Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Kısa Dönem Askerlik Kaç Gündür?
 
 

Kısa dönem askerliğin kaç gün olduğunu öğrenmek için en net ve doğru kaynaktasınız. Kısa dönem askerliğin süresinin ne kadar olduğunu anlatıp bir örnek ile de pekiştireceğim. Evet arkadaşlar kısa dönem askerlik 6 aydır.

Ordu da askerlik süresi ay hesabı üzerinden yapılmaktadır. Yani bu ay 28 çekiyor bu ay 31 çekiyor gibi ayın kaç çektiği üzerinden değilde direk ay sayısı üzerinden yapılmaktadır. Devlet her ay için 2 gün izin hakkı vermektedir ve bu izin askerlikten sayılmaktadır. 6 ayda toplam 12 gün izin devlet vermektedir. Eğer hiç izin kullanmaz iseniz 12 gün erken tezkere alırsınız.

Hiç izin kullanılmadığı durumda kısa dönem askerlik  6 ay - 12 gün dür. Her ay'ın 30 gün çektiği varsayarsak 180 gün - 12 gün: 168 gündür. Birde tezkere alırken eviniz ile askerlik yeri arasında mesafeye göre 1,2 veya 3 gün yol izni verilir. 1 gün yol izni verildiğini varsayarsak kısa dönem askerlik izin kullanmadan 167 gündür.

Detaylı Anlatım


Askerlik görevini yapacağınız yer açıklandıktan sonra ilk işiniz askerlik şubesine gidip sülüs kağıdınızı almak veya yeni sistem ile e-devletten sülüs çıktısını almak olacaktır. Bu kağıt sizin sevk belgenizdir bu kağıt ile acemi eğitim birliğine teslim olabilirsiniz. Bu kağıtta yazan 2 şeye özellikle dikkat etmelisiniz. Sevk Tarihi ve Katılacağı Tarih işte bu Sevk Tarihi yazan yerdeki tarihde dahil olmak üzere  artık askerliğiniz başlamış sayılmaktadır. Katılacağı Tarih yazan yerde ki tarihte de acemi eğitim birliğinize teslim olacağınız tarihtir.

Fakat askerliğiniz  Sevk Tarihinde başlar acemi birliğine teslim olmak üzere yola çıktığınız andan itibaren askersinizdir. Yolda Allah göstermesin başına bir iş gelse asker olarak her türlü ihtiyacınız giderilmiş olunacaktır. Sevk Tarihi yazan yerdeki tarihte teslim olursanız hem erken teslim olduğunuz için sonradan pişman olursunuz hemde teslim olacağınız yerde dalga konusu olabilirsiniz.

Örnek ile Anlatım

Şimdi bir örnek üzerinden kısa dönem askerlik süresinin kaç gün olduğunu anlatıp pekiştirelim örneğin sülüs kağıdında;

Sevk Tarihi: 04.03.2014
Katılacağı Tarih:  06.03.2014, yazdığını varsayalım Sevk Tarihinden itibaren askerliğinizin başladığını söylemiştik.

04.03.2014 tarihine 6 ay ekler isek 04.09.2014 yani 4 Eylül 2014 tarihine denk gelir. Eğer hiç izin kullanmadıysanız bu tarihten 12 gün çıkarın 22.08.2014 yani 28 Ağustos 2014 tarihine denk gelir. Bir de devlet size memleketinize gitmeniz için yol izin süresi verecektir bu süre 1 gün ise 21.08.2014 tarihinde, 2 gün ise 20.08.2014 tarihinde, 3 gün ise 19.08.2014 tarihinde tezkerenizi alırsınız.

Terhis Mahiyetinde İzinli(TMİ) asker olarak tezkere sahibi olursunuz. Kullanmadığınız izinleri izin kullanmak zorunlu olduğundan komutanlar hesabını yaparak kullanamdığın izin gün sayısı kadar erken çıkarıp tezkerenizi verir ve bir de izin kağıdınızı da verir 12 gün izinde olan asker olarak gözükürsünüz fakat tezkereniz sizdedir. 

Evet askerlik süresini örnek üzerinden net ve açık bir şekilde anlatmaya çalıştım varsa sorularınız yorum kısmında belirtebilirsiniz arkadaşlar.

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Kısa Dönem Asker Hava Değişimi Süresi
 
Kısa Dönem Askerlik Uzadı mı?
 
Kısa Dönem Asker İzin Süresi Kaç Gündür
 
Askerde Dayak Var mı? 2014
 
Askerde iş yaptıktan sonra istirahat hakkı
 
Askerde Acemilik Nasıl Geçer?
 
Askerde İlk Gün Neler Yapılır
 
Kısa dönem askerlikte acemilik kaç gündür?
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 13
 
Resim Yüklenemedi
Android Telefonu Olanlar İçin Duyuru
***********************
 
Askerlik Tecrübeleri sitesinin android uygulaması bulunmaktadır. Play store yükleme linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=enginatalay.askerliktecrubeleri
 
 
 
Resim Yüklenemedi
4 Kasım 2014 11:15
Web sitesinden yazıldı
Merhaba arkadaşlar, bizi ziyaret edecek olanlar içeriye akıllı telefon getirebilir mi yoksa kapıda alıyorlar mı yalnızca nizamiye de görüşmeler için, yoksa normal bi telefon alıcam ondan soruyorum.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
3 Kasım 2014 10:19
Web sitesinden yazıldı
s.a sözlümün teslim olma tarihi ayın 5'i diyo fakat hafta sonu çok önemli bi düğün var 9 kasım teslim olsa bi skntı olur mu para cezası olur falan diyolar bu doğru mu ?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
3 Kasım 2014 01:40
Web sitesinden yazıldı
Evci izini bu 2 gunluk izine dahil mi.evci iznine ciksak askerlik uzarmi,yoksa hic izin kullanmamis gibi mi oluruz?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
28 Ekim 2014 15:24
Web sitesinden yazıldı
kısa dönemde acemilik süresi kaç gün ?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
27 Ekim 2014 15:35
Web sitesinden yazıldı
şimdi hocam benim sevk tarihim 3 ve 7 kasım birliğe katılma tarihim ise kasımın 5'i ben kasımın 7sinde katılırsam yani sevk tarihinin son günü bir sıkıntı olur mu?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
27 Ekim 2014 14:26
Web sitesinden yazıldı
Teşekkürler
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
24 Ekim 2014 18:20
Web sitesinden yazıldı
Çok teşekkürler açıklayıcı anlatim icin
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 13
 
 
 
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 

 
SORU SOR & TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık