Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Askerlikten muafiyet süreci deneyimim
 
 
Üniversiteyi bitirdikten sonra tecil için 2 ay içerisinde ilk Üsküdar askerlik şubesine gidip verilen formu doldurup sıra alıp üst kata çıktım.Sıra gelip sorular soruldu.

- Komando olmak ister misin?
 Yok.

- Anne sağ mı?
Hayır.

- Baba sağ mı?
Evet.

Anne ne iş yapıyor? vb. gibi soruları cevaplandırdıktan sonra aile hekimine gidip muayene olduktan sonra nöroloji(1-3 yaşında geçirilip atlatılan Hidrosefaliden dolayı) psikiyatri(Hidrosefaliye bağlı psikolojik durum) ve gözden sevk aldım.
Askerlik şubesine gittim. Elime zarf verildi. O zarfı açmak yasak ve 3 gün içerisinde sevk olunan hastahaneye gitmek zaruridir yazıyordu.

Sevk edildiğim hastahane evimin yanındaki hastahane oldu.Ertesi gün hastahaneye gittim.
Sağlık Kuruluna zarfı verdim.Gözden muayene oldum.Doktor rapora sağ göz kapağı düşüklüğünden dolayı Tsk ilgili pitozis maddesine binaen askerliğe elverişli değildir yazdı.(Sağ göz silah nişan gözü)

Psikiyatri de raporda askerliğe elverişlidir yazdı.
Nöroloji emar istedi.
Psikiyatri ve Göz Nöroloji raporlarını sağlık kuruluna verip emar sırası alıp 1 hafta sonra emarı olup 10 gün sonra emar sonucunu alıp sağlık kuruluna tekrar gidip ıslak imza yok diye emar sonucunu veren doktordan ıslak imzayı alıp doktora emar sonucunu gösterip emar temiz hidrosefali yok sonucu çıktı. Rapor yazdı.

Sağlık kuruluna herşeyi teslim ettim. Saat 1 de heyet toplandı 3 de sonuçlar okundu.Bir masanın etrafındaki bütün doktorların ortasına çağrılıp sağ göz kapağı düşüklüğünden askerliğe elverişli değildir heyet kararı yüzüme söylenip iki baş parmağımla mühre bastım 1 saat sonra başhekimin raporları onaylamasından sonra ön rapor sonucunu alıp Üsküdar askerlik şubesşne gidip o kağıdı ön rapor muayenesini teslim edip ondan iki tane fotokopi istediler. Verdim ad soyad imza bu verilen karara itiraz etmeyeceğime dair yazı yazdığınız bir iki kağıt imza mühürlerden sonra askeri yükümlülüğü yoktur yazılı kağıt verilip yollandım.

Milli Savunma Bakanlığı mühürlü kararın 6 ay içerisinde eline ulaşıyor.O süre içerisinde sıhhi izinlisiniz diye duydum. Ülkede herhangi bir seferberlik savaş durumunda ilk siz ön sırada savaşa gideceksiniz anlamındaymış.

Aserliğe elverişsizlik oluşturan durumlar:

1.Sağ göz kapağı ya da sol kapağı düşüklüğü ya da her iki göz kapağı düşüklüğü
2.Behçet hastalığı
3.Göz kayması
4.Aşırı Kilo 5.Uzun süre ayakta durma sonucu ayakların su toplaması (bir arkadaşın böyleydi)
6.Açık kalp ameliyatı geçirmiş olmak
7.Yüksek Tansiyon
8.Hidrosefali (beynin su toplaması]beyne şant takılmış olması beyinde hasar durumu gibi durumlar(benimki 1-3 yaş arasında olmuş ve atlatmışım ve askerlik muayenesi sonucu beyinde böyle birşey olmadığı tescillendi)bunlar benim şahit olduğum askerlikten muaf olduran kusurlar

Not: Bu içerik site ziyaretçisi tarafından eklenmiştir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 2
 
Resim Yüklenemedi
24 Ekim 2018 13:56
Web sitesinden yazıldı
31 ekimde birliğine teslim olacağım birliğe teslim olduktan sonra sağlık muayenesi yapıyorlar mı birde iki gözümde doğuştan kayma var sağ kulak zarınım ise doğuştan delik muaf olur muyum
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
5 Şubat 2022 22:40
Web sitesinden yazıldı
İyi günler benimde askerlik sürecim başladı ve bende hidrosefali ameliyatı geçirdim. 1-3 yaşında 2 kere şant hala vücudumda takılı şuan röntgen sonucunu bekliyorum muaf olma durumum nedir ihtimali var mı ?
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 2
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık