Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Askerlikten muafiyet süreci deneyimim
 
 
Üniversiteyi bitirdikten sonra tecil için 2 ay içerisinde ilk Üsküdar askerlik şubesine gidip verilen formu doldurup sıra alıp üst kata çıktım.Sıra gelip sorular soruldu.

- Komando olmak ister misin?
 Yok.

- Anne sağ mı?
Hayır.

- Baba sağ mı?
Evet.

Anne ne iş yapıyor? vb. gibi soruları cevaplandırdıktan sonra aile hekimine gidip muayene olduktan sonra nöroloji(1-3 yaşında geçirilip atlatılan Hidrosefaliden dolayı) psikiyatri(Hidrosefaliye bağlı psikolojik durum) ve gözden sevk aldım.
Askerlik şubesine gittim. Elime zarf verildi. O zarfı açmak yasak ve 3 gün içerisinde sevk olunan hastahaneye gitmek zaruridir yazıyordu.

Sevk edildiğim hastahane evimin yanındaki hastahane oldu.Ertesi gün hastahaneye gittim.
Sağlık Kuruluna zarfı verdim.Gözden muayene oldum.Doktor rapora sağ göz kapağı düşüklüğünden dolayı Tsk ilgili pitozis maddesine binaen askerliğe elverişli değildir yazdı.(Sağ göz silah nişan gözü)

Psikiyatri de raporda askerliğe elverişlidir yazdı.
Nöroloji emar istedi.
Psikiyatri ve Göz Nöroloji raporlarını sağlık kuruluna verip emar sırası alıp 1 hafta sonra emarı olup 10 gün sonra emar sonucunu alıp sağlık kuruluna tekrar gidip ıslak imza yok diye emar sonucunu veren doktordan ıslak imzayı alıp doktora emar sonucunu gösterip emar temiz hidrosefali yok sonucu çıktı. Rapor yazdı.

Sağlık kuruluna herşeyi teslim ettim. Saat 1 de heyet toplandı 3 de sonuçlar okundu.Bir masanın etrafındaki bütün doktorların ortasına çağrılıp sağ göz kapağı düşüklüğünden askerliğe elverişli değildir heyet kararı yüzüme söylenip iki baş parmağımla mühre bastım 1 saat sonra başhekimin raporları onaylamasından sonra ön rapor sonucunu alıp Üsküdar askerlik şubesşne gidip o kağıdı ön rapor muayenesini teslim edip ondan iki tane fotokopi istediler. Verdim ad soyad imza bu verilen karara itiraz etmeyeceğime dair yazı yazdığınız bir iki kağıt imza mühürlerden sonra askeri yükümlülüğü yoktur yazılı kağıt verilip yollandım.

Milli Savunma Bakanlığı mühürlü kararın 6 ay içerisinde eline ulaşıyor.O süre içerisinde sıhhi izinlisiniz diye duydum. Ülkede herhangi bir seferberlik savaş durumunda ilk siz ön sırada savaşa gideceksiniz anlamındaymış.

Aserliğe elverişsizlik oluşturan durumlar:

1.Sağ göz kapağı ya da sol kapağı düşüklüğü ya da her iki göz kapağı düşüklüğü
2.Behçet hastalığı
3.Göz kayması
4.Aşırı Kilo 5.Uzun süre ayakta durma sonucu ayakların su toplaması (bir arkadaşın böyleydi)
6.Açık kalp ameliyatı geçirmiş olmak
7.Yüksek Tansiyon
8.Hidrosefali (beynin su toplaması]beyne şant takılmış olması beyinde hasar durumu gibi durumlar(benimki 1-3 yaş arasında olmuş ve atlatmışım ve askerlik muayenesi sonucu beyinde böyle birşey olmadığı tescillendi)bunlar benim şahit olduğum askerlikten muaf olduran kusurlar

Not: Bu içerik site ziyaretçisi tarafından eklenmiştir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
/ 2
 
Resim Yüklenemedi
26 Ağustos 2017 17:15
Web sitesinden yazıldı
8.olarak gözde kornea hastalığı toza gelemiyorlar o hastalar askerlik şubesinde tanıştığım kişi abisi bu rahatsızlığı demediği için alınmış askerlik yapmış ve gözü kötüleyip ameliyat olmuş kendisinde de bu rahatsızlık vardı ona sen söyle bu askerlikten muaf olma nedeni diyip askerlik şubesindeydi.(Kendi rahatsızlığınızı demeseniz doktor sağlıklı birey işlemi yapıp askerliğe alıyor illa ki en ufakta olsa sıkıntınızı diyin)
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Ağustos 2017 18:53
Web sitesinden yazıldı
Aktardığınız deneyim bilgileriniz için teşekkürler.
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Ağustos 2017 19:01
Web sitesinden yazıldı
Bir şey değil genelde merak ediliyor.İlk kez gidenler tedirgin oluyor.Bende öyleydim.Resmi işler olduğu için biraz uğraştırıcı olsa da korkulacak bir şey yok şehir efsanelerinin yalan olduğunu ve merakları gidermek için yazdım.Saygılarımla
 
 
Resim Yüklenemedi
26 Ağustos 2017 19:03
Android uygulamasından yazıldı
iyi yaptınız. bilgi paylaşmak çok değerlidir.
 
 
Resim Yüklenemedi
28 Ağustos 2017 14:46
Android uygulamasından yazıldı
bu 7. ci kesin mi ben 4 senedir ilaç kullanıyorum esansiyel primer hipertansiyon. Bunu nasil öğrenebilirim.
 
 
Resim Yüklenemedi
28 Ağustos 2017 18:20
Web sitesinden yazıldı
7.Kesin 1 ay olmuyor ki komşumuz bundan dolayı muaf oldu.Albay bütün ısrarlarına rağmen muafiyetini bozmadı.Albay'Ben askere alamam Tsk maddesine dayanarak askerlik yapman yasak dedi'
 
 
Resim Yüklenemedi
28 Ağustos 2017 18:51
Android uygulamasından yazıldı
buradan bir kaç üye yorum yazdi su anda bir asker yanimda öyle hipertansiyon hastasi ve askerligini yapiyor sana da yaptirirlar dedi sadece eğitim vermezler dedi askeriye icinde beklersin dedi bununla ilgili kesin bilgiyi nereye sorabilirim nerden öğrenebilirim cünkü is icin en ônemli sorun askerlik.
 
 
Resim Yüklenemedi
28 Ağustos 2017 18:58
Android uygulamasından yazıldı
ilaç kullaniyorum 3.5 senedir.
 
 
Resim Yüklenemedi
28 Ağustos 2017 19:10
Web sitesinden yazıldı
Ya o cevabı veren hastalığını demediği için askerlik yapıyordur.Siz demeseniz sağlıklı birey işlemi görürsünüz.Askerlik yaparsınız.Ya da yüksek tansiyonun çeşitli dereceleri vardır bunu bilmiyorum.Komşum yarbay yüksek tansiyon hastalarını askerliğe alamam Tsk yönetmeliğe aykırıdır demiş.Sizinki nasıl olabilir.Ya böyle çok yetkili birini bulup sorup öğrenirsiniz.Ya da birebir askerlik şubesine gidip sorarsınız ya da askerlik işleri için orada işlem yaparsınız form doldurur sevk alırsınız ne olduğunu birebir yaşayıp görürsünüz
 
 
Resim Yüklenemedi
29 Ağustos 2017 15:44
Android uygulamasından yazıldı
ilacı 3.5 senedir kullanıyorum tanısı esansiyel primer hipertansiyon ilaç kullanmadığım zaman 16 ve 17 oluyor büyük tansiyon küçüğü 9 veya 6 oluyor. ilaca devam ediyorum 12 e 6-7 13 e 6 devam ediyor sabah ve akşam kullanıyorum.
 
 
Resim Yüklenemedi
3 Eylül 2017 22:35
Android uygulamasından yazıldı
benim sol gözde kayma var biraz ve solağım gözlük kullanıyorum ama gözlük varkende yokkende gayet iyi görüyorum numaralar düşük sağ gozum sağlam sağ tek cok iyi goruyor sol tek kalinca goruz biraz dusuyor muayenede ciddi hastaligin var mi diye soruldu bende bunun muaf durumu oldgunu ve 4 yasindan beri gozluk kullandgim için yok dedim gogus sırt inceledi askere elverişlidir verdi onun disinda biseyim yok 10 gun falan kaldi durum ne olur sizce
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
30 Ekim 2017 01:43
Web sitesinden yazıldı
merhabalar. yakın tarihte arteriovenöz fistule-AVF- bağlı ufak bir beyin kanaması ve bu kanamanın sebep olduğu epileptik bir nöbet geçirdim. yapılan anjiyo neticesinde AVF teşhisi konuldu. kasıktan ameliyat tekniği ile ameliyat olacağım. mevzuatta AVM için tedavi edilmiş olsa dahi elverişli değildir yazıyor, AVF veya AVM hakkında detaylı bilgisi olan var mı? teşekkürler.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Aralık 2017 16:47
Web sitesinden yazıldı
Annemde beyin kanaması anevrizmadan öldü biliyorum önemini beyindeki baloncuk patlayabilir her an bu durudma olanlarda beyin kanaması kısmından olaya bakarsam alınmamanız gerekyor bu benim yorumum yetkili değilim tam bilmiyorum bu benim yaşadıklarımdı
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
10 Aralık 2017 13:09
Web sitesinden yazıldı
Bir sorum olacak. Ben 21 Yaşımdayım. İstanbulda İkamet ediyorum. Ailemin tek erkek cocuguyum. Açık Lisede okudugum icin askerligim 1 yıl daha tecilli. Evliyim ve 1 çocuğum var. Annem babam eşim ve çocuğuma bakmakla yükümlüyüm. Asgari ücretle çalışıyorum. Kirada oturuyoruz ve babamın emekli maaşından başka hiç bir gelir ve mal varlığımız yok. Ben askere gidersem maddi olarak geçinmeleri imkansız. Bu konuda devlet herhangi bir imkan sağlıyormu maddi olarak veya askere gitmemek gibi. Bilgisi olan varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Aralık 2017 16:51
Web sitesinden yazıldı
Allah kolaylık versin bir kere daha halime şükürler olsun.Bu şartlarda yaşamak devlet ne yazıkki bakmıyor bu duruma fiziksel içsel bir hastalık yoksa alınıyor diye biliyorum.Bir çok devletin maddi imkan sağladığı yardım fonları var tabi yetkili biri olmayınca tıkanıp kalıyoruz.En iyi belediyeye falan sorun onlar daha iyi bilir.Maddi konuda öyle de askerlik şubesine sorun ailenin tek erkek evladı olması meselesini siz bunu sordunuz diye hemen askere almazlar tecilli sonuçta
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
5 Şubat 2018 19:51
Android uygulamasından yazıldı
arkadaşlar benim iki gözümde uzajtaki yazıyı okuyamıyor uzagıda göremıyorum acaba çürük raporu verirlermi ? askere gitmek istiyorum ama askerlige manimidir bu
 
 
Resim Yüklenemedi
6 Mayıs 2018 19:14
Web sitesinden yazıldı
ben de de aynısı var ama benim ki sağ göz kapağı düşüklüğü var ondan muaf oldum.Doktora gözükmesini en doğrusunu o diyecdektir. TSK yönetmeliği okursanız.O bu konuda yardımcı olur.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
5 Mayıs 2018 16:08
Web sitesinden yazıldı
Merhaba şuan usta birliğindeyim sağ gözüm 2.5 sol gözüm 2.5 üst fakat astigmat miyop göz tembelliği ve göz kayması var gözüm çok hassas olduğu için ameliyat edemeyiz lens kullanman bile yasak denildi bu şartlar altında çürük alabilir miyim ?
 
 
Resim Yüklenemedi
6 Mayıs 2018 19:13
Web sitesinden yazıldı
göz kaymasından muaf olan tanıdığım var.Doktora her halükarda gözükmeniz gerekmektedir.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
9 Mayıs 2018 16:18
Web sitesinden yazıldı
Selamlar kolay gelsin. Ben geçen ay askerlik heyet işlemleri için devlet hastanesine sevk edildim. Bende ankilozan spondilit ve göz tembelliği var. ramotoloji doktoru A maddesine göre uygundur yazdı ama ankilozan spondilit hastasıdır ve tedavi altındadır da yazdı. Raporumu ve kullandığım biyolojik ağır ilaçları belirten yazıları da ekledi. Göz doktoru göz tembelliğim olduğundan bilmem kaçıncı maddenin B maddesine göre askerliğe elverişli değildir yazdı. Mayısın sonunda heyete gireceğim. Heyet muafiyet dışında başka bir karar verebilir mi? Heyetten muaf olma kararı çıkma oranı nedir? Askerliğe uygundur kararı çıkarsa itiraz edip tekrar heyet işlemlerini yapabilir miyim? ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Mayıs 2018 02:11
Web sitesinden yazıldı
heyetten farklı karar çıkmıyor.Doktorun kararını resmiyete bağlıyor.Mesele o doktorun bu yetkisi yok bütün mesele budur.
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Mayıs 2018 08:53
Web sitesinden yazıldı
Çok teşekkür ederim.Allah razı olsun.
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
21 Mayıs 2018 07:29
Web sitesinden yazıldı
Merhaba usta birliğindeyim gözden tedavi ve çürük raporu için sevk aldım hastaneye çıktım sol gözümde göz tembelliği astigmat var %70 görmüyorsun dedi soldan numaralar su şekilde sağ göz 1.25+1.5 sol göz 1.25+3.00 yazıyor 4 tane bu şekilde numara var muayene kağıdı sol göz tarafında geri hizmette kullanılırsın dedi fakat çürük olmaz dedi şuan sizce ne yapmam gerekiyor not ailevi nedenlerden dolayı çürük alma sebebim
 
 
Resim Yüklenemedi
22 Mayıs 2018 15:51
Web sitesinden yazıldı
cevabını vermiş:)
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
4 Eylül 2018 20:55
Web sitesinden yazıldı
Merhabalar benim sol goz kapagim sağ gözüme göre daha kapalı durumda genel olarak bir görme problemim yok ama sadece uzak mesafedeki küçük yazıları sadece sol gözümle okuyamıyorum bu durum askerlik açısından bir sorun teşkil eder mi daha önce muayene olduğumda bu durumu belirtmemistim şimdi bedelliden yararlanicam tekrar muayene olduğumda bu durumu belirtmelimiyim muaf olma durumu varmı teşekkürler
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
11 Eylül 2018 15:52
Android uygulamasından yazıldı
7 kesin mi?
 
 
 
 
 
 

YORUM SAYFALARI
 

/ 2
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık