Örn: evci, izin, 358, 95/1
 
 
 
 
 
 
Resim Yüklenemedi
 
Sözleşmeli asker ön sözleşmeden sonra ayrılma hakkı var mıdır?
 
 
Sözleşmeli er adayları, ön sözleşme süresi içinde ön sözleşmesini tek taraflı olarak feshetmek isteyebilir ve ayrılabilirler.

Ön sözleşmesini feshedenler tekrar geri dönebilirler mi?
Ön sözleşmesini feshederek ayrılanlar tekrar TSK’ya sözleşmeli er olarak geri dönemezler.

Ön sözleşmesini feshedenler herhangi bir tazminat öderler mi, herhangi bir cezası var mı?
Ön sözleşme süresi, sözleşmeli er adayları için adaylık süresi gibi değerlendirildiğinden, ön sözleşme süresi içinde ayrılanlar hakkında herhangi bir cezaî işlem yapılmaz ve ayrılanlar tazminat ödemezler. Fakat sözleşmeli er adaylarının ücretleri her ayın başında peşin olarak ödendiği için çalışmadığı günlere ait yapılan ücret ve ödemeler kendisinden geri alınır.

Sözleşme yaptıktan sonra ayrılma hakkı var mıdır?
Sözleşmeli erbaş ve erler, ilk sözleşmelerini imzaladıktan sonra sözleşme süreleri sona ermeden sözleşmelerini tek taraflı olarak fesih edemezler ve kendi istekleriyle ayrılamazlar. (Bir sonraki soruya verilen cevapta belirtilen istisnalar hariçtir)

Sözleşme tek taraflı olarak fesih edilebilir mi?
İlk sözleşmeyi müteakip yapılacak sözleşmelerin süresi bitmeden, fesih talebine ilişkin sebepleri Kuvvet Komutanlığınca yönetmelikte belirtilen hizmet gerekleri ve koşullar gözetilerek uygun olduğuna karar verilen sözleşmeli erbaş ve erlerin sözleşmeleri idarece feshedilebilir. [Kan.Md.5/Yt.Md.15]
Sözleşmeli erbaş ve erler, istihdam edildiği kuvvetin değiştirilmesi yahut sınıfının kaldırılması sebebiyle kendi istekleri üzerine sözleşmesini feshedebilirler. [Kan.Md.8/Yt.Md.29]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 
 
 
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan sen ol.
 
 
 
 
YORUM YAZ
 
 
Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.
 
 
 
SORU SOR / SENDE TECRÜBENİ PAYLAŞ
 
Burada
 
Aklınıza takılan her soruyu sorabilir site yönetim ekibi veya diğer ziyaretçilerden cevap alarak sorunuza cevap bulabilirsiniz.
 
Askerlik tecrübelerinizi paylaşabilir yeni askere gidecek kişileri bilgilendirebilirsiniz.
 
Soru sormak veya tecrübe paylaşmak için linki tıklayınız.
 
 
Yukarı Çık