Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Bedelli askere giderken alınacaklar listesi
 
 
Bedelli olarak askerlik görevini yerine getirecekler için en temiz ve sadece gerekli olarak alınması gerekenlerin listesini sizler için hazırladık.

Ortalama 21 gün askerlik görevi yapacağınız için buna uygun olarak listeyi hazırladık. Aşağıdaki gibidir.
 
1
Boyuna Asılabilen İpli Cüzdan
 
Mutlaka alınız. Askeriyede en çok sahip çıkmanız gereken şey cüzdanınız olmalıdır. Boyuna asılabilen ipli olsun ki akşam yatarken de boynunuzda olsun bu sayede çalacak kişi boynunuzdan almaya cesaret edemez. Askerde cüzdanını 10 saniye bile olsa boş bir yere bırakmayacaksın. Cüzdanını yatağına bırakıp dolaptan elbise alıp dönmesi 20 saniye süren arkadaşın cüzdanının çalındığına şahit oldum.
 
2
Banyo Malzemeleri
 
Şampuan, lif, sabun, kulak temizleme çubuğu mutlaka almalısınız. Not: Yüz havlusu ve Banyo havlusu askeriyeye girerken veriliyor.
 
3
Kişisel Bakım Malzemeleri
 
Tırnak makası, yanaklardaki kılları almak için 10 liraya satılan pil ile çalışan ufak makinelerden tavsiye ederim eğer bu cihazı bulamazsanız cımbız alın.
 
4
Kış ayında gidiyorsanız: El ve Yüz İçin Vücut Kremi
 
Kesinlikle bulundurun, hava değişiminden veya soğuktan el,yüz ve dudak çatlamaları illaki başınıza gelecektir. Arko, nivea, dove gibi markaların vücut kremlerini tavsiye ederim.
 
5
Kış ayında gidiyorsanız: İçlik
 
Acemilik eğitim döneminiz kış mevsimine denk geliyorsa mutlaka içlik alınız.
 
6
Kış ayında gidiyorsanız: Bere, Boyunluk ve Eldiven
 
Acemiliğiniz kış dönemine denk geliyorsa mutlaka alın. Asker yeşili renginde almayı unutmayın. Askeriyede boyunluk ve bere verilmiyor yalnızca eldiven veriliyor onlar XXL sabit olduğundan giyilmiyor. Alacağınız bu malzemeler asker yeşili renginde olmaz ise komutanlar kullanılmasına izin vermezler.
 
7
Bot Kilidi ve Valiz Kilidi
 
Askeriyede botunuza sahip çıkmazsanız çalındığından asla geri gelmez bir de üstüne komutandan azar işitebilirsiniz. Şimdi diyebilirsiniz bütün herkese bot veriliyor kim çalıyor bu botları, acemilik eğitimine başladığınız bölükte 30'a yakın kadro asker vardır usta birlik görevlerini orada yapan işte o usta askerler hiç çekinmeden botlarınızı çalabilir. Ayrıca valiziniz içinde ufak bir kilit almanızı öneririm.
 
8
Traş Malzemeleri
 
Traş köpüğü, traş bıçağı(tavsiye Gillette Mach 3), Traş losyonu traştan sonra yüze sürmek için. Koltuk altı ve genital bölgedeki kılları almak için 2-3 adet banyo traş bıçağı kesinlikle alın. Not:Askeriyeye elektrik ile çalışan traş makinası sokulması yasaktır yanınızda götürmeyin. Ayrıca kolonya sokulması da yasaktır.
 
9
Saat
 
Saat kesinlikle bulundurun. Nöbetinden, içtimasından, kalkış saatine kadar her şeyde askeriyede zamana uyarak hareket edeceğinden, geç kaldığında ceza almaktan kurtulmak istiyorsan saat bulundur. Piyasa da Casio'nun 5 liralık saatleri ve veya I/O Second markasının şafak sayar saatleri mevcut.
 
10
Ankesörlü Telefon Kartı veya Askercell Hat ve Telefon
 
Ankesörlü telefon ile konuşmak için telefon kartı alınız acemiyken en çok ihtiyaç duyacağınız şeydir ankesörlü telefon. Telefon kartları kantinde satılmakta fakat kısa sürede tükenmekte veya tükenmese de uzun uzun kuyruklara girip almaya değmez giderken yanınızda götürmek en mantıklısıdır.

2. olarak 2015 ile hizmete giren Askercell hizmeti. Turkcell faturasız hattınız ile kamerasız olmayan bir telefona Askercell hizmeti tanımlatıp bu telefon ile gidebilirsiniz. Askercell hakkında detaylı bilgi için Askercell Bilgisi
 
11
Siyah Asetat Kalem ve Siyah ve Mavi Tükenmez Kalem
 
Askeriyede çalınma veya yer değiştirme diyelim acemiliğe gittiğiniz her yerde karşınıza çıkacaktır. Birazdan dediklerimi dinlerseniz başınıza geldiğinde çalınan eşyanızı bulabilirsiniz. 1 siyah 1 beyaz asetat(keçeli) kalem alın. Askeriyeye girdiğiniz ilk gün askeri malzemelerinizi aldıktan sonra bavuluna, elbisene, eşofmanına, terliğine, spor ayakkabına, askeri kamuflaj ve şapkana ismini yazarak önlem almış olursunuz. Beyaz keçeli kalemi siyah zemin üstüne yazarken kullanacaksınız. Ayrıca siyah ve mavi tükenmez kalem alın çünkü lazım olmakta askeriyede imzalar mavi tükenmez kalem ile imza dışındakiler siyah tükenmez kalem ile yazılmakta bir çok yerde kayıt olurken işinize yarayacaktır almayı unutmayın.
 
12
Bot Boyası ve Bot Fırçası
 
Her sabah botunuz boyalı şekilde içtimalara çıkacağınızdan bot boyası ve fırçası almalısınız.
 
13
Islak Mendil ve Selpak
 
Islak mendil, selpak, ve özellikle tuvalet kağıdı yanınızda götürün. Kantinde genelde ya bulunmuyor yada tükeniyor giderken yanınızda almanız sizin için faydalı olacaktır.
 
14
Kulak tıkacı
 
Kalacağınız 200 metre karelik koğuşta ortalama 70 kişi bulunmakta ve aralarında mutlaka yüksek sesle horlayan bulunmaktadır. Eczaneden 2 liraya plastik kulak tıkacı alarak bi nebze de olsa sesten etkilenmeden uyuyabilirsiniz. Acemi birliğine gittiğinizde ikinci akşam yattığınızda kulak tıkacı almamamın eksikliğini kesinlikle yaşacağınız konusunda temin edebilirim.
 
15
Sivil Giysiler
 
Askeriyeye teslim olup, askeri kamuflajlarınızı aldıktan sonra sivil giysileriniz ilk günden sivil eşya deposuna kaldırılır acemiliğiniz bitene kadar orada kalır. Zaten acemiliğiniz boyunca çarşıya çıkamayacağınızdan sivile ihtiyaç duymayacaksınız. Askeriyeye giderken üzerinizde bulunan sivil giysiler size yeterli olacaktır. 
 
16
Bankamatik Kartı
 
Bankamatik kartınızı da götürmeyi unutmayınız. Askeriye içerisinde genelde Akbank bankamatiği olmaktadır fakat bu bankamatık ortak Atm'dir ve ufak bir kesinti olsada diğer bankamatik kartlarınız ile hesaplarınızdaki parayı çekebilirsiniz. Cüzdanınızda yüksek miktarda para bulundurmayın tavsiyemdir.
 
17
Seccade(Namaz Kılıyorsanız)
 
Namaz kılıyorsanız seccadenizi götürebilirsiniz. Dolabınızda temiz çamaşır sepetinde tutabilirsiniz. Komutanlar sıkıntı çıkarmaz.
 

Devlet size  2 adet diş fırçası, 2 adet diş macunu, terlikeşofman4 adet çorap,3 adet don, 4 adet kalın ve ince tişört, banyo şortu, pijama, spor ayakkabası, 1 adet banyo havlusu, 2 adet yüz havlusu vermektedir. Don ve çorap sayısını  21 gün acemilik yapacağınızı düşünerekten ona göre kendi ihtiyacınıza göre yetersiz ise fazladan çorap ve don alarak gidebilirsiniz. Devletin verdiği diş macunu ve diş fırçası kaliteli değildir eğer dişlerinize bakımı önemsiyorsanız giderken kendi diş fırça ve macununuzu götürmenizi kesinlikle öneririm ben şahsen öyle yaptım.

Fotoğraf makinası, çağrı cihazı, radyo, kaydedici cihazlar, wolkman gibi elektronik cihazların askeri birliklere sokulması yasaktır. 2015 itibari ile askercell uyumlu telefonlar serbest olduğundan uyumlu cep telefonu ve sarjını yanınızda götürebilirsiniz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
 
Resim Yüklenemedi
Android Telefonu Olanlar İçin Duyuru
***********************
 
Askerlik Tecrübeleri sitesinin android uygulaması bulunmaktadır. Play store yükleme linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=enginatalay.askerliktecrubeleri
 
 
 
Resim Yüklenemedi
18 Ocak 2019 15:25
Web sitesinden yazıldı
21 gün gitceksiniz çokta kasmayın :)
 
 
Resim Yüklenemedi
16 Mart 2019 21:40
Android uygulamasından yazıldı
kardeşim ağıza sağlık
 
 
Resim Yüklenemedi
25 Ocak 2020 09:59
Web sitesinden yazıldı
Aslında başlığa direkt bunu yazmak gerekiyordu :))
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
22 Ocak 2019 17:44
Android uygulamasından yazıldı
Bedelli gidenlere Devlet bir şey vermiyor don gibi ihtiyaçları kendileri karşılıyor. 99/1 Acemi Manisa/Merkez 1 NCİ KOMANDO EĞİTİM TUGAY KOMUTANLIĞI
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
25 Ocak 2019 14:46
Web sitesinden yazıldı
SGL KARDEŞ
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
18 Mart 2019 09:37
Android uygulamasından yazıldı
çok şükür vatan görevimiz para ile yapmıyoruz ??
 
 
Resim Yüklenemedi
7 Haziran 2019 23:19
Android uygulamasından yazıldı
Zoruna gitmesin. Devletin paraya ihtiyacı var ki bedelli çıkarttı. Biz de ekonomiye katkı bulunduk. Sen ise devletin sırtından yedin 1 yıl boyunca.
 
 
Resim Yüklenemedi
16 Haziran 2019 11:28
Web sitesinden yazıldı
Bende uzun dönem askerim şuan uzun dönem olanların hepsi keşke bedelli yapsaydık diyoruz siz arkadaşa bakmayın o sadece yediremiyor kendine vatan millet sakarya işleri boşmuş sebebi ise normal erler vatan kurtarmıyor.Doğuda kiler bi nebze vatan kolluyor ama benım gibi batıdakiler amelelik yapıyor.Takılmayın böyle yorumlara dediğin gibi devlete yük olmaktan başka bişey değiliz.Gözünüz korkmasın 21 gün ananızdan emdiğiniz sütü burnunuzdan getirmek isteyenler olacaktır sadece 21 gün sıkın dişinizi sonrada arkanıza bile bakmadan gidin.Zaten gittikten sonra verdiğiniz karardan ötürü kendinizi haklı bulacak ve iyi ki bedelli yapmışım diyeceksiniz! (düşmez ise $126-- 98/4 devrelere selamlar)
 
 
Resim Yüklenemedi
29 Ocak 2020 18:26
Web sitesinden yazıldı
Ben uzun dönem yaptım, devletten aldığımdan daha fazlasını geri verdim merak etme. Her asker patates soymaz kardeşim. Doğuda sınırda yaptıklarımı anlatsam saçlarına aklar düşer.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Şubat 2020 23:06
Web sitesinden yazıldı
Benimde batida saclarima aklar dustu merak etme albaylarla yarbaylarla hatta inanmicaksin belki ama tuggeneralle muhattap olan biriydim ben yasadigim stresi ben bilirim bende dahil olmak uzere bolugumde ki cogu kisi keske doguya gitseydik diye pismanlik duyduk doguda en azindan gunluk 16 saat calismadiniz siz batida bos durdugumuzu gordukce sevdiler bizi...
 
 
Resim Yüklenemedi
23 Haziran 2020 01:50
Web sitesinden yazıldı
Çalışmadık haklısın, çatıştık. Komutanlara çay dağıtmakla karakol baskını yeme stresini bir tutma canım kardeşim.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
4 Haziran 2019 12:36
Web sitesinden yazıldı
Arkadaşlar 99/2 gidiyorum e devlette hata veriyor arkadaşlar nasıl yapacağız 99/2 ler gitti mi arkadaşlar ben mi devre kaybı yaşadım acaba bilgilendirir misiniz?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
4 Temmuz 2019 15:53
Web sitesinden yazıldı
Merhabalar ben erzurumda bedelli askerlik yapıyorum . 8 Temmuzda girmem gereken bir mülakat var izin alıp gitmek istiyorum ancak bunun sonucunda askerliğim uzar mı? Eğer uzarsa beni nereye sevk ederler veya ne yaparlar? Aynı durumu yaşamış olan varsa bana yardım edebilir mi? Teşekkürler.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Ağustos 2019 23:06
Web sitesinden yazıldı
Tabanlık: Acemi birliğindeki ve bedelli askerlik yapan erlerin yürüyüşlerinde ayak tabanlarının şişmesine ve fiziksel bozukluklara karşı botun içerisine yerleştirilir. Tıraş çantası: Neredeyse her gün tıraş olmak zorun olduğunuz askeri birliğinizde, tıraş bıçağı ve tıraş köpüğünü koyabileceğiniz, hatta (kapaklı) diş fırçası ile diş macununu muhafaza edebileceğiniz çanta. Bu tıraş çantası ile tüm malzemelerinizi pratik bir şekilde taşıyabilir ve saklayabilirsiniz. Bot vatkası: Askerde bot alırken bir numara büyük almanız söylenir. Çünkü tüm gün yürüyüş yaptığınızda ayağınızdaki şişmeler meydana gelir ve canınız acır. Bot vatkası botun içerisindeki ayağınızı düz tutar ve botun arka kısımdan vurmasını engeller. Kaynak: https://askerkolisi.com/2019/08/15/hangi-asker-malzemelerini-almaliyim/
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Ocak 2020 16:22
Web sitesinden yazıldı
Askerliğim yedek astsubay olarak çıktı şimdi bedelli olarak yapmak istesem yapabilir miyim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
6 Nisan 2020 23:11
Android uygulamasından yazıldı
Admin aktif misin bütün yorumları okudum 2020 deyiz güncel Bi malzeme listesi varsa elinde güncellersen mutlu oluruz çok hoş olur
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
2 Mayıs 2020 11:30
Web sitesinden yazıldı
15 gün için ne bu tantana birader. ağlamayın erkek olun bari 15 gün mk.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 

 
SORU SOR & TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık