Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 

 
 
Resim Yüklenemedi
 

 
2018 Bedelli Askerlik Hakkında Tüm Soru ve Cevaplar
 
 
Milli Savuma Bakanlığı, Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan;
"BEDELLİ ASKERLİK HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR" aşağıdaki gibidir. 
 
1- Bedelli askerlik hizmeti için nereye müracaat edeceğim?
Yurt içindekiler askerlik şubelerine, yurtdışındakiler yurt dışı temsilciliklerine, tutuklu/hükümlü olanlar cumhuriyet başsavcılığına başvurularını yapabilecektir. Ayrıca yükümlüler e-devlet üzerinden de müracaatlarını yapabilecektir. Askere sevk evrakını askerlik şubelerinden veya e-devletten alanlar, sevk evrakını aldıktan sonra hastaneye sevk edilerek rapor alanlar veya “askerliğe elverişli değildir” kararlı rapor alanlar askerlik şubelerine başvurarak işlemlerini başlatabileceklerdir
 
2- Bedelli askerlik kapsamında ne kadar ücret ödeyeceğim?
Başvuruları uygun görülenler 15.000 türk lirası veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını peşin olarak ödeyecektir.
 
3- Bedelli askerlik kapsamında ödeyeceğim tutara taksit yapılıyor mu?
Bedelli askerlik hizmeti için belirlenen tutarlar tek seferde ödenecek, taksit yapılmayacaktır.
 
4- Bedelli askerlik kapsamındaki ücreti nereye yatıracağım?
Başvuruları uygun görülenler ödemelerini, askerlik şubesi, yurt dışı temsilcilik veya e-devlet üzerinden alacakları “bedelli askerlik ödeme belgesi”nde belirtilen hazine ve maliye bakanlığına ait hesaplardan birine yapacaklardır.
 
5- Ödeme yaptıktan sonra ne yapmam gerekiyor?
Ödeme belgesinde belirtilen hesaplardan birine 15.000 tl (onbeşbin türk lirası) tutarındaki bedeli ödeyenler 3 (üç) adet dekont aslını askerlik şubelerine, konsolosluk/dış temsilciliklere teslim edeceklerdir.
 
6- Bedelli askerlik kapsamında temel askerlik eğitimine tabi tutulacak mıyım?
Yükümlüler 21 (yirmi bir) günlük temel askerlik eğitimine tabii tutulacaktır.
 
7- Ne zaman/hangi dönemlerde/nerelerde temel askerlik eğitimine tabii tutulacağım?
Ödemesini tamamlayarak dekontlarını askerlik şubesine teslim eden yükümlüler milli savunma bakanlığınca planlanan tarihlerde belirlenen birliklerde temel eğitime tabii tutulacaktır.
 
8- Temel askerlik eğitimini süresi içinde tamamlamazsam ne olur?
Temel askerlik eğitimine başlayan ve belirtilen tarihlerde tamamlamayanlar ödeme yapmış olsalar dahi bedelli askerlik kapsamından çıkarılacaktır. Bu yükümlülerin daha önceki statülerine göre askerlik işlemleri sürdürülecektir.
 
9- Temel askerlik eğitimi süresince izin kullanabilecek miyim?
Temel eğitim süresince hafta sonu/evci dahil izin kullandırılmayacaktır.
 
10- Temel askerlik eğitimi süresi bayram tatiline geldiği takdirde izin kullanabilecek miyim?
Celp ve birlik planlamalarında bayram tatilleri dikkate alınacaktır.
 
11- Mahkeme kararıyla yaş düzeltmesi yaptırdım. yeni yaşıma göre kapsama giriyorum. bedelli askerlikten faydalanabilir miyim?
Askerlik çağına girdikten sonra yaş düzeltmesi yaptıranların askerlik işlemleri, askerlik kanunu’nun 81’inci maddesi gereği düzeltme yaptırılmadan önceki yaşlarına göre yürütülür. Ancak resmi hastane doğum kayıtları dayanak gösterilerek mahkeme kararı ile askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş düzeltmesi ile bedelli askerlik yaş şartlarını sağlayanların başvuruları kabul edilecektir.
 
12- Daha önce askere sevk evrakımı aldım ancak birliğime katılış yapmadım. bedelli askerlikten faydalanabilir miyim? nereye başvurmalıyım?
Askere sevk evrakını almış ancak sevk edildiği birliğe henüz katılmamış olan yükümlüler bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilecektir. Bu yükümlülerin yurtiçinde askerlik şubesine, yurt dışında  yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları gerekmektedir.
 
13- “Askerliğe elverişli değildir” raporum var. bedelli askerlikten faydalanabilir miyim?
Kanun’un yürürlüğe girdiği 03 ağustos 2018 tarihinden önce silahaltına alınmadan “askerliğe elverişli değildir” kararlı rapor alanlar da yaş şartı aranmaksızın istekleri halinde 15.000 tl bedeli ilgili banka hesabına ödeyerek bedelli askerlik hizmetinden faydalanacaktır.
 
14- Yoklama kaçağı/bakaya durumundayım. yasadan faydalanabilir miyim?
Yoklama kaçağı/bakaya durumunda bulunan yükümlüler diğer şartları taşımaları kaydıyla bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir.
 
15- Bedelli askerliğe müracaat ettim/ödememi yaptım. yurtdışına çıkabilir miyim?
Bedelli askerlik hizmetinden faydalanan yükümlüler, müracaat işlemlerini tamamlamaları sonrasında silahaltına alınacakları celp döneminde türkiye’de bulunmak kaydıyla yurtdışına çıkabilirler.
 
16- Şu an silahaltındayım/firardayım/hava değişimindeyim/izindeyim. bedelli askerlikten faydalanabilir miyim?
Askerlik hizmetini yapmakta olanlar veya yapmakta iken firar eden, hava değişimi/izin aşımında vb. olanlar bedelli askerlikten faydalanamayacaklardır.
 
17- Daha önceden herhangi bir nedenle bedelli veya dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmış bulunmaktayım bedelli askerlikten faydalanabilir miyim?
Daha önceden herhangi bir nedenle bedelli veya dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmış olanlardan, istekliler başvuru şartları taşımaları halinde bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.
 
18- Yoklama kaçağı/bakaya durumundan dolayı daha önceden almış olduğum para cezam var. cezayı ödemek zorunda mıyım?
Bedelli askerlik hizmetinden faydalanan yükümlülerin daha önce haklarında verilen idari para cezaları tahsil edilmeyecektir. Haklarında varsa sürdürülen adli tahkikatlar sonlandırılacaktır.
 
 
19- Yoklama kaçağı/bakaya durumundan dolayı daha önceden almış olduğum para cezalarını ödemiştim. bedelli askerlikten faydalanırsam ödediğim parayı iade alabilir miyim?
Bedelli askerlik hizmetinden faydalanan yükümlülerin daha önce haklarında verilen idari para cezalarına istinaden kendilerinden tahsil edilen tutar iade edilmeyecektir.
 
20- Bedelli askerlik hizmeti için müracaatta bulunarak paramı yatırdım. bedelli askerlik hizmetinden vazgeçmek istiyorum, paramı iade alabilir miyim?
Bedelli askerlik hizmeti için belirlenen müracaat tarihleri içerisinde veya eğitim birliğine katılmadan bedelli askerlik yapmaktan vazgeçenlerin yatırdıkları ücretler askerlik şubelerine şahsen veya vekalet verecekleri vasileri aracılığı ile müracaat etmeleri halinde iade edilecektir.
 
21- Bedelli askerlik hizmeti kapsamında temel askerlik eğitiminde bulunduğum sürede işyerimden izinli sayılacak mıyım?
Temel askerlik eğitimi kapsamında silahaltına bulunan yükümlüler 21 (yirmi bir) günlük temel eğitim süresince kanun gereği ücretsiz izinli sayılacaktır.
 
 
Kaynak: MSB
 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 2
 
Resim Yüklenemedi
Android Telefonu Olanlar İçin Duyuru
***********************
 
Askerlik Tecrübeleri sitesinin android uygulaması bulunmaktadır. Play store yükleme linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=enginatalay.askerliktecrubeleri
 
 
 
Resim Yüklenemedi
16 Nisan 2019 22:05
Android uygulamasından yazıldı
ocak ayında yoklama kacagi durumuna düştüm daha sonra muayenemi yoklamami oldum yerim belli oldu fakat tecil ettirdim askerliğimi şimdi tecil bozdurdugumda hemen alınacağını söylüyorlar bana 1 hafta gibi bir sure tanımazlar mi
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 2
 
 
 
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 

 
SORU SOR & TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık