Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Türk Vatandaşlığına Geçen Yabancıların Askerlik Durumu
 
 

Sizden gelen sıkça sorduğunuz sorulardan birisi de Türk vatandaşı olmaya karar veren yabancılar askerlik yapar mı yönündeydi.

Bu konuda Milli Savunma Bakanlığına bağlı, Askeralma Dairesi Başkanlığınca yapılan açıklamada, 1111 Sayılı Askerlik Kanununun 2’nci maddesi “...Kanunen muhacir tanınmıyan mülteciler ve ecnebilerden Türk vatandaşlığına girenler vatandaşlığa alındıkları tarihte hangi yaşta iseler o yaştaki yerli erbaş ve er gibi askerliklerini yaparlar. ...” hükmünü taşımaktadır.

 

Kanun hükmüne göre yabancı statüsünde Türk vatandaşlığına alınanlar emsallerinin ilk celb grubu terhis edilmişse Türkiye’deki askerlik hizmetinden muaf tutulmakta, diğerleri gelmiş oldukları ülkedeki askerlik durumlarına bakılmaksızın statüsüne göre Türkiye’de askerlik hizmetine tabi tutulmaktadırlar.

Burada dikkat ettiyseniz, emsallerinin ilk celp grubu askere gitmiş ise askerlik hizmetinden muaj tutulduğunuz belirtiliyor. Bildiğiniz gibi 22 Şubat 2014 günü resmi gazetede yayınlanan yasa ile askerlik yaşı 21 oldu. 21 yaşına girenler girdikleri sene askere alınmak üzere çağrılıyorlar. Bu durumda sizin ilk celp grubunuz 21 yaşındakilerin gittiği Şubat celp grubu oluyor. Bu durumda eğer T.C. vatandaşı olduğunuz tarihte 22 yaşında veya daha büyükseniz askerlik hizmetinden muaf sayılıyorsunuz.

22 yaşından sonra T.C. vatandaşı olup muaf sayılanlar evlilik yolu ile T.C. vatandaşı olmuşlarsa sayılıyor. Fakat göçmen statüsünde T.C. vatandaşı olanların ise Türkiyeye giriş tarihlerine bakılıyor ve giriş tarihi 22 yaşından önce ise askerlik hizmetini yapmak mecburiyetinde oluyor bu kısma özellikle dikkat edin arkadaşlar. Örnek olarak göçmen statüsünde 20 yaşındayken Türkiyeye giriş yapmışsınız ve 30 yaşında T.C. vatandaşı olmuşsanız giriş yaptığınız tarihte 22 yaşından küçük olduğunuzdan dolayı askerlik hizmetini yaparsınız.

 

 

Bunun yanında yeni T.C. vatandaşı olup askerlikten muaf olamadıysanız eğer memleketinizde askerlik yaptığına dair bir belge getirirseniz askerlikten yine muaf olabiliyorsunuz. Fakat ilgili kanun sadece Türki cumhuriyetleri olan Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tataristan, Kırım Tatar Özerk Yönetimi, Doğu Türkistan - Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Başkurdistan (Başkortostan) Özerk Cumhuriyeti'ni kapsamakta veya Türk soylu yabancıların bulunduğu Bulgaristan, Batı Trakya, Ahıska bölgelerini kapsamaktadır.

Not: Türk vatandaşlığına alınma işlemleri İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Yabancı statüsünde Türk vatandaşlığına alındığınız takdirde askerlik işlemleriniz 1111 Sayılı Askerlik Kanununun 2’nci maddesine göre yürütülmektedir.

Kaynaklar
Askerlik Yaşı 21 Olduğuna Dair Resmi Gazete Duyurusu
1111 Sayılı Askerlik Kanunu

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Türk Vatandaşlığına Geçen Göçmenler Askerlik Yapar mı?
 
Türk Vatandaşlığından Çıkıp Tekrar Girince Askerlik
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 2
 
Resim Yüklenemedi
12 Ağustos 2014 04:11
Web sitesinden yazıldı
Faydalı bilgiler için teşekkürler. Fakat size bir sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim. Ülke girişi 22 yaş öncesi ve göçmen statüsünde ise askerlik zorunlu deniyor, peki ülkeye giriş göçmen statüsüyle değilde benim gibi Eğitim amaçlı olsa durum değişir mi? ikamet teskeresi veriliş maksadı farklı sonuç da , göçmen statüsünden eğitimim bittikten sonra faydalandım ve yaşım 22 geçmişti. 1 yıl öncede o statüden faydalanarak vatandaş oldum ve aynı zamanda çifte vatandaşlığım devam etmekte.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
23 Aralık 2014 17:48
Web sitesinden yazıldı
Evet, eğer kişi göçmen olarak değil de ülkeye girişi eğitim amaçlı ise ve 22 yaşıdan sonra göçmen değil de yabancı olarak Türk Vatandaşı olursa durum ne oluyor?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Şubat 2015 16:32
Web sitesinden yazıldı
Arkadaşlar bişey sorcam. Ben 1998 de geldim teskere aldım yani oturma izni fakat 2003 yılında dulgaristana gitiğmde beni askere aldılar ve ASKERLİĞİMİ yaptım. Ve 2006 yılında TC vatandaşı oldum. TC vatandaşı olduğunda yaşım da 23 tü. Ben muaf olurmuyum. DoĞum tarihim de 1983 lü yum. Ve bana yoklama gelmedi. Yardımcı olursanız sevinirim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
30 Ağustos 2015 02:30
Web sitesinden yazıldı
Türkiyede askerliğini yaparsa Azerbaycandaki askerlikten muaf oluyor mu ?
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
1 Eylül 2015 23:41
Web sitesinden yazıldı
Ben bir yabancıyım benim Allahtan başka kimsem. Yok ben Türk askeri olmak ve Türk Vatandaşı Ölmek istiyorum
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
16 Ocak 2016 01:02
Web sitesinden yazıldı
ben evliym askerlik yaptm krgizistan benim Oki çojugum var asketlik ypajami been l
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
30 Ocak 2016 02:18
Web sitesinden yazıldı
Önemli ?? Ben hem Azerbaycan Hemde TC vatandaşıyım sadece Türkiye'de askerlik yapsam Azerbaycan da yapsam oluyormu bunun için neler yapmam lazım oluyorsa Nasıl olmuyorsa neden ? Yardımcı olursanız çok sevinirim ... Şimdiden teşekkürler
 
 
Resim Yüklenemedi
20 Şubat 2016 15:14
Web sitesinden yazıldı
kardes bende ayni senin durumnndayim benimde biraz bildiklerim var seninde vardir benle bi iletisime gecde numaram bu +994 55 658 3173 facebook www.facebook.com/alibal99 senden haber bekliyom kardes
 
 
Resim Yüklenemedi
22 Şubat 2016 19:42
Web sitesinden yazıldı
Ali kardeş bu durum şuanda benim başımda var askerlik yaptım ben türkiyede şuanda bana askerlik yap diyorlar bana azerbaycanda eğer böyle bir iş kimin başına geldiyse bize yardımcı olsun. 051 327 15 53
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
17 Mart 2016 23:35
Web sitesinden yazıldı
Benim adım muhammed nur aruda.17/nis/1996.SURYE vatandaşıyım türkmenim türkyede askerlik ypmak istiyorum T.C.numaram var ne yapmam gerek. TEŞEKKÜR EDEİM.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
30 Nisan 2016 15:45
Web sitesinden yazıldı
slm ben çinliyim türk vatandaşı olursam askere gitmeye mecburmuyum.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
21 Mayıs 2016 01:30
Web sitesinden yazıldı
ben 1980 dogumlu ,urdun vatandasi olup 2015 yilinda turk vatandasligini aldim. Annem babam turk vatandasi olup,ben dogdugumda annem sadece turk vatandasi idi. Urdunde askerlik mecburiyeti yoktur.bedelli olarak para odemem gerekiyormu.cevaplarsaniz sevinirim.dogdugumdan itibaren urdunde yasamis olup ,halen urdunde ikamet etmekteyim.
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 2
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık