Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Uzun Dönem Askerlik Kaç Gündür?
 
 

Uzun dönem askerliğin kaç gün olduğunu öğrenmek için en net ve doğru kaynaktasınız. Uzun dönem askerliğin süresinin ne kadar olduğunu anlatıp bir örnek ile de pekiştireceğim. Evet arkadaşlar uzun dönem askerlik 12 aydır. Orduda askerlik süresi ay hesabı üzerinden yapılmaktadır. Yani bu ay 28 çekiyor bu ay 31 çekiyor gibi ayın kaç çektiği üzerinden değil de direk ay sayısı üzerinden yapılmaktadır. Devlet her ay için 2 gün izin hakkı vermektedir ve bu izin askerlikten sayılmaktadır. 12 ayda toplam 24 gün izin devlet vermektedir. Eğer hiç izin kullanmaz iseniz 24 gün erken tezkere alırsınız.

 

Askerlik görevini yapacağınız yer açıklandıktan sonra ilk işiniz askerlik şubesine gidip sülüs kağıdınızı almak olacaktır. Bu kağıt sizin sevk belgenizdir bu kağıt ile acemi eğitim birliğine teslim olabilirsiniz. Bu kağıtta yazan 2 şeye özellikle dikkat etmelisiniz. Sevk Tarihi ve Katılacağı Tarih işte bu Sevk Tarihi yazan yerdeki tarihde dahil olmak üzere  artık askerliğiniz başlamış sayılmaktadır. Katılacağı Tarih yazan yerde ki tarihte de acemi eğitim birliğinize teslim olacaksınız. Sevk Tarihi yazan yerdeki tarihte teslim olursanız hem erken teslim olduğunuz için sonradan pişman olursunuz hemde teslim olacağınız yerde dalga konusu olabilirsiniz.

 

Şimdi bir örnek üzerinden uzun dönem askerlik süresinin kaç gün olduğunu anlatıp pekiştirelim örneğin sülüs kağıdın da;

Sevk Tarihi: 04.09.2014
Katılacağı Tarih:  06.09.2014, yazdığını varsayalım Sevk Tarihinden itibaren askerliğinizin başladığını söylemiştik.04.09.2014 tarihine 12 ay ekler isek 04.09.2015 yani 4 Eylül 2015  tarihine denk gelir. Eğer hiç izin kullanmadıysanız bu tarihten 24 gün çıkarın 10.08.2014 yani 10 Ağustos 2014 tarihine denk gelir. Bir de devlet size memleketinize gitmeniz için yol izin süresi verecektir bu süre 1 gün ise 09.08.2014 tarihinde, 2 gün ise 08.08.2014 tarihinde, 3 gün ise 07.08.2014 tarihinde tezkerenizi alırsınız. 

Terhis Mahiyetinde İzinli(TMİ) asker olarak tezkere sahibi olursunuz. Kullanmadığınız izinleri izin kullanmak zorunlu olduğundan komutanlar hesabını yaparak kullanamdığın izin gün sayısı kadar erken çıkarıp tezkerenizi verir ve bir de izin kağıdınızı da verir 24 gün izinde olan asker olarak gözükürsünüz fakat tezkereniz sizdedir. 

Evet askerlik süresini örnek üzerinden net ve açık bir şekilde anlatmaya çalıştım varsa sorularınız yorum kısmında belirtebilirsiniz arkadaşlar.

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Askerde Doğum İzni
 
Uzun Dönem Asker İzin Süresi Kaç Gündür
 
Askere Bayram İzni Verilir mi?
 
Askerlere Ücretsiz Uçak Bileti Verilen İller
 
Hava Değişimi Süresi Düştü mü?
 
Uzun Dönem Asker Hava Değişimi Süresi
 
Askere Giderken Yol Parası Veriliyor mu?
 
Askerlere Ücretsiz Uçak Bileti Veriliyor mu?
 
Askerde Dayak Var mı? 2014
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 3
 
Resim Yüklenemedi
29 Temmuz 2016 03:26
Web sitesinden yazıldı
Ben askerdeyim evlencem resmi nikah faxliycam ne kadar mazeret verirler ? Acil cevap verebilirseniz rica olur.
 
 
Resim Yüklenemedi
22 Ekim 2017 19:00
Web sitesinden yazıldı
Allah gönlüne göre versin
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 3
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık