Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Bakaya Kalmak Nedir?
 
 

Bakaya kalmak; okumuyorsanız askere gitme yaşınız geldiğinde veya okuyorsanız okul bittiyse ama tecil işlemi yaptırmadıysanız mazeret göstermeden askerlik yoklaması yaptırmak üzere askerlik şubesine gitmediyseniz bakaya durumunda olursunuz.

Kısaca; bakaya = zamanı gelmesine rağmen Yedeklik Yoklamasını yaptırmayanlara denir.

Bakaya kalanlar,  bakaya kaldığı süre boyunca orantılı olarak idari para cezası ödemektedirler. Bakaya durumunda iseniz herhangi bir zaman fark etmeksizin polis veya jandarma kontrol yapıp bakaya durumunda olduğunuzu gördüğünde sizi direk askeri birliğe teslim etme hakkına sahiptir.

Yedek subay aday adaylarından, mazeretsiz biçimde birliğine katılmayanlar bakaya kabul edilmektedir. Bakaya olan yükümlüler askerlik şubelerine gitmeleri durumunda derhal askere işlemleri başlatılır, teslim olacağı tarihi beklemeye koyulur.

 

Sıkça gelen sorulardan birisi de bakaya durumunda iken üniversite kazanılsa veya yüksek lisans, doktora vb. eğitim faaliyetlerine başlarsanız ne olur?

Bu durumda, Bakaya durumunda iseniz örnek olar yüksek lisans için kayıt yaptırıp öğrenci belgesi ile askerlik şubesine gitseniz dahi askerliğinizi erteletemezsiniz, askerlik şubesi derhal askerlik işlemleriniz başlatır ve size bir tarih verir, askeri birliğe teslim olacağınıza dair. Tabi isterseniz bu verilen tarihte de teslim olmayabilirsiniz yine bakaya durumunda olursunuz ve gün geçtikçe para cezası katlanır. 

 

Önemli bir nokta; bakaya durumunda iken ve tekrar işlem yapıp askere gitmez iseniz de hapis cezası olmamaktadır. Askerlik şubesinde çalışanlar genelde göz korkutmak amacı ile hapis cezası olduğunu söyleyebilirler fakat para cezası dışında hapis cezası vb. cezalar olmamaktadır.

PARA CEZASI NE KADAR?

Yedeklik Yoklamasını yaptırmayanlar için idari para cezası uygulanmaktadır. İdari para cezaları sabit olmayıp her yıl artmaktadır.2015 yılında her dönem için 250 tl ceza kesilmektedir. Senede 4 celp dönemi bulunmaktadır.

PARA CEZASINDA İNDİRİM VE TAKSİT İMKANLARI

İdarî para cezasının 1 (bir) aylık süre içerisinde bağlı bulunduğunuz il/ilçedeki Mal Müdürlüklerine veya Defterdarlık Muhasebe Müdürlüklerine ödenmesi gerekmektedir. Ceza Kararının tarafınıza tebliğ edildiği tarihi takip eden 15 günlük süre içerisinde idarî para cezasının peşin ödenmesi halinde ceza indirimli tahsil edilecektir. Diğer taraftan, bu süre (15 gün) içinde cezayı veren birime başvurmanız ve ekonomik durumunuzun müsait olmadığını da tevsik etmeniz halinde idari para cezasının biri peşin olmak üzere dört eşit taksitte ve bir yıl içinde ödenmesi mümkün bulunmaktadır. 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 27 nci maddesine göre idarî para cezalarına karşı 15 gün içersinde yetkili Sulh Ceza Mahkemesine başvurulması mümkündür. Başvuruda bulunulmaması ya da başvuruda bulunulduğu halde başvurunun reddedilmesi nedeniyle kesinleşen idarî para cezaları, 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre yetkili vergi daireleri tarafından takip ve tahsil edilecektir.

Kaynak: Mili Savunma Bakanlığı

 

ÖNEMLİ NOTLAR

Yüksek Lisans, Doktora vs. yapıyorsanız tecil işlemleriniz öğrenci işleri yapıyor diye garanti almayın. Zira yüksek lisans yapıp da tecil işlemlerini öğrenci işleri yapıyor diye hiç bu konu ile ilgilenmeyen arkadaşlarım daha sonra yüklü miktarda bakaya durumda olduğundan ve askerliğini tecil ettirmediğinde para ödemişliği vardır.

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Askere Vefat İzni
 
Uzun Dönem Asker İzin Süresi Kaç Gündür
 
Askerde Kaç Aşı Olunuyor
 
Askerlere Ücretsiz Uçak Bileti Verilen İller
 
Kısa Dönem Askerlik Kaç Gündür?
 
Askeriyeye Akıllı Telefon Sokmanın Yollları
 
Askere Giderken Kıdem Tazminatı Veriliyor mu?
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 8
 
Resim Yüklenemedi
25 Mayıs 2016 11:59
Web sitesinden yazıldı
Merhaba özel sebeplerden dolayı askerliğimi tecil etmek zorundayım 95 liyim lise kaydı ile geçen sene tecil ettirecektim, kayıtlar bitti falan kaçtı yapamadım, bu sezon başında lise kaydı ile tecil ettirebilirmiyim. Sanırım bakaya durumundayım.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
14 Ağustos 2016 23:16
Web sitesinden yazıldı
Merhaba ben 2014 11 ayda muayene oldum 2015 Kasım ayında askere gittim gerekiyordu gidemedim 2016 Kasım ayında gitsem ne olur veya 2017 3. yada 4. ayında gitsem ne olur para cezası ne öderim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
23 Eylül 2016 06:35
Web sitesinden yazıldı
Merhaba ben şu an yüksek lisans yapıyorum okul uzadı tecil surem dolmus bakaya kaldım ben şu an için ne yapabilirim öğrenci belgesi götürmem erteler mi?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Eylül 2016 16:41
Web sitesinden yazıldı
Ben bakaya durumundayim. Devlet memuruyum. Askerlik yerim agustosta belli oldu. Hatay Iskenderun. Eylul oldu hala gitmedim. Ve 3 gun once otelde polis tutanak tuttu. Bundan sonra beni nasil bir surec bekliyor bilgisi olan lutfen cevaplasin.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
5 Ekim 2016 15:48
Web sitesinden yazıldı
2003 te askerligi tecil ettirdim ve o gunden beri gitmedim.simdi gitmek istiyorum ve hatta iki uc gun icinde .bana yansiyacak olumsuz durumlar nedir. Herseyi bilmek istiyorum. Malum bulundugumuz bolge pek tekin yer degil.ailevi sebeplerde var.sadece cvp bekliyorum acilen
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
20 Ekim 2016 13:53
Web sitesinden yazıldı
Merhabalar çok aciliyetli bir sorum olacak. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. 2011 yılında lisans programından mezun oldum.2 yıllık tecil hakkımı kullandım. 2 yıl sonrasında askerlik şubesine 6-7 ay kadar gitmedim yoklamaya sonra gittiğimde mazeret ifade yazdırdılar ve öğrenim durumu olmamasına rağmen ek 1 yıl tecil hakkı verdiler. Bu tecil süresi de bitti 2015 yılı haziran ayı itibariyle. Yasal olarak sağlık vb gibi sunabileceğim bir mazeretim olmadığı özel sebeplerden dolayı gidemediğim için yüksek lisansa başlayana kadar şubeye gidemedim. Bu süre zarfında bakaya olarak durumum belirlenmiş. 2016 8 eylül de askerlik şubesine gittim ve 27 ekim 2016 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur evrağı verdiler ve ben bu evrakla 9 eylül de bir devlet üniversitesine yüksek lisans kaydımı yaptırdım. Okulum 29 eylül de askerlik şubeme öğrencilik durum belgem ve askerlik erteleme dilekçemi yollamış. Ancak 11 ekimde asker alma daire başkanlığı red olarak sisteme geçmiş ve o ilçenin savcılığına davam geçmiş. bu kasım celbinde asker yerimin belli olacağına dair bilgi verdiler askerlik şubesinden. Asker alma daire başkanlığı bu davadan beraat etmeden biz ertelemeyi yapamıyoruz dediler ve davamı hızlı sonuçlandırtmam gerektiğini söylediler. Bu durumda ne yapmam gerekli , olası senaryo nedir , ve ola ki gecikme olursa dava sonucunda asker yerim belli olduktan sonra da beraat çıksa askerliğim ertelenir mi* Lütfen yardımcı olacak bilgiler verirseniz çok sevinirim.
 
 
Resim Yüklenemedi
3 Ocak 2017 13:26
Web sitesinden yazıldı
Can Bey, sanki benim yaşayacaklarıma benziyor durumunuz. Son durum nedir acaba sizde?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
4 Aralık 2016 05:59
Web sitesinden yazıldı
Hepinize merhabalar . 04.02.2017 son yoklamaya tabii görünüyorum. Üniversitede okuyorum . Tecil ettirmedim. Yoklama tarihinden sonra ne gibi bi durumla karsilasirim askere çağırırlar mi . ( ben askere gitmek istiyorum ailem önce okul diyor onların haberi yok tecil ettirmedigime inşallah çağırırlar ) konuyla alakalı bilgisi olan yardımcı olsun lütfen. 02.01.1997 doğumluyum
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
15 Nisan 2017 01:33
Web sitesinden yazıldı
Arkadaşlar sitedeki konulara baktım fakat bana benzeyen bi konu hiç görmediğim için konuyu açtım. Şimdi ben kaçaktım yakalandım ve şubeye gidince lise sonrası 2 sene tecil hakkım olduğumu söylediler ve yaptırdım fakat sonradan askere gitmek istedim ve bana tecilini bozarsak tekrar kaçak olacagımı söylediler. Bende bozdurmadım ve 1 mayısta bozdurup 3 mayıstada mayıs celp dönemi ile gitmeyi düşüyorum. (Ne zaman bozdurursam 2-3 gün içerisinde gönderiliyormuş) yani devre kaybı oldugum belli olmasın diye tam mayıs gitme tarihine denk getiricem. Acaba benim bakaya oldugumu falan anlarlar mı bi sıkıntı çıkar mı ? Bilenler cevaplarsa çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
17 Nisan 2017 19:21
Web sitesinden yazıldı
Bakaya cezası bakaya kalınan toplam gün üzerinden mi hesaplanır.10-20-30 toplamda 60 gün bakaya kalan biri ne kar ceza öder?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
27 Nisan 2017 15:54
Web sitesinden yazıldı
Admin kolay gelsin. Ben 5aylik aday memurum yaşim 29 15 gun önce askerlik yerim belli oldu mayisin 3 unde askerde olmam lazim ama ben tehir ettirmek istiyorum çalistigim kurum tehir formu gonderdi ama daha cevap gelmedi . Benim sorum haftaya askerde olmak lazim ama tehir yazisinin cevabi geç gelirse yani ayın 3 unden sonra gelirse bende bu sureçte askere gitmessem bakayami oluyorum ne gibi cezasi vardir birligime gitmedigim icin mahkemeye verirlermi
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 8
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık