Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Türk Vatandaşlığına Geçen Yabancıların Askerlik Durumu
 
 

Sizden gelen sıkça sorduğunuz sorulardan birisi de Türk vatandaşı olmaya karar veren yabancılar askerlik yapar mı yönündeydi.

Bu konuda Milli Savunma Bakanlığına bağlı, Askeralma Dairesi Başkanlığınca yapılan açıklamada, 1111 Sayılı Askerlik Kanununun 2’nci maddesi “...Kanunen muhacir tanınmıyan mülteciler ve ecnebilerden Türk vatandaşlığına girenler vatandaşlığa alındıkları tarihte hangi yaşta iseler o yaştaki yerli erbaş ve er gibi askerliklerini yaparlar. ...” hükmünü taşımaktadır.

 

Kanun hükmüne göre yabancı statüsünde Türk vatandaşlığına alınanlar emsallerinin ilk celb grubu terhis edilmişse Türkiye’deki askerlik hizmetinden muaf tutulmakta, diğerleri gelmiş oldukları ülkedeki askerlik durumlarına bakılmaksızın statüsüne göre Türkiye’de askerlik hizmetine tabi tutulmaktadırlar.

Burada dikkat ettiyseniz, emsallerinin ilk celp grubu askere gitmiş ise askerlik hizmetinden muaj tutulduğunuz belirtiliyor. Bildiğiniz gibi 22 Şubat 2014 günü resmi gazetede yayınlanan yasa ile askerlik yaşı 21 oldu. 21 yaşına girenler girdikleri sene askere alınmak üzere çağrılıyorlar. Bu durumda sizin ilk celp grubunuz 21 yaşındakilerin gittiği Şubat celp grubu oluyor. Bu durumda eğer T.C. vatandaşı olduğunuz tarihte 22 yaşında veya daha büyükseniz askerlik hizmetinden muaf sayılıyorsunuz.

22 yaşından sonra T.C. vatandaşı olup muaf sayılanlar evlilik yolu ile T.C. vatandaşı olmuşlarsa sayılıyor. Fakat göçmen statüsünde T.C. vatandaşı olanların ise Türkiyeye giriş tarihlerine bakılıyor ve giriş tarihi 22 yaşından önce ise askerlik hizmetini yapmak mecburiyetinde oluyor bu kısma özellikle dikkat edin arkadaşlar. Örnek olarak göçmen statüsünde 20 yaşındayken Türkiyeye giriş yapmışsınız ve 30 yaşında T.C. vatandaşı olmuşsanız giriş yaptığınız tarihte 22 yaşından küçük olduğunuzdan dolayı askerlik hizmetini yaparsınız.

 

 

Bunun yanında yeni T.C. vatandaşı olup askerlikten muaf olamadıysanız eğer memleketinizde askerlik yaptığına dair bir belge getirirseniz askerlikten yine muaf olabiliyorsunuz. Fakat ilgili kanun sadece Türki cumhuriyetleri olan Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tataristan, Kırım Tatar Özerk Yönetimi, Doğu Türkistan - Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Başkurdistan (Başkortostan) Özerk Cumhuriyeti'ni kapsamakta veya Türk soylu yabancıların bulunduğu Bulgaristan, Batı Trakya, Ahıska bölgelerini kapsamaktadır.

Not: Türk vatandaşlığına alınma işlemleri İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Yabancı statüsünde Türk vatandaşlığına alındığınız takdirde askerlik işlemleriniz 1111 Sayılı Askerlik Kanununun 2’nci maddesine göre yürütülmektedir.

Kaynaklar
Askerlik Yaşı 21 Olduğuna Dair Resmi Gazete Duyurusu
1111 Sayılı Askerlik Kanunu

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Türk Vatandaşlığına Geçen Göçmenler Askerlik Yapar mı?
 
Türk Vatandaşlığından Çıkıp Tekrar Girince Askerlik
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 2
 
Resim Yüklenemedi
28 Temmuz 2016 11:00
Web sitesinden yazıldı
Merhaba ben 1989 yılında Türkiye de doğdum ama hala Türk vatandaşı olamadım. Annem babam Makedon vatandaşı olduğu için bende Makedonya vatandaşı olarak görünüyorum. Türkiye de doğduğum için Makedonya'da doğmadığımı ispat edip Türk vatandaşlığına başvuru yapıcam. Eğer Türk vatandaşlığına kabul edilirsem askerlik durumu ne olur askere çağrılır mıyım?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
16 Ağustos 2016 11:28
Web sitesinden yazıldı
Be 1972 dogumluyum bulgaristanda askerlikten muaftır belgem var burda askere gidermiyim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
6 Eylül 2016 10:30
Web sitesinden yazıldı
Merhaba arkadawlar Ben turkiyede asgeriye getmek. istyorum nereye. baş vu a bilirim bana yardmcil olurmsnuz yabancyim Telefon numaram.05536716320
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
15 Aralık 2016 02:35
Web sitesinden yazıldı
Selam ben bi soru soracam ben daha yeni tc vatandaşı oldum evlilik yolunda 1990 doğumluyum askerlikten muaf olurmuyum yoksa yapacakmıyım.....selamlar sevgiler.teşekürler
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
22 Aralık 2016 20:30
Web sitesinden yazıldı
Ben Azerbaycanlıyım ve Azerbaycan vatandaşıyım, ama Türkiyede gönüllü askeri komando eğitimi almak ve hayatıma öyle devam etmek istiyorum lütfen yardımcı olun 19 yaşındayım...
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
15 Ocak 2017 19:10
Web sitesinden yazıldı
1989 azerbaycan doğumluyum. 20 yıldır Türkiye'de ikamet ediyorum. Şu an üniversite son sınıf öğrencisiyim fakat oturum iznimi öğrenci olarak almaktayım. 1. okulum bitince T.C vatandaşı olabilirmiyim ne yapmam gerekir 2. askerliğimi Türkiye'de mi yoksa Azerbaycan da mı yapacağım 3. Türkiye'de evlendiğim takdirde askerlik durumunda bi değişiklik olur mu
 
 
Resim Yüklenemedi
19 Kasım 2017 14:34
Web sitesinden yazıldı
1. 20 yıldır Türkiyede yaşıyorsanız TC vatandaşlık başvuru şartlarına uygunsunuz ikamet açısından. Ve okul ile alakası yok TC vatandaşı olmanızın.Ve biran önce başvuru yapınız çünkü başvuru yaptıktan sonra bir süresi var. Zaman kaybetmeyin. 2. Arkerlik durumunuz TC Vatandaşlığını kazandıktan sonra belirlenir. Şimdi düşünmeniz gerekmez. 3. Farketmez.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
12 Mart 2019 16:23
Web sitesinden yazıldı
Merhaba Ben 1991 yılında Kosova'da doğdum. 2010 yılında 19 yaşımdayken Türkiye'de üniversiteyi burslu kazandım. 2010 - 2017 yılına kadar Türkiye'de (Öğrenci oturma izni) ile ikamet ettim. 2017 yılında mezun oldum. Şuan 27 yaşımdayım ve Aile oturma izni ile ikamet etmekteyim. Mezun olmadan önce 2016 yılında öğrenciyken 25 yaşımda T.C vatandaşı ile evlendim. Evliliğimizin 3 cü yılı dolmaktadır. Evlilik yolu ile T.C vatandaşlığına başvurursam askerlik durumundan muaf sayılır mıyım ?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
7 Mayıs 2020 17:33
Android uygulamasından yazıldı
MerhabaBen Afghanistanlıyım ve Afghanistan vatandaşıyım, ama Türkiyede gönüllü askeri komando eğitimi almak ve hayatıma öyle devam etmek istiyorum lütfen yardımcı olun 28 yaşındayım...
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 2
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık