalar. Ben şu an bakaya durumundayım. İdari para cezası uygulanmıs. Simdi sorum su olacak her celp donemi para cezası mı olacak. İkinci bu sartlarda yüksek lisansa başvuru yapsam tecil hakkım olur mu? Yani süreç nedir? Tutup kolumdan götürme hakları var mı?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
18 Nisan 2016 03:42
Web sitesinden yazıldı
Bende önlisans okudum ama okulu uzattık sonrasında kendime işyeri kurdum stajımı da yapamadım haliyle diplomayı alıp aöf yazılamadım. Bi sabah otelde kaçak et keserken polisler geldi ilk orda yakalandım şubeye gitmemi söylediler.. Şubedeki adama işyerim var suan bırakıp gidemem 6 ay sonra gidebilir miyim diyorum hayır diyor 2-3 gün içinde gidersin..kapıdaki görevli kaç bir yıl daha dedi o gün bugündür kaçıyorum.en son 6 ay önce gbt ye yakalandım. Şuan işyerimde battı zaten önceden işyerim vardı gidemiyodum şimdi ise işyerinden kalan borçları gidersem nasıl öderim diye düşünüyorum.düşüne düşüne de kafayı yemek üzereyim.borcum olmasa 2 gün içinde gitmeyi çok istiyorum..2 aydır kendimi eve hapsettim psikolojim bozulmuş durum da.. Hep derlerdi kulak arkası ederdim git yap cıksın aradan diye gerçekten öyle..inanın zaman cok cabuk geçiyo.sakın ertelemeyin yoksa benim gibi kafanıza vururdunuz..acemi birliginden devamını yazarım inşaallah:))
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
20 Nisan 2016 00:24
Web sitesinden yazıldı
Slm arkadaslar bana mesaj geldi telefonuma bakaya olarak aranmaktasiniz diye su anda da universte kayitlarini bekliyorum universteye kayit oldugumda yine tecil yaptirabiliyormuyum
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
2 Mayıs 2016 16:24
Web sitesinden yazıldı
arkadaşlar sizi biri şikayet edip savcılık kararı çıkmadıysa sizi öyle tutup kolunuzdan hadi askere demez vatan borcu bu elbet yapılacak kaçamazssınız 45 yaşında tertip vardı. siz siz olun önünüzdeki engeli kaldırın inann çabucak bitiyor.ben iki sene bakaya gezdim 3000 tl borç geldi oarada yurtdışına gittim geldim tabi hiç bir sıkıntı olmadan. herkesin sebepleri vardır illaki gitmemek için bunada töleranslıdır devletimiz eminim
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 8
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık