Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Askerde Acemilik Nasıl Geçer?
 
 

 

Askerde Acemilik = Kuyruk demektir. Daha ilk gün acemi birliğinize teslim olurken uzun uzun kuyruklar ile tanışıyorsunuz. Daha sonra nizamiyeden girdiniz ve teslim oldunuz. Bölüğünüze geçtiniz kayıt işlemlerinde sıra, kantine gideceksiniz yüzlerce asker 1 kantinde sırada, yemek yiceceksiniz bölüğünüzde ki 400 asker 2 koldan yemek verilen yemekhanede sırada, ankesörlü telefonda konuşacaksınız sıra, fotoğraf çektirmeye gideceksiniz sıra, sıra sıra sıra ve bu şekilde acemilikte uzun kuyruklarda bekleyerek sabretmeyi öğreneceksiniz.

Eğer acemi iken rahat etmek istiyorsanız yanında lazım olacak askeri malzemelerin getirinve daha sonra bunları temin etmekle uğraşmayın. İlk hafta acemilikte zor geçer arkadaşlarınız ile tanışma, askeri kamuflaja alışma, sabah 6:00'da kalkıp akşam 21:00'de yat saatlerine riayet ederken, yarısından fazlası tıkalı tuvaletlerde temizini boş bulup girmek için gözlemlerken, alışık değilseniz her sabah olacağınız traş ve 2.günden şafağınızı hesaplamaya başlama ilk hafta bu şekilde geçecektir.

Acemiyken en çok duyacağınız sözler

"İçtima manyağı olacaksıız",

"Sıçma içtima var"

Acemi iken ilen içiniz dışınız içtima olacak günde ortalama 6 içtimaya çikacaksınız, acemiliğin belkide en can sıkıcı durumu budur.

 

 

 

Komutandan sakal traşı yüzünden azar işitmeye değmez size tavsiyem her sabah 5 dakikanızı ayırıp sakal traşınızı olun sonra komutan belli olmaz herhangi bir sabah denetleme yaptığında sakal traşı olmadığınız için azar yemeye değmez. Dolabınızı belirtilen dolap düzenine göre düzenleyin daha sonra siz eğitim yaparken komutan koğuşları denetlemeye geldiğinde dolabınızı düzensiz görüp komple eşyalarınızı çöpe atmasını istemiyorsanız düzenli tutun giysilerinizi askıya asmaya önem gösterin.

 

Sabah kalkıtğınız ilk iş yatağınızı yapıp çarşafınızı germek olsun bu yüzden de komutandan azar işitmeye değmez. Siz usta birliğinize gittiğinizde aslında acemiliğin daha rahat olduğunu anlayacaksınız, çünkü acemilik üzerine yükümlü bir görev ve sorumuluğunuz yoktur, kule nöbetleri yoktur bunu usta birliğinize gittiğinizde anlayacaksınız.

 
 
 
 
 
 
İLGİLİ HABERLER
 
Askere erken gitmenin avantaj ve dezavantajları nelerdir?
 
Askere Acemi Birliğine Cep Telefonu Götürülür mü?
 
Askerde İlk Gün Neler Yapılır
 
Askerde iş yaptıktan sonra istirahat hakkı
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 2
 
Resim Yüklenemedi
1 Mart 2016 15:05
Web sitesinden yazıldı
keşke şimdi ben askerde olsaydım ben 1992 2 gitim
 
 
Resim Yüklenemedi
24 Kasım 2016 01:38
Web sitesinden yazıldı
1992 /2 mi o ne varmı böyle bir devre
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
1 Aralık 2016 21:04
Web sitesinden yazıldı
haftaya bugün yollarda olacam ama gün gleecek bu yazımı okuyup bi sigara yakıp duygulanacam ... o günü bekliyorum
 
 
Resim Yüklenemedi
29 Ocak 2018 20:07
Web sitesinden yazıldı
Duygulan kardeş :D
 
 
Resim Yüklenemedi
30 Ocak 2018 12:51
Android uygulamasından yazıldı
Yak bi sigara ??
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
23 Aralık 2016 20:35
Web sitesinden yazıldı
Sayin dirkol yakinda Asker
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
10 Ocak 2017 09:56
Web sitesinden yazıldı
Bende 1 Şubat'ta askerim
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
19 Ocak 2017 13:22
Web sitesinden yazıldı
Doğum yılım 99 1,85 boy 87 kilo bir an önce askere gitmek ve orda kalmak istiyorum, aileme dava açıp yaşımımı büyültmem gerekiyor yoksa başka bişeymi lütfen yardımcı olun sivil hayat yaşamak istemiyorum tek sevdam vatan.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
27 Ekim 2017 14:56
Web sitesinden yazıldı
Meslek kurası yazıyor bu kesin olarak kendi mesleğimi yapacağım anlamına mı geliyor ben gıda mühendisiyim ve acemi birliğinde eğitimleri nasıl İsyan tuzla piyade okulu
 
 
Resim Yüklenemedi
5 Şubat 2019 10:06
Web sitesinden yazıldı
373 meslek kurasıyım. Evet 1 aylık acemi eğitimi sonunda kendi mesleğini yapacağın bir yere gideceksin, kura çekip kendi meslektaşlarınla aynı torbadan.
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 2
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık